Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady jeśli chodzi o wymianę pieca. Obecnie mam piec z otwartą komorą spalania, który chce wymienić na piec kondensacyjny. Dostałem kilka różnych opinii od fachowców więc stwierdziłem, że spytam ekspertów na wykopie.

Generalnie zastanawiam się pomiędzy piecem dwufunkcyjnym oraz piecem ze zbiornikiem 100l na wodę. Mieszkam w domu jednorodzinnym i nie mam tutaj recyrkulacji. Piec będzie w łazience i woda z niego będzie prowadzona do prysznica obok, kranu oraz bezpośrednio nad piec do łazienki. Woda w kuchni podgrzewana na prąd, bo rzadko tam się cokolwiek jej używa.

Dostałem sprzeczne opinie:

1) Odradzano mi piec dwufunkcyjny bez zbiornika, ponieważ niby często dochodzi do awarii wymiennika, którego koszt wynosi 1000zł. Typ, który wydaje się ogarnięty i długo montuje piece mówi, że nowoczesne piece firmowe nie mają takich problemów. Powiedział, że duża ilość kamienia w wodzie też nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie/ awaryjność pieca i generalnie nowoczesne, drogie piece nie są awaryjne a starsze i tańsze owszem. Jego zdaniem nie ma sensu montować zbiornika na wodę, bo takie zbiorniki kosztują ~1,5 tys i trzeba je wymieniać co ~8lat a do tego zajmują niepotrzebnie miejsce.

2) Druga opcja, którą mi polecano to piec kondesacyjny + zbiornik 100l na wodę. Niby wg. tej osoby jest to rozwiązanie mniej awaryjne i lepsze. Do tego mówi, że piece z punktu pierwszego bez ziornika montuje się tylko w małych mieszkaniach gdzie po prostu nie ma miejsca na taki zbiornik. U mnie niby takie miejsce jest w łazience, ale kotłowni nie mam więc trochę będzie szpecić/ zajmować miejsce.

Na chwilę obecną nie wiem na co się decydować. Skłaniam się raczej kupić porządny piec za ~9tys. z Buderusa bez żadnego zbiornika. Nie zależy mi na tym, żeby szybko mieć ciepłą wodę w kranie, rury nie są izolowane i nie potrzebuję recyrkulacji. Chcę mieć piec, który będzie ekonomiczny i nie będzie awaryjny a ten Buderus ponoć jest porządną firmą i też jest w stanie dopasować odpowiednio moc podgrzewania a nie #!$%@? od razu z całej. Dodatkowo w przyszłości chcę zrobić ogrzewanie podłogowe więc też musi to być kompatybilne.

Ogólnie zanim się rozpytałem to byłem zielony a teraz mam wrażenie, że wiem mniej niż na początku. Jeśli ktoś by nakreślił co będzie lepsze i kto mnie w #!$%@? robi to będę wdzięczny, bo szkoda mi stracić ~11 tys na coś co się okaże shitem za 5 lat po gwarancji.

#remontujzwykopem #budownictwo #piec #ogrzewanie #dom #pytaniedoeksperta #hydraulika
jegertilbake - Potrzebuję porady jeśli chodzi o wymianę pieca. Obecnie mam piec z otw...

źródło: comment_16017292010RdRPmjbxY2FAqsFzLVXZ8.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@Rafalski45 Pytanie do Ciebie tylko na telefonie mi się źle wkleiło. Właśnie planuję zmienić stary powietrzny kocioł na termet crystal i akurat dobry wpis mi się trafił.
  • Odpowiedz
Termet ecocondens silver 25kWh i nie moge narzekać wole kupić kocioł za 3k i wymienic za 5 - 7 lat. Niż kupic drogi kocioł ktory moze sie tak samo


@jegertilbake: Nie mam, jest to zwykły kocioł 2F kondesacyjny, za 3100zł. Z serwisu nie korzystam bo przyjdzie facio wyczysci filtr coś tam pomierzy analizotorem spalin i skasuje 200-250 rocznie to po 7 latach mam 50% kotła a mozna samemu sobie przeczysić
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rafalski45:
Przecież te nowe dwufunkcyjne mają taką strawność, ze gorąca wodą jest po kilku sekundach.

@jegertilbake:
Przewidujesz drugą łazienkę? Jeżeli nie, to w przypadku podgrzewacza w kuchni, tylko i wyłącznie kocioł 2funkc.
Mając zasobnik będziesz tracił dużo na dogrzewaniu wody, która będzie się wystudzała.
  • Odpowiedz
skasuje 200-250 rocznie to po 7 latach mam 50% kotła a mozna samemu sobie przeczysić filtr od gazu czy w środku kocioł.


@Roolland: tak tylko informacyjnie - wiesz ze masz obowiazek robic przegląd pieca co rok?
  • Odpowiedz
@Jaggen: Druga łazienka będzie nad zasobnikiem bezpośrednio na pietrze tam będzie wanna więc nieistotne jak szybko będzie ciepła woda. W kuchni podgrzewacz może zostać. Nie wiem tylko czy jak dziewczyna odkręci na górze wodę do wanny to czy ja będę miał pod prysznicem ciepła też
  • Odpowiedz
@Rafalski45:

niestety "ust. 1 pkt 1 lit. a" oznacza tylko że w budynku jednorodzinnym nie trzeba kontrolować tego:

elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,


Kocioł, instalację gazową i kominy wg prawa trzeba kontrolować co roku. Trochę to rozumiem, natomiast u mnie ostatnio gość przyszedł, popatrzył na kocioł, odkręcił ciepłą wodę i skasował 150 PLN. Nie poczułem się bezpieczniejszy,
  • Odpowiedz