Wpis z mikrobloga

Czy oni na serio popadali na głowy? W nowym serialu "Diuna" jedną z ważnych postaci, Lieta Kaynesa, przywódcę Fremenów, zrobili kobietą... Ktoś by powiedział "a co za różnica jaka płeć?", ano taka, że Fremeni byli ludami które wywodzą się z ziemskich wędrujących ludów pustyni i wśród tych ludów KOBIETY NIE RZĄDZĄ! U Fremenów kobiety były silne, ale nie w taki sposób w jaki chcą to przedstawić! Zrobili kompletne szambo ze struktur społecznych tego świata. Mało im było silnych kobiecych postaci? Helena Gaius (czy cały zakon Bene Gesserit), Jessica, Chani? nie mówiąc o postaciach z kolejnych tomów...

#lewackalogika
#diuna #kronikidiuny
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy oni na serio popadali na głowy? W nowym serialu "Diuna" jedną z ważnych postaci, Lieta Kaynesa, przywódcę Fremenów, zrobili kobietą... Ktoś by powiedział "a co za różnica jaka płeć?", ano taka, że Fremeni byli ludami które wywodzą się z ziemskich wędrujących ludów pustyni i wśród tych ludów KOBIETY NIE RZĄDZĄ! U Fremenów kobiety były silne, ale nie w taki sposób w jaki chcą to przedstawić! Zrobili kompletne szambo ze struktur społecznych
  • Odpowiedz
@Vein: na film to czekam i nawet zaplanowałem co będę jadł w kinie xd Ale o serialu nie wiedziałem.

Serial będzie sequelem/prequelem do filmu? Bo mało informacji o nim, wszędzie skupiają się na filmie
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: Kurde, a to ma być film? Myślałem, że serial :D Jak oni chcą wcisnąć historię z pierwszego tomu w jeden film? XD
Aaaa i mi się przypomniało, z żoną obstawialiśmy kto będzie homoseksualistą i wypadło, że najprawdopodobniej będzie to Dr. Yueh
  • Odpowiedz
@Vein: no film ma być XD

Ale jest mowa o filmie i serialu gdzie nie gdzie. To ja już nie wiem. Te wszystkie dotychczasowe newsy i fotosy to są z planu filmu. O serialu są jakieś wspominki tylko, że ma się pojawić na HBO

„Naturally, Warner Bros. has kept news about both the movie and companion series relatively secretive,”
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: Właśnie gdzieś trafiłem też na info o serialu i zakodowałem, że to będzie serial :D Pożyjemy, zobaczymy. Nie wyobrażam sobie jak bardzo wykastrują historię, żeby to zmieścić w filmie który aktualny widz bedzie w stanie strawić, przecież film Lyncha miał ponad 2 godziny :)
  • Odpowiedz
@Vein: akurat plec Lieta to detal. Pardot Kynes byl imperialnym planetologiem po którym Liet "dziedziczy" stanowisko, i tym stanowiskiem mozna uzasadnic jego/jej pozycje wsrod Fremenow.
Fremeni nie mieli problemu zeby uznac np wladze Alii jako regentki, choc oczywiscie okolicznosci byly inne.
Wiec mozna to jakos wytlumaczyc diegetycznie, a dla fabuly nie ma to znaczenia.
  • Odpowiedz
@niezwornowazony:

myślę, że to będzie z 2:30 - 2:50h w wersji kinowej. Nie ma opcji, aby trwał mniej niż 2h


bardzo możliwe. BR2049 trwał 163min a to ostatni film jaki nakręcił DV. W dorobku ma też labirynt - 150min. Ten reżyser nie boi się tego typu
  • Odpowiedz
@franaa: czy to coś zmienia odnośnie absurdalności tej zmiany?
@slapdash: Alia została "przyjęta" jako Matka Wielebna, to była sprawa religijna. Kobiety mogły albo opiekować się dziećmi, siczą, walczyć w obronie siczy, albo być Matkami Wielebnymi. Tyle. Miały "posłuch", ale przywódcą siczy mógł być tylko mężczyzna.
To, że Liet "odziedziczył" stanowisko, nie oznacza, że nie rządził wśród Fremenów.
  • Odpowiedz
@Vein: Liet nie byl przywodca siczy tylko planetologiem kierujacym terraformowaniem Arrakis. Stad wynikal jego autorytet, z jego imperialnej funkcji i idacej za nią wiedzy.
  • Odpowiedz
@slapdash: Imperium nie wiedziało nic o terraformacji Arrakis, była to tajemnica skrywana przez dziesiątki lat i jego posłuch wśród Frementów był spowodowany tym, że faktycznie prowadził tą terraformację, tylko, że pod kim, jako dowódcą Fremeni mogli się zebrać? Zawsze to byli mężczyźni. Nawet była sytuacja, kiedy Stilgar rozważał, czy go Jessica nie wyzwie, ale ją ostrzegł, że "z wiadomych względów za nią Fremeni nie podążą".
Fremeni gardzili rządami imperialnymi, Imperium
  • Odpowiedz
@Vein: Prawdopodobnie z góry przyszło im polecenie aby zrobić gender swap jakiejś ważnej postaci pozytywnej, to wybrali taką, gdzie będzie to najmniej wpływało na fabułę. Ciesz się, że nie zdecydowali się zrobić z Duncana chińskiej transwestytki.
  • Odpowiedz
@Vein: Pardot Kynes prowadzi t-------------------s. Potajemnie. Ma oficjalne stanowisko. Ma dziecko. Dziecko zostsje planetologiem. Dziecko Pardota kontynuuje dzielo ojca. Dziecko Pardota, z racjo swojej eiedzy, funkcji i roli ma szacunek Fremenow. Plec dziecka to sprawa drugorzedna, zwlaszcza, ze sie ono nie wtraca do codziennych spraw siczy. Prowadzi dzialania na wieksza icszersza skale, wykorzystujac swoje oficjalne, imperialne stanowisko na korzysc Fremenow.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: Rozkminiałem, że mogli w sumie zrobić kobietę z Gurneya Hallecka :D To by wcale nie miało wpływu na fabułę, kobietami mocno nie obracał, a można by to wykorzystać w kolejnych częściach jako sugestię lesbijskiej relacji Jessiki z Gourney :D
  • Odpowiedz
zwlaszcza, ze sie ono nie wtraca do codziennych spraw siczy


@slapdash: No niezbyt :D Cała terraformacja wpływała na codzienne życie KAŻDEJ siczy, bo wymagało zbierania każdej kropli wody, wymagało pracy Fremenów nad terraformacją (odciągając od innych codziennych zadań), zebrana przyprawa, zamiast być użyta do zakupu przedmiotów które można było użyć "na co dzień", była używana do przekupowania przemytników i Gildii. Liet stosował swoją pozycję imperialną do umniejszania istotności i populacji
  • Odpowiedz