Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Chce sobie zrobić taką bajerę w aucie, że po otwarciu pilotem włącza się światła pozycyjne. Sygnał pójdzie z lampki sufitowej, bo święci się właśnie wtedy kiedy trzeba. Tylko jak to zrobić? Pod przekaźnik ze stałym +12v i sygnałem z tej lampki, czy może prosto z lampki pociągnąć przewód do świateł pozycyjnych (no i gdzieś diodę jednokierunkową po drodze, żeby po włączeniu świateł pozycyjnych nie włączała się lampka)?

Jakby kto pytał, to potrzebne mi to bo samochód stoi w ciemnym miejscu i już nie raz w niespodziankę wdepnąłem przez to :(

#samochody #elektronika #mechanikasamochodowa #mechanika #tuning
  • 14
  • Odpowiedz
czy może prosto z lampki pociągnąć przewód do świateł pozycyjnych (no i gdzieś diodę jednokierunkową po drodze, żeby po włączeniu świateł pozycyjnych nie włączała się lampka)?


@Spofity: he?
w to miejsce gdzie jest podpieta lampka podepnij tez pozycyjne. problem w tym ze beda sie zapalac za kazdym razem jak otworzysz drzwi :PP
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: @george_prosto_z_drzewa: raczej by mi to nie przeszkadzało
Przy odblokowaniu centralki - swieci ok. 30 sek
Przy otwarciu drzwi - to jest powiązane z postojem więc i tak lampka się świeci po wyłączeniu zapłonu
Po za tym mam jeszcze dwie osobne lampki w podsufitce więc ich mogę włączyć bez włączanie pozycyjnych.

Dodatkowo zamierzam gdzieś wstawić czujnik zmierzchu, żeby ten układ działał tylko po zmierzchu.

Jestem otwarty na inne rozwiązania. Może
  • Odpowiedz
Może jakiś przekaźnik czasowy, a sygnał wziąć z centralki? Żeby po otwarciu i zamknięciu pozycja świeciła się przez x sekund.


@Spofity: Zakladam ze masz starsze auto (w nowszych tak to wlasnie dziala ze po otwarciu z pilota sie swiatla zapalaja).
Jaknajbardziej mozna podpiac pod centralke i dolozyc czasowy. Co do zmierzchowego to IMHO przerost formy nad trescia - raczej nie bedzie Ci przeszkadac ze w dzien sie te swiatla odpala na
  • Odpowiedz
@gorzki99: Polecisz jakiś gotowy przekaźnik czasowy który nadałby się do tego? I jak szybko uśmiercę akumulator jeśli układ będzie uruchamiał halogeny przeciwmgielne przednie?
I ostatnie pytanie: co zastosować, żeby na zapłonie światła się wyłączyły? Tak jak dzieje się to z lampką w podsufitce
  • Odpowiedz
@Spofity: jestem elektrykiem ale nie samochodowym :P
dasz mi schematy to moze cos wymysle - poki co odpowiadam na pytanie "jak to zrobic" a nie "co dalej" :P

I ostatnie pytanie: co zastosować, żeby na zapłonie światła się wyłączyły? Tak jak dzieje się to z lampką w podsufitce


znowu czysto technicznie - najprosciej to swiatla podpiac w to miejsce gdzie jest podpieta podsufitka. Wtedy beda dzialac dokladnie wtedy kiedy ona (nie
  • Odpowiedz
@Spofity: Jeżeli masz w miarę nowy samochód który włącza światła przez „komputer/sterownik/moduł” i masz magistralę can czy sprawdzanie czy żarôwki są sprawne to uważaj, żeby czegoś nie uwalić. Wiadomo, wszystko się da, kwestia czasu i kasy. Może zamontuj sobie ledowe światełka w lusterkach świecące na ziemię razem z lampką, fajny patent, u mnie się sprawdza. Dodatkowo mam w drzwiach podświetlenie ziemi, ale działa przy otwartych drzwiach więc niekoniecznie ma to u
  • Odpowiedz
@Spofity: Jak masz dokładaną centralkę do pilota to możesz użyć wyjścia na bagażnik (bo często taką funkcje posiadają). Albo wpiąć się z diodą w wyjście kierunkowskazu tej centralki aby normalne włączanie kierunkowskazu nie zapalało układu.
  • Odpowiedz