Wpis z mikrobloga

Hej,
Pewnie otwieram właśnie puszkę pandory, ale potrzebuje Pomocy kogoś bardziej doświadczonego, ogarniętego w tych tematach, a mianowicie: szukam fajnego aparatu do ok. 4.000 zł.

Wiem, ze body to nie wszystko, ale czuję, ze moj Canon 1200D mocno niedomaga
Szukam wiec lustrzanki lub bezlusterkowca ( jestem otwarta w tej kwestii), choć do bezlusterkowcow podchodzę trochę jak do jeża... niby spoko, ale coś nie pozwala mi się do nich przekonac w 100% :)

Myślałam nad:
Canonem D6
Sony A7 ii

i jeszcze moje pytania na koniec:
Czy bezlusterkowce to faktycznie przyszłość fotografii?
Czy obiektywy do bezlusterkowców są droższe od tych do lustrzanek?
Czy bezlusterkowce dają radę w portretach?
Czy obiektywy do lustrzanek innych marek niż Canon (no Samyang czy yongnuo) robią gorszej jakości zdjęcia? Niestety nie mam porównania, bo jedynym obiektywem oryginalnym Canona jaki posiadam jest ten kitowy :)
i przed wszystkim:
Czy tak naprawdę powinnam zmieniać swój aparat? Czy to tylko wewnętrzny podświadomy kaprys? :)

Dodam tylko, ze jestem ma bardzo wczesnym etapie fotografii. Cieszą mnie zdjęcia, ale chciałabym uzyskać lepszy efekt :)

#aparatyfotograficzne #canon #bezlusterkowce #problem #sony #fotografia #lustrzanka #mojezdjecie
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Monkovska: napisz, co Cię interesuje w fotografii, w którym kierunku chciałabyś się rozwijać? Potret? Reportaż? Krajobrazy? Makro? łatwiej będzie doradzić.

IMHO bezlusterkowce to przyszłość fotografii amatorskiej. Lustrzanki profi będą jeszcze długo.
  • Odpowiedz
@Monkovska: jakie zdjęcia (portrety, akcja, krajobrazy...), jakie masz doświadczenie w foceniu i trybami "niefullauto". Nie ma sensu walić w pełną klatkę czy bezlustro bez wiedzy co się chce ze sprzętem robić. Może wystarczy dobry smartfon jak to klikanie co jakiś czas foteczki w parku albo na wycieczce. Obiektyw kitowy nie jest zły ale jak chcesz się rozwijać to trzeba też pomyśleć o obiektywach a te zależą mocno od celu i
  • Odpowiedz
  • 0
@uni6: Jak wyżej - portrety, ludzie. Krajobrazy rzadziej - ładne widoczki wolę oglądać - choć i takie zdjęcia cyknę. Od jakiegoś czasu robię zdjęcia na manualnych ustawieniach - nie mogę powiedzieć ze jestem w tym biegła, ale automatem nie cykam :)

Obiektyw dokupiłam tylko 50mm 1.8. Z bokeh jestem mega zadowolona, natomiast z ostrzenia przy dalszych odległościach od obiektu już mniej :(
  • Odpowiedz
@Monkovska: bardziej by się nadał 85mm, ale pobaw się tym. Pomyśl nad oświetleniem, panelach rozpraszających światło, oraz nad obróbką zdjęć np. w LightRoomie i Photoshopie. Robisz już zdjęcia w RAW?
  • Odpowiedz
@Monkovska: a co do ostrzenia to może regulacja jest wymagana? Masz BF albo FF tj. backfocus albo frontfocus? Do ostrzenia używasz środkowego punktu? Te boczne są często gorsze ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@uni6: Tak jest, ta 1,8 jest wystarczająca póki co :) Choć tak jaj pisałam, przy większej odległości aparat już tak dobrze nie ostrzy - tak jakby mu się obiekt z tłem zlewał. Słyszę jak ten silniczek pracuje w jedna i w druga stronę , ale efektów brak...
  • Odpowiedz
@Monkovska:
* Czy bezlusterkowce to faktycznie przyszłość fotografii?

Tak, mają obraz w formie elektronicznej który mogą dowolnie przerabiać/obrabiać. To dzięki temu możliwy jest niesamowity np. Eye auto focus. Jeśli myślisz o fotografii ludzi to zdecydowanie bezlusterkowce np. Sony - ostrość zawsze w punkt.

Sony a6100 / a6500 / lub najlepiej używka a7III (złoty standard) + obiektywy stałki Sigma
  • Odpowiedz
@Monkovska: Jak się nie boisz znacznie słabszej baterii (i będziesz miała kilka na wymianę w trakcie sesji) + sprawdzisz czy dużo gorszy jest autofokus (eye autofocus) to można się zastanowić.

Ew, bierz coś soniacza z APSC + stałki Sigmy z pięknym blurem (np. Sigma 16mm 1,4) - od a6000 do a6500 - zobacz na ceny
  • Odpowiedz
@Monkovska: bo są mniejsze. Ale to moje osobiste zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lustrzanek będą używać profesjonaliści i maniacy amatorzy.

Z darmowych to chyba RawTherapee powinien dać radę.
  • Odpowiedz