Wpis z mikrobloga

Mircy potrzebuję porady w sprawie darowizny. Przykład: w ciągu ostatnich 5 lat tata przelał mi sumarycznie 10000zł w kilkunastu przelewach, ja z kolej jemu przelałem 5000zł również w kilkunastu przelewach. Czy występuje obowiązek zgłoszenia z tytułu przekroczonej kwoty darowizny zwolnionej z podatku (9637zł)?

#podatki #urzadskarbowy #skarbowka #darowizna
  • 13
  • Odpowiedz
@electroN: Zgłaszasz na druku SD-Z2 otrzymaną darowiznę na kwotę 363 (różnica między sumą otrzymanych darowizn a kwotą wolną od podatku, 10000 minus 9637). Masz na to pół roku.
W drugą stronę darowizna nie musi być zgłoszona do urzędu skarbowego, bo 5000 nie przekracza kwoty wolnej 9637.
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: @kuncfot: @potrzebie:
Zgłosić to na pewno zgłoszę tylko nie wiem jaką kwotę wpisać, bo z tatą pierdylion razy rozliczaliśmy się za różne rzeczy, a ostatnio dostałem większy przelew więc się zastanawiam czy tamto należy uwzględnić czy nie. Teraz sobie przypomniałem że dwa lata temu zgłaszałem darowiznę wpółwłasności samochodu i wtedy pominąłem te drobne przelewy i nikt się nie #!$%@?ł do tej pory.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@electroN: jadę na podobnym wózku ;) też dostałem parę lat temu większą darowiznę i zgłosiłem a później kilka razy dostałem mniejsze przelewy, których nie zgłaszałem. Ogólnie zgłosiłbym na całość, w końcu i tak zgłoszone o czasie są bez podatku te darowizny
  • Odpowiedz