Wpis z mikrobloga

#paliwa #paliwo

Po przesiadce z samochodu który jeździł w sumie na wszystkim (Renault Talisman) zacząłem zwracać uwagę na jakość paliwa w Polsce. Nauczyłem się czytać i prosić o karty charakterystyki paliw na stacjach benzynowych. Ogólnie zasada jest taka: mniej bio dodatków = lepsze paliwo. Często potrafi się to jednak różnić w zależności od dostawy, jednak w gruncie rzeczy jest to samo. Sprawdziłem kilka najbardziej popularnych stacji. Paliwo PB95. Wszystkie paliwa w PL to lotos/Orlen (prócz vpower 100) + dodatki indywidualnie zamawiane przez odbiorcę. Te dodatki robią głównie robotę. Albo są to uszlachetniacze i oczyszczacze, albo BIO które pogarszają jakość paliwa
Mój Ranking (ŻEBY NIE BYŁO, subiektywnie):
1. Shell vpower 95
2. Amic 95 PRO
3. CIRCLE K 95 miles
4. Orlen 95
5. Lotos 95
6. Carrefour 95
7. Auchan 95
8. BP 95

Nr 1 to według mnie najlepsze paliwo w PL. We wtorki w cenie zwykłego 95 więc zawsze świeże, bardzo dużo uszlachetniaczy i składników czyszczących. Top. Jak nie masz mapy pod 98 jak ja to to paliwo jest najlepsze z możliwych i co wtorek najtańsze z tych lepszych (XD)
Bp wypadło najgorzej, najwiecej BIO dodatków. W ogóle mam wrażenie ze stacje BP słabo wypadają i czas się zatrzymał. W UK jak robili testy paliwa to wyszło ze BP było gorsze niż marketowe xD

Podliczyłem sobie wydatki na paliwo i dodatki które daje do paliwa miesięcznie w samochodzie tym i poprzednim. W nowym mam zalecane 98, ale mapa się dostosowuje i można jeździć na 95 i nie wybuchnie. Minimum producent zaleca 91.

Poprzedni:
Spalanie 8-9 litrów
Wydatki na paliwa miesięcznie około 600-800 PLN. W tym raz na 6000 kilometrów zalany Millers czyszczący na wtryski.

Nowy:
Spalanie 18-20 litrów (XD) w mieście. Na trasie to zejdzie do 10 a gdyby jechać Normalnie to myśle ze 8 osiągalne.
Wydatki na paliwo miesięcznie 1400-1800 w tym na każde tankowanie Millers eco max (dodaje trochę oktanów do paliwa) oraz raz na 8000 Millers na wtryski. Jak jadę w trasę to wiadomo ze leje 95 jak przepalam cały bak.
#samochody #motoryzacja #bmw #pokazauto
WujekRada - #paliwa #paliwo 

Po przesiadce z samochodu który jeździł w sumie na wszy...

źródło: comment_1599994532zjjIgNHQmOthKeXbhjhSRU.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@WujekRada: tam w ogóle można lać do tego silnika 95? ( ͡º ͜ʖ͡º)

W mocniejszych samochodach wedle specyfikacji producenta zalecane są 98, gdzie lanie 95 jest polecane jedynie w sytuacjach awaryjnych gdy nie ma nic innego pod ręką
  • Odpowiedz
W nowym mam zalecane 98, ale mapa się dostosowuje i można jeździć na 95 i nie wybuchnie. Minimum producent zaleca 91.


@WujekRada: doczytałem

U mnie pali 17-18l po mieście, ale z uwagi na zalecenia producenta (też #bmw) i pizoelektryczne wtryski leje tylko vpower. Od 95 nie wybuchnie, ale lepszym dla jednostki byłoby przynajmniej to 98. Znaczenie to ma głównie jeśli mocno dajesz
  • Odpowiedz
@Atreyu: jak masz czujnik stuku to normalnie można lać 95 i najwyżej komp sobie cofnie zapłon, co oczywiście ma wpływ na osiągi, ale to nie jest tak że wlejesz 95 i silnik traci połowę mocy, albo wtryski się zepsują, no chyba że zalajesz ropy xD Mimo wszystko jak producent zaleca 98 to się leje #!$%@? 98 a nie dziaduje 20zł na tankowaniu
  • Odpowiedz
@CzeXD: nie no, nie wybuchnie, ale dostanie trochę obciętą mapę z trochę mniejszą mocą (dupohamownia może nawet nie zauważyć) czy troszkę gorszym egt

Ale to szkoda dziadować parę zł, jeżeli daje się czasem #!$%@? miodu
  • Odpowiedz
91 oktanów w instrukcji jest najpewniej na stany, ale oni też inaczej trochę to liczą


@Atreyu: na europe jest, na stany jest inny produkt i inna instrukcja. Komp sobie ogarnie ze jest 91 oktanow.

Po co lejesz dodatek oktanowy do samochodu drogowego? Robisz sobie z 95 97?
Jaki to ma
  • Odpowiedz
a Ty mi tlumaczysz, co jezeli nie trzyma ()


@InterferonAlfa_STG: widziałem więcej niż 5 razy gdzie było to sprawdzane na hamowni

Nigdy nie widziałem identycznej mocy na 95 i 98/100 oktanach w
  • Odpowiedz
@Atreyu: ale im mniej oktanów tym paliwo bardziej wybuchowe bardziej stukowo się spala i silnik jest mocniejszy. Np LPG ma chyba 102-105 oktanów i teoretycznie powinno być lepsze dla silnika ale silnik jest słabszy bo ma mniej oktanów
  • Odpowiedz
Jezeli samochod trzyma moc na danym wysileniu na danym paliwie to po co zwiekszac liczbe oktanowa?


@Atreyu: ok, Twoj samochod nie trzyma mocy na 95. Nie napisalem nigdzie, ze jest inaczej.

Nie ma w tym nic dziwnego, skoro producent policzyl moc wg swoich zalecen na paliwie 98,
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WujekRada: nie wiem czy to bait czy nie ale też zacząłem zwracać uwagę na paliwo, od zaczipowania swojego golfa (wiem że to żadna klasa premium) leje tylko 98 i czasem daje te środki do czyszczenia wtryskiwaczy i faktycznie silnik pracuje lepiej w wyższych zakresach obrotów.
  • Odpowiedz