Wpis z mikrobloga

Mirki ostatnio zainteresowałem się fotowolatiką.
Miesięcznie zużywam ok 1400 kWh, jaka moc paneli będzie mi potrzebna? Jestem zielony w tym temacie, i chciałbym zaznajomić się w nim. Panele zamontuje sam, dlatego nie interesuje mnie oferta firm, dodatkowo teść jest elektrykiem więc mi je podłączy.
Gdzie szukać informacji na ten temat? Jakie panele wybrać?
#fotowoltaika #panelesloneczne #fotowoltaikastaty
  • 32
  • Odpowiedz
@gorzki99:

zamontujesz nie pod tym katem co masz, nie w ta strone co masz i zadasz od producenta naprawy bo panele nie produkuja tyle ile maja? a gdzie przy sep-ie jest o takim czyms mowa


Racja! jak ktoś nie wie, że panel produkuje prąd ze słońca to faktycznie powinien iść na jakiś kurs albo jakaś książka...

  • Odpowiedz
Racja! jak ktoś nie wie, że panel produkuje prąd ze słońca to faktycznie powinien iść na jakiś kurs albo jakaś książka..


@testerwykop: Ty tak na serio czy tylko dla wpisu?
Mysle ze kazdy wie ze panel fotowoltaniczny produkuje prad "ze slonca" ale nie kazdy wie ze tego panela trza ustawic pod odowiednim katem W ZALEZNOSCI OD TEGO NA JAKIEJ DLUGOSCI GEOGRAFICZNEJ SIE GO STAWIA
  • Odpowiedz
Ty to chyba te kursy na "uprawnienia do montażu pv" organizujesz co? Taką wiedzę masz i się dzielisz... podziwiam. Całkiem serio piszę.


@testerwykop: to zacznij myslec zanim cos napiszesz.

Nie nie prowadze zadnych kursow do montazu pv, nikt mi nie placi za to co pisze. Mam uprawnienia SEP (i to dosc "fajne")

No i mamy taka sytuacje:
ktos sobie zakupil zestaw (panele+falownik itp) i te panele polozyl "ot tak" i teraz
  • Odpowiedz
to podrzuć fragment z warunków gwarancji jakiegokolwiek producenta z takim zapisem. Nie piszę złośliwie, tylko może rzeczywiście tak jest.


@BotRekrutacyjny: akurat nie mam umowy w reku bo se nie zakladalem PV (W kaminicy to troche ciezko)
Niemniej to co pisze to nie jest tak ze szwagier mowil - znam z autopsji. Chlopaki byli na szkoeniu montazu PV po to zeby firma mogla te PV montowac a klient nie stracil gwarancji.
BTW
  • Odpowiedz
@testerwykop: hehe akurat moje uprawnienia sa kupione - a raczej okupione wiedza i doswiadczeniem
I pomimo ich posiadania nie mam zadnego pomyslu jak ZAMANTOWAC panele - (jak je podlaczyc to wytarczy mi schemat)

Wiec jak u Ciebie na egzaminie SEP byly pytania typu "w jaki sposob zamontowac panele" to proponuje sie zastanowic jaki egzamin zdawales
  • Odpowiedz
@gorzki99 z całym szacunkiem ale montaż paneli to nie jest czarna magia i nie potrzebujesz do tego szkoleń, dość informacji co do zasad znajdziesz w internecie i książkach. Poza tym tak naprawdę panele montujesz jak ci dach pozwala i dążysz do ideału a takich jest mało czyli 30 stopni no i 180 południe. Co do uprawnień SEP to wystarczy E do 1kV aby operator ci te instalacji podłączył do sieci - jest
  • Odpowiedz
@whitef84: z calym szcunkiem ale nie zrozumiales o co chodzi. Przy odrobinie samozaparcia to i bombe atomowa sam zbudujesz :P

A tu chodzi o cos takiego:
Kupujesz panele-montujesz je "ot tak" a one nie generuja tyle ile powinny - no to reklamacja do producenta. Producent wysyla serwisanta a ten widzi cos takiego "lo panie kto to panu tak spierolil"

Dlatego zeby miec gwarancje musi to zrobic ktos kto ma szkolenie. Bo
  • Odpowiedz
@Canibal111:
1 KW paneli skierowanych na poludnie generuje 1000kwh w skali roku.

Skoro masz zuzycie na poziomie 15.000 kwh rocznie, to potrzebujesz 15 KWp paneli.

Mozesz np. zrobic sobie instalacje 3 Kwp z nowych paneli, wziac dotacji, a potem dolozyc 12 Kwp paneli uzywanych, za ktore zaplacisz jakies 7 tys :D
  • Odpowiedz