Wpis z mikrobloga

  • 138
Stoicyzm na dziś - 2 listopada - Maksymy trzech mędrców

„W obliczu każdego zadania powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach: »Kieruję się pod opieką Boga i Losu Do dawno wyznaczonego mi Celu. Będę iść i nie pobłądzę; nawet jeśli ma wola będzie słaba, nie poddam się«”. Kleantes

„Każdy, kto akceptuje konieczność, zalicza się do mędrców biegłych w boskich sprawach”. Eurypides

„Jeśli jest to miłe bogom, niech tak się stanie. Mogą mnie zabić, ale nie mogą wyrządzić mi krzywdy”. Platon, Kriton i Apologia Epiktet, Enchiridion , 53

Te trzy zebrane przez Epikteta cytaty ukazują nam w postaci mądrości z czasów historycznych motywy tolerancji, elastyczności i, ostatecznie, akceptacji. Kleantes i Eurypides przywołują przeznaczenie i los jako koncepcje ułatwiające akceptację. Gdy ktoś wierzy w większą lub wyższą siłę (Boga lub bogów), nie jest możliwe, by jakieś zdarzenie przebiegało niezgodnie z planem. Nawet jeśli nie wierzysz w bóstwa, możesz znaleźć ukojenie w różnych prawach wszechświata, a nawet w cyklu życia. To, co przytrafia się jednostkom, może wydawać się przypadkowe, wzburzające, okrutne lub niewytłumaczalne, jednak gdy przyjmiemy choć trochę szerszą perspektywę, te zdarzenia staną się w pełni zrozumiałe. Dziś przećwicz przyjmowanie takiej perspektywy. Udawaj, że każde wydarzenie czy to pożądane, czy nieoczekiwane musiało zajść i było zapisane specjalnie dla Ciebie. Nie sposób z tym walczyć, prawda?

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 63
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: "Będę iść i nie pobłądzę; nawet jeśli ma wola będzie słaba, nie poddam się." - Dzięki, właśnie czegoś takiego potrzebowałem w mojej obecnej sytuacji, troche już wytrwałem, a jeszcze sporo nauki przede mną. Jak zwykle szacunek za posta.
  • Odpowiedz