Wpis z mikrobloga

#krotkofalarstwo #sdr #nasluch #radiokomunikacja #rtty #aprs #hamradio

Środa, 11 listopada 2020 o 09:30 UTC+01 – 16:00 UTC+01

Organizatorzy: World Space Week Wrocław, Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR i Polski Związek Krótkofalowców

Misje stratosferyczne World Space Week Wrocław 2020
Misje balonów stratosferycznych to doskonały sposób na zbliżenie się chociaż trochę do granicy kosmosu, jak również wykonania eksperymentów i testów w warunkach bardzo zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej. Specjalnie z okazji World Space Week Wrocław 2020 stowarzyszenie WroSpace wspólnie z członkami klubu SP6ZWR Polskiego Związku Krótkofalowców przygotowuje kilka stratosferycznych niespodzianek.

Balon nr 1
wyniesie do stratosfery własnoręcznie zbudowany nadajnik (SSTV - Slow Scan TeleVision), który na częstotliwości 144.500MHz będzie nadawał wcześniej zakodowane zdjęcia - kodowanie SCOTTIE1.
Nadajnik lokalizacyjny - APRS-432.500MHz
Planowany start: 11 listopada 2020 r., środa, godzina 10:00 czasu lokalnego
Technologia polegająca na powolnym skanowaniu obrazu i zamianie go na sygnał akustyczny, a następnie radiowy, jest znana od dawna i była wykorzystywana do przesyłania zdjęć z pierwszych satelitów meteorologicznych. Ma ona zastosowanie aż do dzisiaj.
Do odbioru sygnału wystarczy odbiornik FM na częstotliwości 144.500MHz oraz prosta, najczęściej darmowa aplikacja na telefon lub komputer (Robot36 - android, CQ SSTV - IOS, MMSSTV lub RX-SSTV - Windows).
Można wykorzystać popularne odbiorniki SDR USB, radiotelefony FM na pasmo 2 m (144 MHz), np. Baofeng lub skorzystać z udostępnionych online odbiorników http://websdr.org/.
Celem tego eksperymentu jest sprawdzenie zasięgu oraz zaprezentowanie możliwości przesyłania obrazu przez miniaturowy nadajnik o bardzo małej mocy (około 100 mW), a także przybliżenie odbiorcom tej technologii transmisji obrazu.
Nadajnik lokalizacyjny APRS-432.500MHz

KONKURS:
Dla wszystkich, którzy odbiorą i zdekodują wysyłane zdjęcia, przygotowaliśmy dyplom w formie elektronicznej. Aby go otrzymać, należy odebrane zdjęcia (nie jest wymagany komplet) przesłać na adres: sp6zwr@gmail.com.
Dodatkowo, za przesłanie krótkiego filmiku, na którym pokażecie jak odbieraliście sygnał (wraz ze zgodą na jego publikację na naszych stronach) - nagroda specjalna - gadżety związane z czwartą edycją World Space Week Wrocław.

Balon nr 2
zabierze do stratosfery kamerę oraz zbudowany przez krótkofalowców nadajnik TV, za pomocą którego podejmiemy próbę transmisji obrazu ze stratosfery.
Celem eksperymentu jest wykonanie testu zasięgu oraz możliwości miniaturowego, niskobudżetowego i prostego nadajnika TV w zastosowaniach misji stratosferycznych.
Transmisja live zarówno z miejsca startu, jak i z kamery w gondoli balonu, na naszym profilu na Facebook oraz Youtube.
Nadajnik lokalizacyjny APRS-432.500MHz, APRS 144.800MHz

Planowany start: 11 listopada 2020 r., środa, godzina 11:00 czasu lokalnego.

Balon nr 3
będzie wyposażony w kamerę rejestrującą przebieg lotu w formie zdjęć oraz przemiennik 2m/70cm - miniaturową stację przekaźnikową, zbudowaną przez krótkofalowców.

- Przemiennik 2m/70cm działający w systemie CROSS BAND REPEATER.
Częstotliwość wejściowa:144.5125MHz FM (narrow fm)
Częstotliwość wyjściowa: 437.9875MHz FM

Przemiennik jest maksymalnie uproszczoną i "odchudzoną" konstrukcją, jaką udało nam się zbudować.
Nie posiada sterownika, podtrzymania nośnej itd.
Nadajnik pracuje cały czas, więc nawet w momentach kiedy żaden korespondent nie będzie do niego nadawał, emituje nośną.
Jest "transparentny", nie wymaga żadnego subtonu, CTCSS, i innych podobnych rozwiązań.

Aby z niego skorzystać wystarczy nadać na częstotliwości wejścia 144.5125MHz (N-FM), i odbierać na wyjściu 437.9875MHz.
Nadajnik lokalizacyjny: APRS-432.500, APRS-144.800, LoRa WAN 868MHz

Krótkofalowcy w Polsce i części Europy będą mogli przeprowadzić próbę łączności fonicznej między sobą w promieniu ponad tysiąca kilometrów, przez miniaturowe urządzenie wyniesione na wysokość około 30 km, podobnie jak przez satelitę komunikacyjnego.
Łączności te zostaną zarejestrowane, a krótkofalowcy, którym uda się zrealizować takie połączenie otrzymają dyplom pamiątkowy w formie elektronicznej. (Należy taką łączność zalogować wraz z adresem mailowym pod linkiem, który niedługo opublikujemy).

Dodatkowo, za przesłanie krótkiego filmiku, w którym pokażecie jak przeprowadzacie łączność przez ten przemiennik (wraz ze zgodą na jego publikację na naszych stronach) - nagroda specjalna - gadżety związane z World Space Week Wrocław.
Planowany start: 11 listopada 2020 r., środa, godzina 11:30 czasu lokalnego.

Zachęcamy do wykonywania łączności, nasłuchów, oglądania transmisji live ze wszystkich trzech startów oraz przesyłania Waszych filmików i odebranych z balonu zdjęć. Przebieg wszystkich misji będzie można śledzić na stronach https://aprs.fi oraz https://www.aprsdirect.com
https://youtu.be/YetJmZAifRE
Serdecznie zapraszamy !

https://worldspaceweek.pl/world-space-week-2020-miejsce-stratosferyczne/

Organizatorzy:

WroSpace
http://wrospace.pl/
Klub krótkofalowców SP6ZWR
https://www.facebook.com/SP6ZWR
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.
lesio - #krotkofalarstwo #sdr #nasluch #radiokomunikacja #rtty #aprs #hamradio

Śro...

źródło: comment_1604250798iI0aLINch8WQBkeKg0OH8e.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach