Wpis z mikrobloga

Pedały SPD. Warto czy nie?
Zastanawiam się co mi dadzą pedały SPD?

Jaki będzie przyrost prędkości (tzn zwiększenie efektywności mechanicznej)? Brać speedplaye ze względu na możliwość fajnego fittingu?

Czy pedały Shimano 105 to sensowny wybór? Jeżdżone około 700km miesięcznie.

Sklaniam się ku nim że nie zgledu na twardą podeszwę buta. Guma w trampkach jest mega mało sztywna i noga się męczy. Do tego podeszwa amortyzująca czasem zachacza o tylni łańcuch i but się brudzi.

#szosa #rower #spd #pedaly #pytanierowerowe
  • 34
@md5sum:
+ możesz podciągać pedały przy podjazdach,
+ jesteś bardziej "pro",
+ buty mają sztywną podeszwę,
+ możesz łatwiej skakać rowerem

- większa szansa na wywalenie się (przy bardzo niskich prędkościach i w innych przypadkach),
- możliwy ból stóp/stopy/palców

Szybciej nie pojedziesz dzięki SPD-SL/SPD (ew. na podjazdach trochę szybciej).
@md5sum: jeśli chcesz jeździć szybciej, to lepiej kup porządne opony i dętki (GP5000/Power Time Trial + dętki Race Light/Supersonic albo lateksowe). Do tego lemondka i lecisz +4 km/h szybciej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@n_____S: aero działa od pewnej prędkości, jeżdżąc 25 nagle z lemondką zrobi się 29? Trzeba mieć najpierw trochę mocy bo na początku hamuje cie opór mechaniczny a nie aero
@dablju_: nikt nie jeździ z prędkością 25 km/h (ani nawet 30 km/h) łapiąc za lemondkę ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oponki działają korzystnie przy każdej prędkości (chyba ( ͡° ͜ʖ ͡°)), a na lemondkę schylasz się przy np. 33-35 km/h (lub przy mocnym wietrze z mniejszą prędkością) i masz dodatkowe ~2 km/h ( ͡° ͜ʖ ͡°). Takie są moje doświadczenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@md5sum: no tylko najpierw trzeba mieć kopyto żeby rozpędzić się do tych 35 a opka chyba tyle nie ma skoro pyta czy warto pchać się w SPD :D oczywiście twoje założenia są właściwie ale jak mówię pod pewnymi warunkami
@dablju_: @md5sum: wg mnie SPD-SL ułatwia podjazdy, ale prędkości nie zwiększa (chyba, że nieznacznie - tak jak ktoś pisał: 1-3%). Może zacząć boleć stopa albo dupa ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bike fitting rzeczywiście powinien załatwić temat. Ew. ból/drętwienie stopy może wynikać ze zbyt cienkiej wkładki w bucie (mi drętwiał duży palec, wymieniłem wkładkę na grubszą i przestał drętwieć).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@md5sum: zdaje się że całkiem niedawno na tagu #szosa był już podobny temat SPD vs SPD-sl, generalnie różnica jest taka że jak nie zamierzasz chodzić to szosowe bo lepsze podparcie, jak będziesz chodzić to lepsze MTB bo nie niszczysz tak bloków i bardziej trwałe