Wpis z mikrobloga

Mam konto w Mbanku i chciałem sobie założyć konto eMakler. Z tego co czytałem nie ma jakichkolwiek opłat za założenie i prowadzenie tego konta, tylko prowizja? Jest w tym jakiś haczyk? Póki co raczej nie zamierzam inwestować fortuny w akcje, raczej dla zabawy kupić sobie jakieś pojedyńcze akcje jak np. CDPR.
Ma to wgl. sens czy są jakieś jeszcze ukryte koszty?

#gielda
  • 13
  • Odpowiedz
@Paciulok: Nie ma ukrytych kosztów, wszystko jest w tabeli podane ale na co dzień tylko prowizja. Przy zakładaniu będziesz miał test z wiedzy maklerskiej (taki podstawowy) - polecam poczytać jeżeli zaczynasz przygodę zamiast przepisywać odpowiedzi z gotowca. Nie spodziewaj się zysków ale nauka brzmi spoko.
  • Odpowiedz
  • 0
Jak to wgl. działa, załóżmy że kupię akcję jakiejś spółki gdzie np. google podaje cenę 200zł, następnego dnia cena wzrośnie do 220zł i sprzedaję z zyskiem 20zł- prowizja w tym wypadku 3zł? Czy cena kupna/sprzedaży jest różna?
  • Odpowiedz
@Paciulok: płacisz za kupno prowizję i za sprzedaż. Generalnie sprzedaż polega na złożeniu na rynku oferty sprzedaży. Sam wyceniasz akcje, przykładowo na 220zł. Jeżeli się znajdzie kupiec to dostaniesz 220 zł a ponieważ wcześniej wydałeś 200zł to twój profit to 20zł. Realny zysk: 20zł - prowizja - podatek dochodowy 19% (podatek dochodowy płacisz sam za cały rok, mbank daje PIT z wyliczeniem więc prościzna)
  • Odpowiedz
@Paciulok: jeszcze jedno, na akcjach idzie wykazać ujemny zysk w podatku od zysków kapitałowych. Są tam pewne ograniczenia ale zawsze coś na osłodę.
  • Odpowiedz