Wpis z mikrobloga

Cześć,
mógłby ktoś rzucić okiem na schemat i ocenić czy prezentowany układ ma prawo działać? Na symulacji teoretycznie wszystko wychodzi ok, ale wiadomo jak to bywa. Te trzy prostokąciki to dziwny symbol zrobiony na szybko opampa LM7321MF/NOPB. Po kolei od lewej, dzielnik napięcia, bufor wejściowy, dodanie składowej stałej ze źródła napięcia odniesienia i filtr antyaliasingowy. Przy każdej nóżce zasilania wzmacniaczy para kondensatorów 10 nF ceramik i 10 uF tantal. Rezystory w dzielniku 3W 1%, a cała reszta smd 0805 0,1%. Całość ma być podana na przetwornik ADC w stmie i galwanicznie izolowana na USB. W założeniu ma mierzyć napięcie skuteczne 230V +/- 10% tak jak jest dopuszczalne w normie. Byłbym wdzięczy za opinie.
#elektronika
SuperFi - Cześć,
mógłby ktoś rzucić okiem na schemat i ocenić czy prezentowany układ...

źródło: comment_1601054520ve44Ho5eTszvve2Q2F1pdO.jpg

Pobierz
  • 11
mógłby ktoś rzucić okiem na schemat i ocenić


@SuperFi: szczerze, to strasznie przekombinowany ten schemat. Jakie parametry napięcia sieciowego chcesz mierzyć? Bo jak tylko wartość skuteczną, to bym to znacznie uprościł: bezpiecznik, warystor, dzielnik, dodatkowe zabezpieczenie przed przepięciami, dodanie składowej stałej, prosty filtr RC i na wejście przetwornika. Zastanowiłbym się też nad użyciem małego transformatorka izolującego od sieci, bo wyjdzie to taniej niż izolator USB.
@zetisdead: Moim celem jest zmierzenie mocy pobieranej przez dany odbiornik, więc na tę chwilę wpinam się z bocznikiem w przewód neutralny, nie chciałem używać żadnych czujników halla, bo zależy mi na dość dokładnych odczytach w okolicach zera. Rezystory 0R służą jako zworki, żebym mógł w razie czego zmienić sposób pomiaru, nie są wluowane na stałe
@4833478: Dziękuję, nie zauważyłem. Zaraz się poprawiam
SuperFi - @zetisdead: Moim celem jest zmierzenie mocy pobieranej przez dany odbiornik...

źródło: comment_1601065267dC6IyluEYSz7Q7vuhMByDx.jpg

Pobierz
@4833478: Moc chciałem liczyć jako całkę na wartościach dyskretnych prądu i napięcia. Chcę mierzyć prady Isk<2A, a z tego co kojarzę takie czujniki nie są zbyt dokładne w okolicach zera.