Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Błędne założenia społeczności odnośnie Cyberpunka 2077 w mojej opinii

Sam nie mam zbytnio czasu ani nawet ochoty grać w gry od długiego czasu. Interesuję się jednak trochę technologią, rynkiem IT itd. Nie będę grał w cyberpunka, ale jestem ciekaw tego co zaprezentuje nasze rodzime studio CDP RED. Wiedzę również opinie społeczności graczy, którzy nie mogą się doczekać premiery i uważam że w większości są one po prostu idiotyczne.

Czas premiery cyberpunka zbiegł się z premierą nowej generacji konsol, oraz kart graficznych. Wszyscy oczekują że CDP wyda grę która podobnie jak Wiedźmin III, podniesie mocno poprzeczkę w branży. Ludzie mają bardzo duże oczekiwania i w ich wyobrażeniu ta gra ma być jakąś ogromną rewolucją. Widzę te analizy każdego screena, trailera, czy gameplaya i narzekania, które w mojej opinii są po prostu głupie. Najwięcej zarzutów jest odnośnie grafiki, więc na tym się skupię.

Kiedy CDP ogłosił rekomendowaną konfigurację z GTX 1060, to większość się zdziwiła, że jest ona tak słaba. To jest całkowicie logiczne podejście producenta i wydawcy. Gra przede wszystkim ma być dostępna do grania dla jak najszerszej grupy graczy a nie ma to być benchmark graficzny, który będzie mogła uruchomić wąska grupa graczy z najmocniejszymi konfiguracjami. Statystyki steama pokazują jakim sprzętem dysponuje jaki odsetek graczy. Idiotyzmem byłoby wydawanie produktu, do wąskiej grupy użytkowników. Identyczna sytuacja jest z rynkiem konsol. cyberpunk będzie wydany na starą generację konsol. Większość ludzi ma mylne założenia że można stworzyć grę na bardzo dla nowej generacji konsol a optymalizacja dla starszej ogranicza się do niższej rozdzielczości, mniejszej ilości polygonów i wyłączeniu kilku efektów, podobnie jak to jest ustawieniach gier na PC. Niestety tzw. "optymalizacja" nie ogranicza się jedynie do tego. Cała gra, ilość obiektów, wielkość mapy, wielu różnych NPC musi być stała dla wszystkich platform. Gry które są tak długo robione zawsze mają duży downgrade. Studio nie nie ma pojęcia jak będzie działała gotowa gra na danej konsoli czy konfiguracji, do czasu aż jej nie uruchomi. Zawsze tworzy się grafikę na bardzo wysokim poziomie a dopiero później podczas testów, się ją obniża. Nie da się robić tego odwrotnie.

Teraz zastanówcie się nad sesnsem waszych oczekiwań odnośnie "REWOLUCJHI GRAFICZNEJ". CDP może wydać bardzo dobrą grę, pod względem bardzo rozbudowanej fabuły, grę która ma bardzo długą i bogatą historię, tak jak to zrobiła w przypadku Wiedźmina III. Wiesiek podczas premiery miał grafikę na najwyższym poziomie, ale nie odbiegał od innych gier AAA. Wiedźmin zawiesił dużo wyżej poprzeczkę dając mnóstwo zróżnicowanego kontentu, względem konkurencji. Ta gra miała bardzo długą i zróżnicowaną historię, pozwalającą na granie wielokrotnie dłużej niż wszystkie inne gry. Nie polegało to na klepaniu kilku identycznych questów na zmianę, jak np. w Watch Dogs, czy Asasinie. CDP nie są cudotwórcami którzy wydadzą grę na daną platformę, która będzie znacznie odbiegać poziomem graficznym od innych gier AAA. Jak można liczyć na to że stworzą oni grę która będzie rewolucyjna graficznie w stosunku do innych gier wydawanych na te same konfiguracje?! Z tego co widzę, to jednak większość ludzi dokładnie na to czekała i teraz są zdziwieni że graficznie będzie to poziom innych topowych gier a nie coś ponadto. Naprawdę nie mam pojęcia jak można oglądać trailery, które prezentowały grafikę, na niespotykanym poziomi i oczekiwać że to samo uda się uruchomić na ich PS4?

Pamiętajcie że mapa gry i wielkość miasta jest znacznie większa od GTA V, czy innych gier AAA. Również samo miasto przyszłości jest dużo trudniejsze do stworzenia jak np. w przypadku jakiegoś Asiasin Kradł 70mln, czy też Wieśka III. Tam jest pełno zdublowanych obiektów, powtarzające się domy, tekstury itp. Łatwo jest stworzyć jakąś dżunglę, gdzie jest pełno powtarzającej się roślinności, co daje naturalny efekt bardzo dużej szczegółowości. Jakiś krzak czy drzewo można zduplikować na jeden obszarze wielokrotnie i nie wygląda to nienaturalnie. Kiedy masz miasto, gdzie jest zróżnicowana, wysoka i zróżnicowana architektura, dużo przedmiotów nienaturalnych, nie można ich zduplikować jak np. krzaka czy chatki wiejskiej, bo od razu się to rzuca w oczy. Tak więc nie spodziewajcie się że będziecie spotykać masy różnych, niepowtarzalnych NPCów. To po prostu jest niemożliwe do osiągniecia na obecnych platformach. To co widzę w porównaniu do konkurencyjnych gier naprawdę trzyma wysoki poziom. Przypomina że mapa i miasto ma być ogromne, co przy obecnej oprawie graficznej i tak jest bardzo dużym osiągnieciem.

