Wpis z mikrobloga

Pytanko - potrzebuję puścić skrętkę z ok. 20m, będę także kopał na niego rów w ziemi i także zamierzam puścić w nim kabel 230V (z inwertera 5kW). I teraz mam rozkminę do osób, które w tym siedzą i mają jakąś wiedzę. Czasy troszkę się zmieniłem, wiedza sprzed kilku lat może już być nieaktualna (lub są nowsze standardy, rozwiązania), zatem jaką skrętkę dobrać i jaki odstęp między skrętką, a kablem 230V zrobić? Czytałem, że 15cm (dla dalekich odległości) by się przydało dla świętego spokoju, ale czy dla odległości 22m też to takie wymagane? A może trzeba odległość większą?
Skrętka to natomiast 5e. Rozmyślam nad ekranowaną F/UTP (żelowaną w środku) - jak na zdjęciu w załączniku.
Zatem jakieś zalecenia, aby nie było zakłóceń i ryzyka "popalenia" sprzętu w razie czego (zbyt blisko kable obok siebie)? Czy może F/UPT nie robi dużej różnicy na takiej odległości i wystarczy żelowana skrętka UTP?

Z góry dzięki za odp. mordeczki :)

#internet #skretka #siecikomputerowe #sieci #kable #elektryka #elektronika #e13
MisiekD - Pytanko - potrzebuję puścić skrętkę z ok. 20m, będę także kopał na niego ró...

źródło: comment_1601241819BSEU5usfRkn46nNSxVXJoT.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@MisiekD: Nie baw się w skrętki ekranowane bo to bez sensu - skrętka ekranowana nie służy temu, żeby ekranować sygnał od zakłóceń od kabli energetycznych ;) a od źródeł wysokich częstotliwości. Kup porządny kabel najlepiej żelowany jeśli ma to być w ziemi. Sam kabel połóż zgodnie ze sztuką w jakiejś rurze osłonowej np. RHDPE lub kup sobie mikrorurę od światłowodów o odpowiedniej średnicy. Powinno grać.
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: Też tak właśnie uważam. Kabel idzie od razu do zegara, ale z inwertera rzeczywiście mogą być wysokie częstotliwości. A odległość jaką byś zalecał? Taka w miarę bezpieczna? Jakieś wyjście musi być ;)
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: Zakłócenia na 20m przy skręconych parach są żadne. Skrętki są ekranowane w dwóch celach :
- Izolacja od zakłóceń od innych kabli Ethernet
- Wyrównanie potencjałów na dłuższych odległościach

Mam puszczone skrętki równolegle do kabla energetycznego który przenosi ok. 15kW i jest oddalony od zwykłej nieekranowanej skrętki o pół centrymetra. Zero problemów a kabel ma ok. 40m. Prędzej radio FM Ci zakłóci skrętkę niż kabel energetyczny.
  • Odpowiedz
@brokenik: Ale to nie jest kabel z ładnym sinusem 50Hz. Zobacz jak wyglądają kable do falowników: https://www.sklephelukabel.pl/oferta/Topflex-emv-2yslcy-j,1581/Artikel/22086
Ta plecionka nie jest tam bez przyczyny. Po falowniku mamy sygnał o częstotliwości kilkunastu kHz, który tylko z grubsza przypomina sinusoidę i się wygładza z założenia na cewkach odbiorników. Przynajmniej w tych przemysłowych, bo solarnych nigdy nie zgłębiałem.
I już kilkukrotnie miałem zrywane połączenia skrętkowe przez falowniki. Akurat w ProfiNecie, ale fizycznie to
  • Odpowiedz
@MisiekD: mówisz o 5kW na 230 V. Ktoś Ci pozwolił jednofazowy falownik takiej mocy założyć?
Ogólnie, żeby było w miarę tanio i w miarę dobrze to zrobiłbym tak, że włożyłbym patchcord światłowodowy w jedną rurę HDPE z kablem sieciowym, a na obu końcach założył mediakonwertery.
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: @brokenik: no to już sam nie wiem, mordeczki kochane haha :D

POPRAWKA!!!
Chopy, ja zawaliłem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tak to jest jak się usłyszy część informacji. W rowie nie będzie puszczny kabel 230V, a bednarka ("kabel" uziemiający), przewód 230V jest już doprowadzony w innym miejscu :)

Zatem rozumiem, że wystarczy zwykły przewód żelowany UTP? :) Czy może wybrać żelowany
  • Odpowiedz