Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady jeśli chodzi o wymianę pieca. Obecnie mam piec z otwartą komorą spalania, który chce wymienić na piec kondensacyjny. Dostałem kilka różnych opinii od fachowców więc stwierdziłem, że spytam ekspertów na wykopie.

Generalnie zastanawiam się pomiędzy piecem dwufunkcyjnym oraz piecem ze zbiornikiem 100l na wodę. Mieszkam w domu jednorodzinnym i nie mam tutaj recyrkulacji. Piec będzie w łazience i woda z niego będzie prowadzona do prysznica obok, kranu oraz bezpośrednio nad piec do łazienki. Woda w kuchni podgrzewana na prąd, bo rzadko tam się cokolwiek jej używa.

Dostałem sprzeczne opinie:

1) Odradzano mi piec dwufunkcyjny bez zbiornika, ponieważ niby często dochodzi do awarii wymiennika, którego koszt wynosi 1000zł. Typ, który wydaje się ogarnięty i długo montuje piece mówi, że nowoczesne piece firmowe nie mają takich problemów. Powiedział, że duża ilość kamienia w wodzie też nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie/ awaryjność pieca i generalnie nowoczesne, drogie piece nie są awaryjne a starsze i tańsze owszem. Jego zdaniem nie ma sensu montować zbiornika na wodę, bo takie zbiorniki kosztują ~1,5 tys i trzeba je wymieniać co ~8lat a do tego zajmują niepotrzebnie miejsce.

2) Druga opcja, którą mi polecano to piec kondesacyjny + zbiornik 100l na wodę. Niby wg. tej osoby jest to rozwiązanie mniej awaryjne i lepsze. Do tego mówi, że piece z punktu pierwszego bez ziornika montuje się tylko w małych mieszkaniach gdzie po prostu nie ma miejsca na taki zbiornik. U mnie niby takie miejsce jest w łazience, ale kotłowni nie mam więc trochę będzie szpecić/ zajmować miejsce.

Na chwilę obecną nie wiem na co się decydować. Skłaniam się raczej kupić porządny piec za ~9tys. z Buderusa bez żadnego zbiornika. Nie zależy mi na tym, żeby szybko mieć ciepłą wodę w kranie, rury nie są izolowane i nie potrzebuję recyrkulacji. Chcę mieć piec, który będzie ekonomiczny i nie będzie awaryjny a ten Buderus ponoć jest porządną firmą i też jest w stanie dopasować odpowiednio moc podgrzewania a nie n------a od razu z całej. Dodatkowo w przyszłości chcę zrobić ogrzewanie podłogowe więc też musi to być kompatybilne.

Ogólnie zanim się rozpytałem to byłem zielony a teraz mam wrażenie, że wiem mniej niż na początku. Jeśli ktoś by nakreślił co będzie lepsze i kto mnie w c---a robi to będę wdzięczny, bo szkoda mi stracić ~11 tys na coś co się okaże shitem za 5 lat po gwarancji.

#remontujzwykopem #budownictwo #piec #ogrzewanie #dom #pytaniedoeksperta #hydraulika
jegertilbake - Potrzebuję porady jeśli chodzi o wymianę pieca. Obecnie mam piec z otw...

źródło: comment_16017292010RdRPmjbxY2FAqsFzLVXZ8.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jegertilbake: kocioł plus zasobnik bo: masz ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu i nie marnujesz wody zanim dwufunkcyjny osiągnie temperaturę. Przy tak bliskim przyłączu nie potrzebujesz cyrkulacji zakładać, która tylko niepotrzebnie wychładza ten zasobnik. No i niestety to prawda, że żywotność tych zasobników to ok. 10 lat, ale komfort przeważa
  • Odpowiedz
@jegertilbake: Zagmatwam. Jest trzecia opcja.
A piec z wbudowanym zbiornikiem? Są takie z ok. 50 litrowym w wiszącej obudowie. Nie zajmuje tyle miejsca co ze stojącym zbiornikiem, co pewnie w łazience jest dla Ciebie ważne .
  • Odpowiedz
@E-Seven: @Rafalski45: Ale generalnie ja nie odczuwam potrzeby posiadania cieplej wody od razu. Jest to jedyna zaleta tych piecy? Jak np wchodze pod prysznic to najpierw odkrecam ciepla wode, czekam przed prysznicem 15 sekund az sie nagrzeje razem z plytkami i wtedy wbijam. Przy myciu rak tez mam to w dupie a na gorze dziewczyna bedzie sie myla w wannie wiec tym bardziej nie ma to znaczenia.

Generalnie
  • Odpowiedz
Jak blisko bedzie wisiał kocioł punktu poboru wody to wystarczy zwykly 2 funkcyjny 25kWh kondesacyjny. Wybierz taki kocioł który ma niską moc minimalną aby piec nie taktował przy ogrzewaniu CO.
Ja posiadam od 3 lat kocioł marki Termet ecocondens silver 25kWh i nie moge narzekać wole kupić kocioł za 3k i wymienic za 5 - 7 lat. Niż kupic drogi kocioł ktory moze sie tak samo zepsuć a części w naprawie drogie.
  • Odpowiedz
@jegertilbake: To nie tak, woda zawsze zimna zleci z instalacji zanim doleci do kranu. Podobno można jakieś pompy montować, żeby w instalacji była cały czas ciepła, ale nie znam szczegółów.

Ale jak tak widzę, że połowę z rzeczy związanych z c.o. masz w dupie to kup po prostu jakiegoś ACV, Vallianta, i będzie drogo i dobrze, bo to i tak bez znaczenia.
@Rafalski45:
  • Odpowiedz
@Roolland: Termety do bardzo dobre kotły, nie wiem czemu ludzie się ich czepiają, mają wymiennik z inoxu, sprawność taka sama jak te wszystkie drogie marki. Też mam Termeta 3 lata, tylko crystala
  • Odpowiedz
@jegertilbake: ja mam zamiast zasobnika zwykły bojler wiszący z podwójną wężownicą. Został mi po kotle węglowym więc go eksploatuję skoro jest sprawny. Taki bojler zawsze jest trochę trwalszy i tańszy( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Roolland: Ty masz w tym piecu wbudowany zasobnik?

@Rafalski45: Ja się ciągle skłaniam jakoś na to, żeby sobie wbudowany zasobnik zrobić, mialem wazektomie i w tym domu zawsze beda mieszkac max 2 osoby jesli sie nie rozstane kiedys z dziewczyna. Nie wiem czy jest sens dawac na nas zasobnik 100l. Te termety maja niby 7 lat gwarancji, ale cos widze na necie, ze ludzie sa mega niezadowoleni z
  • Odpowiedz
@jegertilbake: o serwisie Ci nic nie powiem, bo nie używam. Z tą siedmioletnią gwarancją to pewnie jak tylko wybrany instalator z Termeta ci go zamontuje i będziesz systematycznie u nich przeglądy robił. Ja sobie ten kocioł kupiłem gdzieś na necie, zamontowałem i tylko wezwałem gościa do pierwszego uruchomienia. Taki był wymóg Urzędu miasta do uzyskania dotacji
  • Odpowiedz
@Rafalski45: ja juz dalem zaliczke typkowi 500zl i teraz nie dam rady zmienic wlasnie na autoryzowanego goscia z Termetu wiec to troche problematyczne. Tak to jest jak sie c---a zna i kazdy co innego mowi xD Juz mam mega w glowie namotane. Teraz uwazam, ze ten termet by byl spoko opcja + przeglady regularne, bo to i tak chyba trzeba czyszczenie tego robic, no ale moze to nie jest tak,
  • Odpowiedz