Wpis z mikrobloga

Pojawił się post w gorących o tym, że dziewczyna po studiach pracuje 2300 netto po magisterce. Dużo osób się dziwiło, że tak mało. Prawda jest taka, że obecnie jeśli nie pracujesz fizycznie/IT (ale też nie każde)/finanse to stawki są niskie, a konkurencja i tak duża. Po kilku miesiącach szukania dostałem pracę w portalu internetowym za 2800 na rękę w wawie. Było dużo chętnych. Jednak po miesiącu wywalili pół redakcji, w tym wszystkich nowych, bo okazało się, że biznes się nie spina. Dzisiaj naprawdę jest trudno o pracę poza wyżej wymienionymi branżami. I to jest przybijające, bo nie po to robiło się magisterkę, żeby teraz nawet tych 3k netto nie zarabiać. Ktoś tu zaraz wyskoczy, że co się robiło przez studia. Pomijając to, że duża część osób głównie się uczy + czasem baluje. Od ukończenia liceum pracowałem w różnych miejscach, żeby zarobić sobie i poznać nowe środowiska. Dwa wyjazdy zagranice w ramach studiów, które pozwoliły mi podszlifować języki. I dalej pracy brak. Rynek w Polsce, jest mega trudny jeśli nie wbijesz się po znajomości/ nie masz kompetencji finansowych/IT. To tylko pokazuje jakie mamy miejsce w gospodarce Europy.
#praca #pracbaza #szukampracy
  • 160
@MPTW: no prawda jest taka, że wielu wykopków:
- albo żyje w swojej IT bańce, gdzie jak zarabia się 7k to mało
- albo żyje na utrzymaniu rodziców, gdzie jak zarabiają 2300 to 2300 jest na #!$%@? aka. konsumpcję
- albo chodzi do liceum i myśli, że jemu to zapłacą 10k na dzień dobry
- albo twarde mitomanty i zarabiają 2-3k i mnożą to x5 xD
Wystarczy przeglądnąć statystyki. Mediana zarobkow w Polsce obecnie znajduje się w przedziale 4000-4500, uwzględniając miasta powyżej 100k mieszkańców pewnie będzie to przedział 4500-5000, oczywiście brutto. I takie są realia życia w Polsce. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła przez Covid, wcześniej był rynek pracownika, obecnie jest rynek pracodawcy. To oni dostają kilkaset cv na stanowisko i mogą narzucać trochę mniejsze wynagrodzenie. Ciekawi mnie, jak się zmieni rynek pracy przez następne pół roku. Skończą
@MPTW: #!$%@?. Fachowców w Polsce potrzeba. Gdybyś zamiast w IT pracował jako zwykły elektryk na budowie te 4k na łapę na start to absolutne minimum. Po prostu ludzie wolą siedzieć na dupie i mieć "lekką pracę". Dla przykładu w mojej ekipie w spółce skarbu państwa pewien koleżka nie pojawiał się w pracy 2 tygodnie. Tak po prostu, bez zwolnienia, nie i #!$%@?, okazało się że chlał na melinie z żulami i