Zupełnie inaczej gra mogłaby wyglądać, gdyby była tworzona jedynie pod nową generację konsol. W takim przypadku szczegółowość grafiki mogłaby być dużo większa. Już widziałem idiotów którzy porównywali grafikę Cyberpunka uruchomionego na nowym XBOXIE X do nowego Assiasina, albo Demon's Souls i jęczeli że ta jest dużo lepsza. Oczywiście oba te przykłady to gry które zostają wydane TYLKO na nową generację konsol! Na dodatek co jest kompletną ignorancją to fakt, że to były wersje na poprzedniego XBOXA uruchomione w kompatybilności wstecznej, więc mają one identyczną grafikę jaka będzie na starszych XBOXACH. Jedyne czego można oczekiwać, to dużo wyższej ilości FPSów, szybszego loadingu, dzięki dyskom SSD. Przecież wersje dla nowej generacji mają dopiero zostać wydane za kilka miesięcy! Obecnie na PS5 czy XBOX Series X będziecie grali w kompatybilności wstecznej w identyczne wersje z identyczną szczegółowością grafiki jak na starszych konsolach. I tak cieszcie się że CDP jak żaden inny wydawca da wam za darmo wersję na PS5 kiedy te zostaną wydane, jeżeli posiadacie wersję na PS4. Przecież 90% konkurencji nawet nie rozważa takiej możliwości. To oczywiste w branży że jak masz wersję na PS4, to mają cię w dupie i jeżeli chcesz TE SAMĄ GRĘ, tylko na nowszą platformę to musisz ja ponownie kupić. Ja pierd.... przecież obecnie ruchają wszystkich na gównianych remakeach, gdzie biorą starszą grę, dorzucą tekstury w większej rozdzielczości, może jakiś montion blur i inne postprocesowe efekty i zwiększą rozdzielczość obrazu na nowszych generacjach i każą za to płacić jak za każdą nową grę AAA. Na dodatek pamiętajcie że w wersjach na nową generację, poza większą szczegółowością, rozdziałką itd. dojdzie jeszcze Ray Tracing. Podobnie będzie z wersjami na PC. Naoglądacie się gamepayów odpalanych na RTXach z Raytracingiem a później się zdziwicie że po uruchomieniu gry na lepszej grafice niż rekomendowany GTX 1060, np. na GTX 1650 czy 1080ti, poza niższymi ustawieniami graficznymi, całość będzie inaczej wyglądała, bo zamiast Global Iluminations, odbić Ray Tracingu, będziecie mieć bieda shadery, które nie są tym samym oświetleniem, tylko w niższej jakości, ale zupełni inną technologią.

Podsumowując to z tego co sam obserwuję a zaznaczam że nie jestem żadnym graczem, fanbojem CDP, ani nie spekuluję na ich akcjach i tak naprawdę jest mi obojętne co wyda CDP, bo nie będę w to grał (jedynie liczę że osiągnie sukces ze względu że to nasza rodzima firma) to produkcja naprawdę trzyma wysoki poziom, tak również pod względem graficznym jeżeli uwzględnimy wielkość świata i zróżnicowaną architekturę. Mogę być pewien że cyberpunk da wam wielokrotnie więcej godzin niemotonnego gameplaya w porównaniu z konkurencyjnymi gówno grami które klepane na #!$%@?. Jedynie maja robić wrażenie wizualne a że powtarzalny i szybko nudzący się powtarzalnych czynnościach i fabule którą skończycie w często w kilkanaście h. W takiej samej cenie jak te gówna, kalkowane i robione taśmowo od Ubi, Activision, EA dostaniecie wielokrotnie więcej zabawy i spędzicie dużo więcej czasu za te same pieniądze. Oczywiście spodziewajcie się za jakiś czas gigantycznych DLC jak np. Krew i wino, które było dużo większe niż całe nowe części jakichś Watch dogsów. Pod względem ciekawego gameplayu z pewnością CDP nie zawiedzie. Większość pieprzy że grafika nie jest najważniejsza a jednak łapiecie się na kalki Fify, jakichś innych serii które są #!$%@? bez przerwy. Nowa część co rok, monotonne gówno, ten sam silnik, tylko inne mapy jak w tych pieprzonych Assasinach. I jeszcze jakieś sklepy gdzie #!$%@? z jakieś gówno skórki, pierdoły ciągną od ludzi siano. Za każdą pierdołę. Tego u CDP nie uświadczycie, ale widzę tylko narzekania i kompletne nie branie pod uwagę tego jak obchodzi się z wami CDP w porównaniu do reszty branży, która widzi w was tylko bankomaty. Powtarzam. nie mam żadnego xboxa, żadnego psa ani poprzedniej a nie nowej generacji, nie będę grał w tę grę, nie inwestowałem również w akcje CDP i nie zależy mi żeby kogoś naganiać czy przekonywać, jak to ma miejsce w 90% duskusji. Jakichś popieprzonych wojenek PS vs XBOX vs PC Master Race. #!$%@? xD. Po prostu żałosne jest to jak większość nie docenia tego co z pewnością dostaniecie a jedynie pluje bo nie dostali rewolucji technologicznej na starych sprzętach :D
Pewnie gierka będzie mocno zabugowana i będzie jęczenie bo nie jest doskonała od samego początku, ale doskonale wiem że za kilka miesięcy, #!$%@?ą ją i finalnie bezie to bardzo dobra gra na tle konkurencji. Gra na bank będzie ogromna i dostaniecie za małe pieniądze dodatki, które będą dużo większe niż całe nowe Assasiny które są klepane co roku. Ale Sebixy oczekiwali że na PS4 będą mieli grafikę dużo lepszą niż wszystkie inne gry wydawane na te platforme i dostaniecie poziom nowej generacji. eeech, po prostu xD

