Wpis z mikrobloga

Mieszkam w bloku i dostałem nakaz wymiany drzwi z otwierających się na zewnątrz na otwierające się do wewnątrz z powodu niespełniania wymogów ppoż. Mieszkanie zostało kupione niedawno a jest po kapitalnym remoncie. Ta wymiana to spore koszty bo wymaga w zasadzie przebudowy części korytarza.

My mamy w najkrótszym rozmiarze (podstawa drzwi do krawędzi schodka) około 90 cm. Pomijam branie tego rozmiaru. Przy pełnym otwarciu drzwi brakuje nam 4 cm licząc od szczytu drzwi do krawędzi schodka.

Szerokość schodów w najwęższym punkcie, to 110 cm, więc też nie spełnia to ustawowych norm. Czy mogę się więc powołać na to w kontekście odejścia od tego nakazu?

Może ktoś jest w stanie doradzić jak uniknąć kosztownej wymiany drzwi czyli de facto niszczenia stolarki wraz z ościeżnicami, szafką w zabudowie, kawałkiem ściany i bóg wie co jeszcze wyjdzie w trakcie?

#budownictwo #prawo #spoldzielnia
zielony_wiatr - Mieszkam w bloku i dostałem nakaz wymiany drzwi z otwierających się n...

źródło: comment_1602519456UX2p3i1unpV5ED0AYO9icu.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: Zawsze zastanawiam się dlaczego przepisy p.poż nakazują w blokach montować drzwi otwierane do wewnątrz.
Rozsądek podpowiada, że drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ewakuację z mieszkania/domu.
Tak też mam u siebie w domu.

Być może szersze klatki schodowe zniwelowałyby ten problem.
  • Odpowiedz
Rozsądek podpowiada, że drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ewakuację z mieszkania/domu.


@powsinogaszszlaja: Tak, ale blokują schodzenie po schodach ludziom z wyższego piętra. No ale to jest kwestia też dyskusyjna.

jeżeli to jest spółdzielnia to zobacz ich regulamin/statut. Często jest tak, że spółdzielnia partycypuje np. 50% kosztów takiej wymiany. A może nawet w całości powinna być obciążona spółdzielnia? Druga droga to uderzenie do sprzedającego


@bartlomiej-poralla: dobry trop; poczytam.
  • Odpowiedz
Zawsze zastanawiam się dlaczego przepisy p.poż nakazują w blokach montować drzwi otwierane do wewnątrz.

Rozsądek podpowiada, że drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ewakuację z mieszkania/domu.

Tak też mam u siebie w domu.


@powsinogaszszlaja: Tak jak @zielony_wiatr napisal - otwierajac drzwi na zewnatrz blokujesz ewakuacje z innych pieter (zauwazyles ze w hotelach wszystkie drzwi sie do wewnatrz otwieraja?)
Ja mieszkam na ostatnim pietrze - otwierajac drzwi nie wchodza one w
  • Odpowiedz
drzwi z lazienki maja byc z kolei otwierane "na zewnatrz" lazienki. Zeby w razie "W" jak ktos zaslabnie to przewacajac sie nie przyblokuje drzwi :).


@gorzki99: Dlatego wszystkie drzwi mam na zewnątrz.
Jeżeli coś robię, to na tzw. chłopski rozum - doświadczenia wielu pokoleń.
  • Odpowiedz
No co do łazienki to jeszcze nie widziałem otwieranych do wewnątrz. Może dlatego że zwyczajnie w bloku by się to nie mieściło biorąc pod uwagę metraż typowej łazienki.


@zielony_wiatr: Kumpel tak ma. Swiezo wyremontowane mieszkanie. Do lazienki wchodzi sie z przedpokoju (dosc waskiego-lazienka natomiast nie taka znow mala). Otwieranie na zewnatrz wchodziloby na drzwi wejsciowe i ogolnie niewygodne by bylo :)
  • Odpowiedz