Wpis z mikrobloga

Czy najemca moze nie zwrocic kaucji za wynajem pokoju gdy umowa jest zrywana z zachowaniem okresu wypowiedzenia? Moj brat musi zrezygnowac z najmu pokoju, w umowie ma zapis o 30 dniowym okresie wypowiedzenia i w tym samym punkcie zapis “kaucja przepada”. Czy jest to zgodne z prawem? On zrozumial ten zapis tak, ze kaucja przepada gdy nie zachowa okresu wypowiedzenia, tylko jest nieudolnie napisane. A wlascicielka uwaza inaczej, uwaza ze kaucja przepada mimo tego ze zachowal okres wypowiedzenia. Szukam informacji na ten temat, pomozecie? #nieruchomosci #wynajem #mieszkanie #prawo #poradyprawne
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@daerro: Umowa była na czas określony? Jak tak to sam zapis o okresie wypowiedzenia jest nieważny i wynajmujący może domagać się czynszu do końca jej trwania. Kara w postaci kaucji to częste "dżentelmeńskie" rozwiązanie.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@daerro: w umowie na czas określony powinny być jasno wypisane warunki wypowiedzenia umowy. Taka umowa ma za zadanie zapewnić, że będzie obowiązywać przez określony czas. Czyli Twój brat będzie miał mieszkanie i nikt go nie #!$%@? ot tak, a najemca będzie dostawał kasę za wynajem mieszkania.

No chyba, że rozwiąże się taka umowę za porozumieniem stron
  • Odpowiedz
@daerro: podejrzewam, że zgodnie z prawem to on w ogóle nie może wypowiedzieć tej umowy przed końcem okresu, na który została zawarta. Natomiast wynajmujący ma prawo domagać się odszkodowania jeśli poniósł jakąś szkodę, ale musi wykazać jej wysokość, a nie "kaucja przepada".
  • Odpowiedz
z zachowaniem 30dniowego okresu wypowiedzenia ktory jest w umowie.


@daerro: I który jest ustawowo nie ważny.

umowa na czas określony do lutego 2021, umowa wypowiadana, nie zrywana

Natomiast wynajmujący ma prawo domagać się odszkodowania jeśli poniósł jakąś szkodę, ale musi wykazać jej wysokość, a nie
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chemik_kieszyk: @dran2: co wy piszecie? Art. 673 par 3 kc - jest w umowie, wiec moze wypowiedziec. SN dopuscil szerokie wskazanie przeslanek (uwzgledniajac np wazne powody) - ale to problem wlasciciela.

Wypowiedzenie skuteczne, kaucja po ewentualnych potraceniach z tytulu zniszczen do oddania.
  • Odpowiedz
przypadkach przewidzianych w umowie


@wojteksrz: A tych w tych umowach zazwyczaj nie ma.

SN dopuscil szerokie wskazanie przeslanek (uwzgledniajac np wazne powody) - ale to problem wlasciciela.


@wojteksrz: A to przepraszam, jak kilka lat temu się tym interesowałem to interpretacja była taka że musiały to być szczegółowo określone w umowie przypadki a nie widzimisię.
  • Odpowiedz
@wojteksrz: umowa musi zawierać zamknięty katalog szczególnych okoliczności, które uprawniają strony do jej wypowiedzenia. Samo postanowienie o okresie wypowiedzenia jest niewystarczające i samo w sobie bezskuteczne.

ale to problem wlasciciela.


Nie, to problem obu stron.
  • Odpowiedz
@daerro: Niech się porozumieją. Wypowiedzenie umowy najmu przed czasem bez rekompensaty dla wynajmującego to przynajmniej brak kultury, w szczególności w dzisiejszych czasach. Inaczej właścicielka będzie robić problem i będzie miała do tego pełne prawo.

@wojteksrz: Poczytaj sobie orzeczenia odnośnie tego zapisu. Masz rację, ale nie do końca ( ͡° ͜ʖ ͡°) Musi być podany warunek wypowiedzenia (wg niektórych wystarczy "ważna przyczyna"). Bez określenia warunku
  • Odpowiedz
@wojteksrz: Tu zgoda. Z zastrzeżeniem, że "ważna przyczyna" czasami nie wystarczała, jeżeli dobrze pamiętam. W tym przypadku na 99% mamy do czynienia z typowym zapisem, że można w dowolnym czasie wypowiedzieć umowę, a to już nie przejdzie.
  • Odpowiedz