Wpis z mikrobloga

Cze, prowadzę działalność gospodarczą i chcę równolegle odkładać procent zarobków na giełdzie. Inwestycja długoterminowa, nie zamierzam nic sprzedawać. Wiem, że od sprzedaży akcji muszę rozliczyć 19% PIT, ale chcę się upewnić czy muszę to zrobić dopiero jak sprzedam akcje? W sensie nie muszę co roku dawać znaku US że mam jakieś dywidendy albo zyski, jeśli ich nie sprzedaję i zostają na koncie maklerskim?

#podatki #ksiegowosc
  • 7
  • Odpowiedz
@breetak: jak dostaniesz PITa z giełdy to go rozliczysz w zeznaniu rocznym( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podatek od dywidend jest pobierany automatycznie i nie jest wykazywany na PIT.
  • Odpowiedz
@Shajo: ooook, ale co w sytuacji załóżmy:
w 2020 zainwestowałem 10k, dostałem jakieś dywidendy (super, że ten podatek to automat)
w 2021 zainwestowałem 10k
w 2022 zainwestowałem 10k
dopiero w 2023 zdecydowałem się sprzedać wszystko. Czy dopiero w 2023 dostanę PIT i będę się rozliczał z dochodu czy co roku będę dostawał jakiś PIT, nic nie sprzedaję, więc ten dochód jest... "unrealized"
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@breetak: dopiero przy sprzedaży liczysz koszty i przychody i 19% od dochodu jeśli jest. Od dywidend 19% z automatu zabiera makler.
Jeśli myślisz o długim terminie polecam #ike i #ikze. Poczytaj o co w nich chodzi i czym się różnią, ale skoro inwestycja długoterminowa to w obu bez podatku belki (tych 19%) zarobisz sporo więcej :)
  • Odpowiedz