Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: jest kilka pomysłów. Najbardziej realne, to zmiana konstytucji, zmiana ustawy - żadne z tych rozwiązań nie zadowoli lewicy w pełni, ale uspokoi nastroje. Można też obalić PIS albo doprowadzić do wcześniejszych wyborów i wtedy zmieniać konstytucję lub podważyć legalność TK. Ale to raczej nierealne warianty w obecnej sytuacji.
Kolejną opcją jest po prostu dociągnięcie obecnej sytuacji do wyborów i wydaje mi się, że na to najbardziej Lewica się nastawia, w
@Nieszkodnik: Nie wiem, może będziemy się nawalać na ulicy tak jak Białoruś? Kaczor podobno nakazał wincej propagandy xDD Inna opcja to niepublikowanie orzeczenia, ale to zależy od TK i nie wiem jak długo mogą zwlekać.
@Gon70: depenalizacja nie wymaga zmian konstytucji przecież

Ale centrum zadowoli utrzymanie kompromisu, a na polu zostaną tylko fanatycy których policja szybko wyniesie przy lockdownie.

nieźle im idzie xd
@Tyraxor: depenalizacja byłaby niezgodna z Konstytucją, skoro konstytucja stoi na straży życia.

@Nieszkodnik: dużo bardziej realne niż pucz,niepublikowanie wyroku TK albo zakwestionowanie przez PIS wyroku własnego TK
Inna opcja to niepublikowanie orzeczenia, ale to zależy od TK i nie wiem jak długo mogą zwlekać.


@ewelinulla: nie, to nie zależy od TK, tylko od tego, kto wydaje DU - czyli premiera.

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej wydawany jest przez Prezesa Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.


@ewelinulla: z tym, że to niewiele zmienia - bo nie znasz dnia, ni godziny, kiedy zostanie opublikowane. I w dodatku rozwala to
@Nieszkodnik: Nic, choć ewentualnie pucz daje okazję na przejęcie władzy/wybory. Gdyby opozycja tyle nie gadała o praworządności, to można by przegłosować jakąś uchwałę, że ten TK jest nieważny i nikt w całej Unii Europejskiej by nawet nie kiwnął palcem .
@Nieszkodnik: Jakby zrobić prawdziwy pełnoprawny pucz, to wystarczy zamknąć kilku posłów PiS w kiblu i już ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale bardziej myślę, że jak wszystkie grupy społeczne wyjdą na ulicę, a służba zdrowia padnie, to PiS może się rozpaść.
dużo bardziej realne niż pucz, niepublikowanie wyroku TK albo zakwestionowanie przez PIS wyroku własnego TK


@Pippo: patrz, Zoll ma inne zdanie:

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego zaproponował w TOK FM, by premier nie publikował orzeczenia ws. aborcji. - To wbrew zasadom, ale to stan wyższej konieczności - argumentował prof. Andrzej Zoll.
tak, ale ze zdaniem na temat najlepszego sposobu na wyjście z kryzysu, a nie realnego sposobu na wyjście z kryzysu.

to nie jest jego zdanie tylko jego apel.


@Pippo: to jak, napisałeś głupotę?
w nadziei, że pamiętasz, że rozmawiamy o realnych propozycjach.


@Pippo: i zmianę konstytucji uważasz za realną propozycję? Kto miałby, według ciebie, stanowić te 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów? Gdy można głosować zdalnie, czyli zawsze możesz mieć z 450 posłów, a marszałek sejmu jest z PiSu?
Referendum Konstytucyjne


@Pippo: ale wiesz co to oznacza i kiedy się to stosuje? Bo chyba nie za bardzo...

6. Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60
@Nieszkodnik: ok, masz rację, użyłem złego terminu. Myślałem o referendum przedkonstytucyjnym, ale teraz czytam, że nie mieliśmy jeszcze precedensu takiego referendum i chociaż od czasu do czasu jest proponowane, nadal trwają spory czy stałoby ono w zgodzie z aktualnym prawem.