Wpis z mikrobloga

Zacząłem się bawić w pieczenie pizzy na kamieniu. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, ale mam jeden problem - nie potrafię zsunąć pizzy z łopatki na kamień. Mam taką łopatkę jak na zdjęciu. Ciasto nie chce z niej się z niej w ogóle zsunąć. Podsypywałem mąką, wcierałem mąkę, dawałem nawet tak grubą warstwę, że później trudno było zjeść upieczoną. Zero efektu. Jak strząsam z łopatki, to ciasto się nie rusza, a spadają z niego tylko składniki. Jak próbuję je trochę popchnąć od góry, to się zwęża do owala. Na razie obejściem jest, że wsuwam z pomocą żony papier do pieczenia od strony uchwytu mniej wiecej do połowy. Wtedy przód ciasta jakoś udaje się zsunąć na kamień i reszta już idzie, ale przy tej akcji też najczęściej pizza się deformuje.
Jakie macie rozwiązanie na to? Może ciasto na pizzę jest za miękkie?

#pizza #gotujzwykopem
mwink - Zacząłem się bawić w pieczenie pizzy na kamieniu. Ogólnie jestem bardzo zadow...

źródło: comment_1606119000ZOKSjD3ly2XlBf5cCL4bas.jpg

Pobierz
  • 18
Jakie macie rozwiązanie na to? Może ciasto na pizzę jest za miękkie?


@mwink: nie za miękkie tylko ma za mało siły. Z jakiego przepisu robisz? Na jakiej mące?
@mwink: Generalnie ciasto powinno zejść bez większych problemów, ale jeśli z jakiegoś powodu się przykleja, spróbuj tego:

Przed zsunięciem spróbuj szybko wykonywać ruch "wibracyjny" na boki całą łopatką z ciastem, i ewentualnie miejsca, które się nie chcą odkleić od spodu popchnij nożem. Kiedy już cała pizza chodzi na boki, wykonując nadal ruch wibracyjny wsuń ją do pieca i zsuń na kamień. Ważne aby wszystkie te ruchy robić szybko i nie przerywać,
@GaiusBaltar: Sęk w tym, że ciasto się nie klei do deski, tylko po prostu nie chce się zsunąć. Jest tak jakby zbyt ciężkie względem tarcia jakie występuje między ciastem a deską. :)
Mąki używałem takiej: https://jawo2008.pl/141-maka-na-pizze.html


@mwink: a ile tam jest białka? Kup włoską, silną mąkę na pizzę - na start możesz zacząć z Caputo Pizzeria, jest uniwersalna i łatwo dostępna. Musi mieć odpowiednio dużo białka i odpowiednią chłonność. Pooglądaj na YT filmiki z formowania i zrzucania/wrzucania placka, pomoże ci wyrobić technikę.

Poza tym wejdź sobie na klub miłośników pizzy na facebooku, przeczytaj plik dla początkujących. Zrób sobie "classicę" według tej grupy (tylko
@mwink: lekko podsyp, dmuchnij pod placek, problem solved. Jeśli musisz używać więcej podsypki to kup Mąkę na ciasto chrupkie z PrimoGusto (to taka grubsza semolina).
@mwink: Też kiedyś miałem ten problem. Teraz najpierw lekko podsypuję łopatkę mąką, a potem wstrząsam nią w poziomie tak żeby pizza zaczęła się po niej przesuwać. Jak nie da je rady bo za bardzo się przykleiła to podważam ją nożem naokoło.
@mwink: chciałem coś napisać ale wszystko już wyjaśnione, dorzucę tylko że również mam zawał, na kilogram mąki nie dałem nigdy tyle drożdzy, 10g to i tak dużo
Kup semoline, albo na początek kasze manna, do której wkładasz kulkę i potem formujemy placek i idealnie się zrzuca