Wpis z mikrobloga

Macie doświadczenia z wkrętami samonawiercajacymi do drewna i metalu?

Potrzebuję przymocować deski-sztachety do ram ze stalowych profili. Czy to się sprawdza i oszczędza czas? Niby wystarczy złapać pion/poziom i od razu przykręcić bez uprzedniego nawiercania deski i profili. Dodatkowo nic nie wystaje z profila jak przy śrubach z nakrętką.

Minus to trudność w zrobieniu dystansów drewno-profil, ale widziałem takie płoty bez dystansu i deski dobrze się mają po kilku sezonach.

#remontujzwykopem #budujzwykopem #srubkiboners #diy
  • 21
@JohnMaxwell: nie wiem czy to dokładnie te ale sąsiad robił niedawno taras z desek na konstrukcji stalowej, miałem spore wątpliwości czy to się uda, w sensie czy nie będzie deska pękać albo że wyjdzie nieestetycznie wokół wkręta (jakieś zagięcia itp) ale wyszło to u niego całkiem ok jak na moje oko.
@JohnMaxwell: dystans jest ważny. Tak, są płoty bez dystansu, trzymające się po kolka lat, podobnie jak są też palacze-alkoholicy dożywający późnej starości, jedno i drugie niczego nie dowodzi :)
U siebie sztachety miałem ponawiercane, chciałem zaś samowiercącymi walić w profil (wkręt przez deskę, na wystający koniec podkładka i całość "przywiercam" do profila - taka była teoria. Praktyka wykazała, że szybciej było dobrym wiertłem nawiercać profil. I czasowo wychodziło na plus i
@Jarek_P: sprytne i godnie nazywane :)

U mnie będzie działanie w pionie, konstrukcja już jest na docelowym miejscu.

Nie chcę wiercić profili na wylot.

Jakie wtedy wkręty użyć aby zrobiły sobie gwint w profilu?
@Powuyo: przykładales deskę, puon, poziom i od razu wkręt? Przez drewno i metal, czy jakieś inne jeszcze działania? Wiertarka czy wkrętarka? Na co uważać podczas przykręcania? W pojedynkę idzie to zrobić czy konieczny pomocnik?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@JohnMaxwell: pionujesz tylko pierwsza sztachetę, i jedziesz na dystansach (później co kilka sztachet sprawdzasz czy nie uciekł pion)

U góry żyłka żeby trzymać linie.
Wiercilem przez drewno i metal jednocześnie.
Robiłem też tymi że skrzydełkami - różnica taka że te skrzydełka później ciężko przechodzą przez otwór w metalu.

Najlepiej w dwie osoby. Jeżeli jednak nie ma kto Ci pomoc to kup sobie ścisk jednoręczny i każda sztachetę przed kręceniem przytrzymuj sciskiem