Wpis z mikrobloga

Cześć!
Stworzyłem kurs o użyciu maszyn stanowych w aplikacjach React z wykorzystaniem XState :)
Link do kursu: Introduction to State Machines with XState and React

Jeśli interesujecie się maszynami stanowymi albo słyszeliście kiedyś coś o XState, ale nie wiedzieliście o co chodzi, to ten kurs będzie idealny na start lub pogłębienie wiedzy.

To mój pierwszy kurs i pierwszy kurs o XState na Udemy, także w obu przypadkach przecieram szlaki :D

#javascript #react #webdev #frontend #xstate #programowanie
  • 5
  • Odpowiedz
@karid: tldr: W kontekście React'a maszyny stanowe mogą być wykorzystane do zarządzania stanem, XState to libka to tworzenia maszyn stanowych w Javascript :)

Trochę dłużej:
Maszyny stanowe umożliwiają w prosty sposób rozpisać logikę działania aplikacji w formie podobnej do grafu :)
Wyobraź sobie diagram na którym masz bloczki i linie - z bloczku X możesz przejść tylko do tych bloczków z którymi masz połączenia. Zastosowanie takiego podejścia przy tworzeniu aplikacji gwarantuje, że Twoja aplikacja nigdy nie znajdzie się w jakimś stanie, którego nie określiłeś/umożliwiłeś przejścia. Logika biznesowa zapisana w ten sposób jest mniej podatna na jakiejś nieprzewidziane
  • Odpowiedz
Całość, to dość nowy temat ale coraz bardziej popularny. Polecam przeczytać kilka wpisów na temat XState:


@Skona27: Temat ciekawy, ale nowy tylko dla frontendu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W backendzie state machine oraz workflow są już chyba używane standardowo.
Ja bym w sumie chętnie zobaczył współpracę frontu i backendu realizującego jeden wspólny workflow. Póki co, chyba takich rozwiązań nie widziałem.
  • Odpowiedz