Wpis z mikrobloga

Cześć, wiem, że mam problem i wiem, że nie mam wiedzy żeby go rozwiązać:) Potrzebuję pomocy lub odpowiedzi dlaczego tak się dzieje.

W skrócie: mam telewizor 4k ze 120 Hz matrycą. Podłączyłem do niego laptopa (z GTX 1660 Ti) i chciałem sobie pozmieniać rozdzielczość i częstotliwość odświeżania żeby zobaczyć jakie wyniki osiągnę w grach. No i tutaj zderzam się ze ścianą i nie wiem jaka jest tego przyczyna. Jestem w stanie ustawić następujące wartości:
- 1920x1080 leci 120 Hz, wszystko tak jak trzeba,
- 3840x2160 - 60Hz, też tak jak trzeba bo po HDMI w tym TV więcej nie wycisnę,
- 2560x1440 - 30 Hz- ni cholery nie mogę ustawić więcej. Ani z poziomu Windowsa ani z poziomu panelu sterowania NVIDIA.
Co jest przyczyną? Sprawdzałem na dwóch różnych kablach HDMI - jest to samo. Problem leży po stronie ekranu (telewizora) czy komputera?

#monitory #pcmasterrace
  • 10
@Tusiek89: Po pierwsze, masz odpowiedni kabel? Po drugie, mam TV który też de facto powinien mieć 120Hz i ma w FHD którego nawet nie widać. Po trzecie, w rzeczywistości masz matrycę normalnie 60Hz a te mityczne 120Hz to chwyt marketingowy.

W skrócie, problem leży w TV.
@Ashvili: Ale zobacz, że przy 1080p mam te 120 Hz i w benchmarkach podczas gry rzeczywiście mam grubo ponad 100 klatek. Więc tutaj faktycznie mam 120Hz matrycę bez dwóch zdań.
Czy odpowiedni kabel - hmm, sprawdzałem na dwóch. I czy jest możliwe żeby ten sam kabel na 1080 był w stanie obsłużyć 120 Hz, na 4k 60 Hz a na QHD tylko 30? Działa to tak wybiórczo?
@Ashvili: Problemem może być tutaj sam laptop i specyfikacja techniczna jego gniazdka video. Musiałbyś pogrzebać generalnie w specyfikacji modelu swojego laptopa, ale mam bardzo podobną sytuację z jednym z moich laptopów. Sam fakt, że gniazdko spełnia jakąś tam normę wcale nie oznacza, że jest w stanie uciągnąć maksymalną rozdzielczość czy najwyższe odświeżanie. U mnie jest tak, że mogę co prawda podpiąć dwa dodatkowe monitory do mojego laptopa do gniazd video, ale
@kmovsky: O kurczę, no to trochę mnie zmartwiłeś bo właśnie zamówiłem sobie monitor 2560x1440 (,)
Model to dokładnie LENOVO Legion Y540-15IRH.
Chociaż pewnie po DP tego problemu nie będzie. Tutaj muszę "testować" na HDMI bo telewizor nic innego nie ma.
No i nie mieści mi się w głowie to, że przy wyższej rozdzielczości jestem w stanie osiągnąć 60 Hz a przy niższej tylko 30:)
@Tusiek89: To nie jest dokładny model, tylko w sumie rodzina modeli ;)
Modele znajdziesz tutaj: https://psref.lenovo.com/Product/Legion/Lenovo_Legion_Y54015IRH
Znalazłem specyfikację jakiegoś podobnego modelu z GTX1660ti na pokładzie, to wg. dokumentacji spokojnie powinien dźwignąć 4K @60Hz po HDMI/USB-C, a nawet 8K@60Hz na miniDP 1.4 .
https://psref.lenovo.com/syspool/TempFile/cache/cf92840e-2d31-4dee-8456-0fff10b89357/Lenovo_Legion_Y540-15IRH_single_model_202010300636.pdf

Jest jedno ale, producent nie podał, czy te rozdzielczości / parametry odświeżania są do osiągnięcia z równocześnie włączonym ekranem laptopa czy nie. Warto spróbować oba scenariusze.
@edit:
wg. dokumentacji spokojnie powinien dźwignąć 4K @60Hz po HDMI/USB-C


@kmovsky: No i on to dźwiga:) Właśnie tego tutaj nie rozumiem - w 4K jest 60 Hz a w QHD już tylko 30 i nijak nie mogę tego zmienić.
Próbowałem z ekranem laptopa i bez, niestety nic to nie daje.
Chyba pozostaje mi tylko spróbować jeszcze raz na jakimś innym kablu HDMI, zakupię jakiś 2.0 i zobaczę.
@Tusiek89: Ja wiem na pewno że 120Hz nie masz. Co z tego że włączysz i FPS lecą do tej ilości, w efekcie to jest 60Hz i uwierz mi tak jest. Mam monitor 144Hz i po włączeniu 120Hz zwyczajnie ich nie widziałem a na monitorze owszem. Wierz mi że za tv 120Hz musiałbyś #!$%@?ć gruby hajs.
@kmovsky: @Ashvili: Panowie, jako że staraliście się mi pomóc czuję się zobowiązany poinformować że znalazłem rozwiązanie:)
Problem rzeczywiście leżał po stronie telewizora. A raczej jego konfiguracji. Wystarczyło włączyć w opcjach Freesync. Dopiero wtedy w panelu sterowania NVIDIA wszystko zaczęło działać jak należy i mogłem wybrać każdą rozdzielczość z maksymalnym dla niej odświeżaniem.
Osiągnąłem to co chciałem sprawdzić od początku - 120 Hz w 2560x1440.

Dziękuję za próbę pomocy.