Komentujcie sobie, ja powiedziałem swoje. Wiem że zaraz bedzia trzask pękających dup piperoleńców. Mam na was Sebixy wyje**** ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#konsole #gry #cyberpunk2077 #xbox #ps5 #pcmasterrace

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fbbe202578e11000a6854e7
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Przekaż darowiznę
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Błędne założenia społeczności odnoś...
źródło: comment_1606156030HJy94i4kAt8JtjZ8tjXyZv.jpg
  • 28
@AnonimoweMirkoWyznania: Za długie - przeciętny gracz nie jest w stanie przeczytać instrukcji do gry (zwykła klawiszologia), a co dopiero jakąś analizę która składa się z więcej niż kilku zdań.

Przeważnie antyfani CDPu operują na podstawie gówno obrazków (bądź stop klatki) z starych buildów.

CP2077 dobitnie obnaża jaką żałosną społecznością są niedzieli gracze którzy nigdy się nie wisili do chociażby zrozumienia jakim skomplikowanym i trudnym procesem jest robienie gierek.
Po prostu żałosne jest to jak większość nie docenia tego co z pewnością dostaniecie


@AnonimoweMirkoWyznania: a powinni doceniać coś czego jeszcze nie dostali? Czemu mają „doceniać” produkt jakiejś korporacji? Doceniać to można czyjąś pomoc, albo troskę, a nie grę. Bo to jak docenianie kapci, że są wygodne... przecież to śmieszne

Nie rozumiem takiego emocjonalnego podejścia do komercyjnych produktów, które są robione tylko po to, aby zarabiać szmal.
OP: > @AnonimoweMirkoWyznania: Pierwsze słyszę o oczekiwaniach "rewolucji graficznej". Raczej nikt rozsądny na to nie liczył.

@Gouoph: No jak to? Większość to jęczenie że grafika słaba. Jeszcze ten słynny mem, gdzie zrobili screena Keanu z wersji na xboxone, tylko uruchomionej na nowym xboxie. I te porównania do tego renderu z prezentacji. Widocznie spodziewali się że tak szczegółowa grafika będzie na ich starych xboxach...

Faktycznie, w tamtym ujęciu słabo to
OP: > a powinni doceniać coś czego jeszcze nie dostali? Czemu mają „doceniać” produkt jakiejś korporacji? Doceniać to można czyjąś pomoc, albo troskę, a nie grę. Bo to jak docenianie kapci, że są wygodne... przecież to śmieszne

@niezwornowazony: dziś czytanie ze zrozumieniem to wyższy level intelktu, ale spróbuję jeszcze raz :D
Odnosiło się to do podejścia CDP RED, które jest niespotykane w branży i wymieniałem te różnice. Przecież fabułę wieśka
@AnonimoweMirkoWyznania: ludzie płacą za towar i mają prawo wymagać i oceniać. Mają też prawo trollować, wyśmiewać i żartować. Nie widzę sensu moralizowania ich, że powinni doceniać producenta któremu zapłacili za towar, lub zamierzali zapłacić, ale zrezygnowali. To jest gra która ma zarabiać, a klienci są po to aby płacili. Zadowolenie jest częścią zarabiania kasy i się nazywa PR.

Owszem, CDP daje dobre produkty, ale to nadal tylko produkty komercyjne, ogromna machina