Wpis z mikrobloga

Patrząc na pewne trendy, to mamy właśnie początek końca 1000-letniej ideologicznej dominacji KK w Polsce. Trochę to jeszcze potrwa, ale nie da się zatrzymać nurtu historii. Rewolucja obyczajowa przyjdzie także do Polski, czy to się komuś podoba czy nie.

#protest #polska
  • 64
  • Odpowiedz
@Wujek_Heniek: Ale wiesz, że pełen kościół znajdziesz nawet w Japonii? Im mniejsza społeczność tym bardziej gorliwa. Fakty są takie, że we Francji czy we Włoszech praktycznie nikt do kościoła nie chodzi.
  • Odpowiedz
@Wujek_Heniek: No ja też widziałem pełen kościół w protestanckim landzie niemieckim i co? Co to zmienia? Czy jak widzę w swoim mieście pełen wyznawców meczet to oznacza, że Polska to kraj muzułmański? Te kilka osób nie zmienią tego, że trwa masowa ucieczka z kościoła katolickiego. Ludzi kościół po prostu już nie bawi, mają inne rozrywki i używki. Nie pomagają też afery w KK.
  • Odpowiedz
@RoyKeane kilka osób? W samej Francji masz 40 mln osób deklarujących się jako katolicy. Po prostu na wykopie jak mantrę powtarza się mit o zlaicyzowanym zachodzie, który tworzy obraz jakoby nikt tam nie chodził do kosciola. Nie jest to po prostu prawda.
  • Odpowiedz
@Wujek_Heniek: W Polsce masz pewnie 30 mln osób deklarujących się jako katolicy i co? Myślisz, że chociaż 1/100 praktykuje? Zachód jest kompletnie zlaicyzowany, jedyny mit jest taki, że drugie pokolenie afrykańskich uchodźców to islamscy radykałowie, oni laicyzują się jeszcze szybciej.
  • Odpowiedz
  • 1
@PolishDoomer Niby gdzie? Coraz mniej młodych ludzi chodzi do kościoła. Rewolucje czy kontrrewolucje opierają się na energii młodych. Bez nich są one niemożliwe, gdyż starsi mają zbyt wiele do stracenia.
  • Odpowiedz
@BlackHawk144: Wg mnie przesadzacie z tym założeniem że postępująca ateizacja jakoś magicznie sprawia że Polacy stają liberalni światopoglądowo. Wg mnie po prostu nie chce im się chodzić do kościoła bo mają inne zajęcia lub chcą odpocząć ale nadal są bardziej konserwatywni niż byście chcieli. Albo mają to w dupie jak połowa co nie chodzi na wybory.
  • Odpowiedz
  • 2
@bastek66 To jest proces. Najpierw masz gorliwych katolików chodzących do komunii. Potem przestają chodzić do komunii. Potem zrywają msze, zaczynają spłaszczać wiarę do szeroko pojętej tradycji, a na końcu część nawet i ją traci. Wszystko zależy od poziomu życia, osobowości itp.
  • Odpowiedz