Wpis z mikrobloga

RECENZJA: Dzieje

„Dzieje” autorstwa antycznego greckiego pisarza Herodota, określanego już w starożytności jako „ojciec historii”, to dzieło monumentalne. Autor napisał utwór w połowie V wieku p.n.e. i w dużej mierze skupił się konflikcie grecko-perskim, wokół którego prowadził rozważania na tematy polityki, geografii i kultury różnych nacji.

„Dzieje” podzielone są na 9 ksiąg, gdzie każda opatrzona jest imieniem innej muzy. Jak sam Herodot zaznacza celem utworu jest zapisanie dla potomnych wydarzeń i osiągnięć Hellenów oraz barbarzyńców. Herodot przed napisaniem książki dużo podróżował; odwiedził m.in. wybrzeża Morza Czarnego, przebył kraj Scytów, poznał Persję, Babilonię oraz Egipt. Swoje rozważania prowadził w oparciu o własne rozmowy, obserwacje, ale i zachowane archiwa oraz spisy, korzystając często z pomocy lokalnych tłumaczy.

Tak jak zostało wspomniane wątkiem przewodnim dzieła jest rywalizacja Hellenów oraz Persów. Herodot otwarcie prezentuje się jako zwolennik wolności greckiej wobec służalczości Persów. Pierwsze cztery księgi poświęcone są ludom obcym; kolejne już bezpośrednio opowiadają losy Hellenów od nieudanego powstania Jonii (początek V wieku p.n.e.) po zdobycie Sestos na Chersonezie Trackim w 479 p.n.e. „Dzieje” kończą się w momencie kiedy Persowie opuszczają Półwysep Peloponeski i Europę. Tym samym Herodot w sposób moralizatorski ukazuje, jak zaborcza postawa barbarzyńców została ukarana.

Właściwa treść „Dziejów” ma niemal 500 stron. Pozostałe strony to bardzo wartościowa przedmowa wprowadzająca Czytelnika w temat przełożonego utworu, okoliczności powstania dzieła oraz samych czasów antycznych; przegląd treści; przypisy; spis imion; miar oraz ilustracji.

Wydawnictwo „Czytelnik” wydało „Dzieje” w naprawdę elegancki i profesjonalny sposób. Twarda i atrakcyjna okładka, przyjemny w dotyku i dla oczu papier, wyraźna czcionka oraz przejrzysty podział książki. Olbrzymią zaletą jest konsultacja merytoryczna wybitnego profesora starożytności Aleksandra Krawczuka, który przejrzał i uzupełnił przypisy. Tłumaczenie zostało wykonane przez filologa klasycznego Seweryna Hammera w 1954 roku i bez większych zmian wykorzystane w tym wydaniu.

Podsumowując, Czytelnik w swoje ręce otrzymuje naprawdę bardzo wartościową książkę, nie tylko ze względu na fakt, że opowiada ona niezwykle archaiczne i egzotyczne czasy, ale przede wszystkim dlatego, że format wydania jest wygodny w zgłębianiu wiedzy i analizy treści oraz myśli Herodota.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/dzieje/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici
IMPERIUMROMANUM - RECENZJA: Dzieje

„Dzieje” autorstwa antycznego greckiego pisarza...

źródło: comment_1602362309EL3Zr8BouO3nIDVDpIRedw.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach