Wpis z mikrobloga

100 mln ofiar


@Piwniczny_haker: po pierwsze, to jeśliby liczyć ofiary kapitalizmu tak jak ofiary komunizmu, to ten drugi zabił więcej ludzi, a po drugie, to fakt, że kapitalizm wyciągnął ludzi z biedy, nie sprawia, że nie jest on system posiadającym dużo wad
  • Odpowiedz
po pierwsze, to jeśliby liczyć ofiary kapitalizmu tak jak ofiary komunizmu, to ten drugi zabił więcej ludzi, a po drugie, to fakt, że kapitalizm wyciągnął ludzi z biedy, nie sprawia, że nie jest on system posiadającym dużo wad

@natxd: Do tego czasu istniała jedna kapitalistyczna dyktatura (Pinochet), o ile mi wiadomo nie ma ona aż tylu ofiar na koncie co wszystkie dyktatury komunistyczne vide Mao, Stalin, Guevara, Pol Pot etc.
  • Odpowiedz
@Piwniczny_haker: Co do wyciągania ludzi z biedy kapitalizmem to o ile wiem to tą metrykę mierzy World Bank i no cóż, jest to dość mocno kontrowersyjna statystyka, tak słyszałem ale musiałbym się jeszcze zainteresować lepiej tym tematem żeby się lepiej na ten temat wypowiadać, może ktoś tutaj pociągnie temat.

Jeśli chodzi o te 100 mln ofiar, to jest to gruba manipulacja z tzw. Black Book of Communism, ta książka raczej
  • Odpowiedz
Do tego czasu istniała jedna kapitalistyczna dyktatura (Pinochet), o ile mi wiadomo nie ma ona aż tylu ofiar na koncie co wszystkie dyktatury komunistyczne vide Mao, Stalin, Guevara, Pol Pot etc.


@Piwniczny_haker: Ale to nie potrzeba liczyć ile jakiś chory dyktator zabił swoich własnych obywateli, wystarczy policzyć ofiary kolonializmu, w samych Indiach Brytyjczycy zabili więcej Hindusów, niż jakikolwiek inny reżim na świecie.
  • Odpowiedz
Ale to nie potrzeba liczyć ile jakiś chory dyktator zabił swoich własnych obywateli, wystarczy policzyć ofiary kolonializmu, w samych Indiach Brytyjczycy zabili więcej Hindusów, niż jakikolwiek inny reżim na świecie.


@Gaku745: Znów argumentum ad kolonializm. Nie widzicie różnicy pomiędzy pokojowym inwestycją w biednych regionach, dzięki którym te regiony się rozwijają , a interesie monarchy, który jest w stanie zabijać dla własnego interesu?
@Formbi: Obejrzałem ten filmik.Takich głupot dawno nie słyszałem.
  • Odpowiedz
Znów argumentum ad kolonializm. Nie widzicie różnicy pomiędzy pokojowym inwestycją w biednych regionach, dzięki którym te regiony się rozwijają , a interesie monarchy, który jest w stanie zabijać dla własnego interesu?


@Piwniczny_haker: Kolonializm przeżył upadki monarchii, i trwał praktycznie aż do zakończenia II wojny światowej i jeszcze kilkanaście-dziesiąt lat później.
  • Odpowiedz
@Formbi: Zmartwię Cię, nidzie tak nie napisałem. Kapitalizm dalej działa na świecie, ale w mocno przetworzonej formie, która nazywa się korporacjonizm, ale możemy nazywać to kapitalizmem. Korporacjonizm jest bardzo daleki do formy, jaką przedstawiał Rothbard i Mises. Rządzący nie są głupi, nie chcą już więcej eksperymentować z komunizmem, który jest straszliwie nieefektywny. Więc "dodają ludzką twarz" kapitalizmowi. Poprzez ingerencję w rynek i skomplikowanemu prawu podatkowemu duże firmy mogą dyktować ceny
  • Odpowiedz