Wpis z mikrobloga

Ponieważ widzę, że sporo osób łyka tematykę radia (w związku z nasłuchem warszawskiego pogotowia) i ma sporo pytań z tym związanych proponuję tutaj je zadawać, w miarę możliwości i wiedzy będę odpowiadał. Na pewno pomogą też inni krótkofalowcy.
Otaguję specyficznie - #zello to nie #krotkofalarstwo
Jak chcecie, pytajcie. :)
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wycioranymajster: No właśnie, da radę cokolwiek w Kato posłuchać? Przegladałem allegro i za 200zl mozna jakis duobander z anteną dorwać, będzie wystarczające do domowego nasłuchu?
  • Odpowiedz
@Archeologista: Jeśli zrobiony zgodnie ze sztuką, użyty odpowiedni kabel (impedancja 50Ohm, do takich celów najlepiej H155 bądź grubszy, RG59 to taki najprostszy kompromis, od biedy może być - im krótszy tym lepszy) to tylko polepszenie lokalizacji anteny pozostaje.
  • Odpowiedz
@emesi: jak miałem antenę na balkonie to słuchałem 00 od Opola po Kraków w zależności od propagacji, jak pisałem wyżej posłuchasz jeszcze niebieskich i straż, możesz zdekodować nxdn pogotowia ale prawie nic nie gadają bo używają terminali, zostaje jeszcze pkp, ochrona, budowlańcy na pmr, kiedyś można było posłuchać tramwaje ale chyba poszli w cyfrę.
  • Odpowiedz
@astrodamus pytanie od kompletnego laika który nie ma żadnej wiedzy ale chciałby zacząć. Gdzie szukać jakichś materiałów wprowadzających we w miarę przystępny sposób w krótkofalarstwo żeby potem móc stawiać jakieś sensowniejsze pytania? :P
  • Odpowiedz
@Lizbona: Co do odwołanego zebrania zarządu oddziału terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców to myślę, że na razie nie ma sobie co tym głowy zaprzątać. W skrócie - istnieje PZK do którego można należeć, ale nie trzeba. Jak to w związkach są wybierane władze i akurat pandemia w Białymstoku te plany pokrzyżowała. ;)
  • Odpowiedz