Wpis z mikrobloga

Witam.
Potrzebuję poradzić się w temacie mocowania desek na balkonie. Balkon już wisi - konstrukcja stalowa, malowana proszkowo. Na to chcę położyć deski z modrzewia syberyjskiego. Deski będą przykręcane do kantówek o grubości zbliżonej do desek, ok 2,5cm i tutaj właśnie mam dylemat - w jaki sposób przykręcić te kantówki do konstrukcji, aby nie dziurawić niepotrzebnie profili. Myślałem o jakimś mocowaniu od spodu za pomocą metalowych uchwytów w kształcie "U", coś jak obejmy do przęseł ogrodzeniowych ale nie mogę niczego takiego znaleźć w odpowiednim rozmiarze (profile balkonowe mają 2,7cm szerokości i 4cm wysokości). Może ktoś coś takiego robił i ma sprawdzony sposób? Albo pomysł? A może niepotrzebnie kombinuję i nie ma się czym przejmować i poprostu wiercić dziury w profilach? Nie osłabi to konstrukcji?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

#budujzwykopem #balkon #budownictwo
McJack - Witam.
Potrzebuję poradzić się w temacie mocowania desek na balkonie. Balko...

źródło: comment_1602240316WV1HumFCzmOfFlRxtlcMgm.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@McJack: nie jestem ekspertem od budownictwa, ale bawiłem się trochę w spawanie i malowanie. Bałbym się tutaj głównie tego, że jak przewiercisz przez nie, to woda się będzie tam zbierać i zacznie rdzewieć pod deską. Ja zacząłem do takich rzeczy używać tzw. locktite, czyli takiego gumo-kleju jak masz na śrubach w laptopach i nie dostaje się woda. Ale nie wiem czy to dobry pomysł w tym wypadku, więc może jakiś pan
  • Odpowiedz
@MMARS: kantówki będą poprzecznie do profili a deski tak jak profile idą, czyli prostopadle do ściany.

@Debiczanin: @Djelon: chyba bałbym się ich kleić a tym bardziej pozostawić bez mocowania, bo to jednak drewno - z czasem powykrzywia i będzie mi wszystko stukało pod nogami

@szymciak: nie myślałem, ale zgłębię temat - dzięki za podpowiedź
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@McJack: kolego, jest pewien sposób. Założony że kantówki będziesz montować na śrubę m10. Wiercisz otwory fi10, później wiercisz zagłębienie pod łeb śruby, aby się zlicowala z kantówka. Musisz wymiarzyc, aby nie trafić w profil. Pod podestem kładziesz jakiś ajzol, na przykład gruby płaskownik w miejscach gdzie będzie kantówka + śruba. W płaskowniki wiercisz otwory pod śrubę i to razem skręcasz.

Idiotyzmem będzie wiercenie dziur w balkonie. Przyjdzie mróz to ci rozsadzi
  • Odpowiedz
@McJack nie musisz wiercić na wylot profilu to jest zaletą, jedynie trzeba uszczelnić od góry. Śruby można przesmarować jakimś uszczelniaczem i moim zdaniem będzie dobrze. Dla bezpieczeństwa żeby woda w profilu nie stała można malutkim wiertłem na brzegu zrobić otwory
  • Odpowiedz
@McJack: Trochę roboty będzie, ale można przygotować jeszcze jedną kantówkę z wycięciami na profile. Dać ją od spodu obejmując profile i następnie skręcić ją z tą na której będą deski. Musisz jednak rozważyć dodatkowy ciężar.
  • Odpowiedz
@jalop: oooo tak, Twój pierwszy pomysł chyba najbardziej do mnie przemawia. Tak banalny, że nie wiem dlaczego od razu o tym nie pomyślałem. Bardzo Ci dziękuję za rzeczową odpowiedź, choć czytając to, musiałem zgooglować co to "ajzol" ( ͡~ ͜ʖ ͡°) A dowiedziałem się, że to "taki większy wichajster", hehehe
  • Odpowiedz