Wpis z mikrobloga

@SplesnialySalceson: w przypadku braku państwa, powstaną plemiona, potem znajdzie się lider, pokoju Lecha, dążący do zjednoczenia plemion i utworzy kraj.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plemiona_polskie

To już było i nie wróci więcej. Pytanie, czy stabilizacja dokonywana przez podboje i obronę zamiast za pomocą miecza i łuku, odbywałaby się za pomocą karabinów, będzie mogła mieć jakiś wpływ na uformowanie się innego ustroju.

Ponadto obecnie mamy też mieszczaństwo, które też ma swoją specyfikę.
@SplesnialySalceson:

Czy przy braku panstwa, panstwowych sadow i policji dojdzie do bezprawia oraz rzezi?

Przecież można przyjąć to na kilka sposobów. Zaczynając od tego słynnego NAP, gdzie brak stosowania przemocy wobec postronnych osób byłby odpowiednio uregulowany poprzez owe firmy lub sądy między sobą. Do tego można dodać wzajemną konkurencję między owymi firmami, aby zapobiec tworzeniu się ogólnopojętego monopolu, jeśli zakładamy, że taki monopol byłby czymś złym i nieodpowiednim dla konsumenta, nic
@Jell-o: Już widzę xD
@SplesnialySalceson: Tam było społeczeństwo silnie wspólnotowe oraz rolnicze. I nawet jakbyśmy chcieli to porównać do akapowej idylli i wiele rzeczy na pewno można by było podpiąć pod akap, to także znaleźlibyśmy zalążki komuszego systemu opartego na silnych więzach społecznych, a więc komuny, gdzie indywidualizm raczej odchodzi na drugi plan. Ponadto, wojna domowa wywołana rosnącymi wpływami kilku rodów, czyli najczarniejszy scenariusz twojego pierwszego pytania, gdzie dochodzi do
@SplesnialySalceson: Jak na ironię, średniowieczna Islandia jest dobrym przykładem dowodzącym tego, że “anarcho”-kapitalizm nie sprawdzi się i tak naprawdę ulegnie degeneracji, przekształcając się w panowanie bogatych. A przede wszystkim powinno się kategorycznie stwierdzić, że Islandia przed niemal tysiącem lat nie miała ustroju kapitalistycznego. W rzeczywistości, podobnie jak w przypadku większości kultur, o których “anarcho”-kapitaliści twierdzą, że są przykładami ich “utopii”, było to społeczeństwo wspólnotowe, nie indywidualistyczne, opierające się na produkcji rzemieślniczej,
Pobierz G.....5 - @SplesnialySalceson: Jak na ironię, średniowieczna Islandia jest dobrym prz...
źródło: comment_1604715500khd1s70tE8FU4JHksD5ivt.jpg
@SplesnialySalceson: Jednakże komunalny charakter społeczeństwa islandzkiego współistniał (jak to ma miejsce w większości kultur) z instytucjami hierarchicznymi, wśród których bywały również instytucje zawierające składniki kapitalistyczne, mianowicie własność prywatną i “prywatne państwa” skupione wokół miejscowych godar. Byli to lokalni wodzowie, sprawujący także rolę przywódców religijnych. Jak wyjaśnia Encyclopaedia Britannica, “[na Islandii] rozwinął się pewnego rodzaju lokalny rząd, w którym ludzie z danego okręgu, mający ze sobą najwięcej wspólnych spraw, formowali
Pobierz G.....5 - @SplesnialySalceson: Jednakże komunalny charakter społeczeństwa islandzkieg...
źródło: comment_1604716795VQEVmXXetbDOoDwan3L4dZ.jpg
@SplesnialySalceson: Proces ten, w którym koncentracja majątku prowadzi do zniszczenia życia komunalnego, a więc i anarchistycznych cech danego społeczeństwa, można dostrzec i gdzie indziej, na przykład w dziejach Stanów Zjednoczonych po rewolucji albo w degeneracji wolnych miast średniowiecznej Europy. Piotr Kropotkin, w swoim klasycznym dziele Pomoc wzajemna, dokumentuje to zjawisko dosyć szczegółowo, powołując sie na wiele różnych kultur i epok. Natomiast fakt, że podobne zjawiska wystąpiły w społeczeństwie ukazywanym przez
Pobierz G.....5 - @SplesnialySalceson: Proces ten, w którym koncentracja majątku prowadzi do ...
źródło: comment_1604717494HlL2TeSYQIImfDrl0Kv0Sk.jpg
@Technokrator:

Tam było społeczeństwo silnie wspólnotowe oraz rolnicze. I nawet jakbyśmy chcieli to porównać do akapowej idylli i wiele rzeczy na pewno można by było podpiąć pod akap...


ale ja nie chce dokonywac podpiecia pod akap. moja intencja bylo wkazanie ze moze istniec porzadek spoleczny i skuteczny system sprawiedliwosci bez centralnej kontroli oraz aparatu przymusu (nawet nie panstwowego ale do pewnego stopnia i prywatnego). natomiast wspolnota rolnicza niekoniecznie musi byc czynnikiem
@SplesnialySalceson:

ale ja nie chce dokonywac podpiecia pod akap.

Ok, jednak otagowałeś również jako #libertarianizm, a w połączeniu z anarchią nie mogłem się po prostu oprzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bardziej chodziło mi o to, że nie odniesiesz się 1:1 do znanych nam obecnie ideologii i nie miało to zabrzmieć pejoratywnie w stosunku do ówczesnych Islandczyków, czy innych form organizacji społeczeństw nazywając ich #!$%@?, tfu, komuchami,
@Technokrator: ale ja wlasnie nie wyglaszam skrajnych opinii :) i nie dorabiam do tego zadnej ideolgii, anarchokomunisci stawiaja islandie za przyklad tak samo jak anarchokapitalisci ale ja nie wnikam w ich dyskusje :) co do faktu ze islandzkie panstwo nie przystaje do wspolczesnej rzeczywistosci to zgoda. ale najpierw rzym a potem feudalizm byly organizmami zcentralizowanymi (prawo, aparat przymusu, religia - wszystko szlo w parze). przywileje dla nielicznych niewola dla mas. dzisiaj