Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o naszym świecie?
Czy to wszytko powstało spontanicznie czy jednak zostalo zaprojektowane i jesteśmy w symulacji. Patrząc na obraz mikroskopowy DNA, mitozy komórki i tej całej skomplikowanej maszynerii, interakcji pomiędzy atomami, cząsteczkami, szczególnie organicznymi, która dzieje się na podstawie mechaniki kwantowej aż prosi się o szukanie tu projektu w zasadzie antropicznej.
Z drugiej strony równie dobrzeć mogło to powstać spontanicznie z niczego.

#filozofia
#ewolucja
#biologiamolekularna
  • 16
  • Odpowiedz
Z drugiej strony równie dobrzeć mogło to powstać spontanicznie z niczego.


@kopawdupeswiniom: Nie mogło, weź sobie tak pod uwagę stałą kosmologiczną, skomplikowanie DNA i to, że jest to informacja aby mogła być odczytana musi być maszyna odczytująca itd. dodaj do tego wszelką matematykę która stoi za stworzeniem, dodaj nieprzewidywalność i "magię" mechaniki kwantowej i zawsze dojdziesz do ściany z pytaniem jak to możliwe.

Z drugiej strony jest losowość ilu "cudów" musiało
  • Odpowiedz
@Marcymon: do swoich przemyśleń dodaj czas wtedy to przestaje być jakimś planem wielkiego czegoś.

Ile cudów musiało się stać? raczej przypadkowych zdarzeń w dziejach Ziemi i świata.

Podobnie patrzą ludzie na Egipcjan bo dokonali wielu niesamowitych odkryć, a jak doda się czas to okazuje się, że stworzenie kalendarza trwało bardzo długo, niewyobrażalnie długo jak na nasze możliwości.
  • Odpowiedz
@Qullion dodanie czasu nic nie zmieni bo to nie jest zjawisko ciągle, czas mierzmy od początku wydarzyło się to raz wszystko, od razu. Nie ma tutaj prób rozciągniętych w czasie.
  • Odpowiedz
@Marcymon: tylko wtedy wychodzi, że cuda o których piszesz okazują się być tak długim procesem gdzie miało miejsce wiele przypadkowych zdarzeń. Zanim powstało rna, a potem dna minęło sporo czasu.
Znika otoczka mistyczności i cudowności, a pojawiają się miliardy kombinacji i możliwości jakie zaistniały zanim powstało właściwe rna.
  • Odpowiedz
tak jak to Hawking powiedział.


@kopawdupeswiniom: Dla mnie to żaden argument. Jeżeli już rozmawiamy o mechanice kwantowej. Jest tam coś co się nazywa dualizm korpuskularno falowy i załamanie funkcji falowej oraz obserwatorze , warto sie nad tym pochylic.
  • Odpowiedz
@Marcymon Że niemożliwe jest zaobserwowanie określonego stanu bo sam pomiar ingeruje w układ ? To nadal niczego nie zmienia. Po prostu kolejna zasada. A może po prostu fakt wynikający z zasad. A jeśli uwaszaz inaczej to napisz dlaczego.
  • Odpowiedz
@kopawdupeswiniom: Widzę, że pobieżnie na to tylko zerknąłeś, więc i ja wyjaśnię ci to króciutko.
Zasada ta głosi ( w sumie to fakt ), że wszystko na około nas jest hmm falą możliwości, dopóki nie zdecydujesz na to spojrzeć ( dokonać obserwacji ), ten zlepek atomów jest w stanie superpozycji ( jest wszędzie i nigdzie ).
  • Odpowiedz