Wpis z mikrobloga

Mirki, jak to jest z podatkiem od zarobków na GPW, wiem że to 19% ale jak to rozliczyć, kilka dni temu kupiłem kilka akcji i na razie jestem ok 30zł na plus, załóżmy że sprzedaje to dzisiaj, i kończę przygodę z giełdą, trzeba to rozliczyć? Jak to zrobić?

#gpw #gielda
  • 19
  • Odpowiedz
czyli rozumiem że na razie mieć to w przysłowiowej dupie bo w zasadzie i tak urząd skarbowy od nastepnego roku sam rozlicza pity? Wiem że z minuty na minute moge byc 100 zł w plecy, ale pytam na zaś :D
  • Odpowiedz
@krul_europy: chodzi o to, że jak w 2020 miałeś 100 PLN straty, a w 2021 200 PLN zysku, to od tego zysku w 2021 możesz odpisać sobie 50% straty z 2020 i zapłacisz niższy podatek bo nie od 200 tylko od 150 (200-50)
  • Odpowiedz
@krul_europy: to po prostu jak dostaniesz PIT od domu maklerskiego w lutym-marcu (zazwyczaj) to do końca kwietnia 2021 go rozliczasz czyli po prostu zgłaszasz i tyle, od straty nie płaci się podatku, ale PIT i tak trzeba rozliczyć. Jak przestajesz się bawić w giełdę na zawsze to po prostu nie skorzystasz z odliczenia tej straty od potencjalnych przyszłych zysków w kolejnych 5 latach.
  • Odpowiedz
@vinmcqueen: moze głupie pytanie ale podatek płaci się od bilansu wplaconego hajsu do zysku? jesli np na jednych akcjach zarobilem 50 k a na drugich stracilem 50 k to nie place nic? (obje pozycje zamkniete przed koncem roku).
  • Odpowiedz
@Mikeletto: tak, płacisz tylko od wyniku jaki osiągnąłeś w ciągu roku podatkowego, czyli od wyniku na wszystkich zamkniętych pozycjach. W twoim scenariuszu czyli jedne akcje sprzedałeś z zyskiem 50k, a drugie ze stratą 50k, będzie tak jak napisałeś - twój wynik to 0 więc nie ma od czego płacić podatku.
  • Odpowiedz