Wpis z mikrobloga

Follow up do wpisu o hipotetycznych przenosinach na Reddit.

Po przemyśleniach: rozkręcanie nowego miejsca na centrowe dyskusje pewnie byłoby wykonalne, ale wymagałoby bardzo dużej energii (prawdopodobnie więcej niż jednej osoby) i czasu, a ja nie czuję się w tym momencie na siłach. Jest też parę przeszkód strukturalnych: a) konkurencja z już istniejącymi r/polska, r/polskapolityka, a zapewne i różnymi prywatnymi bądź półprywatnymi miejscami, które już wiążą zaangażowanie ludzi, przede wszystkim - Wykopem, b) anglojęzyczny interfejs, który nawet dla mnie (jestem z IT i mam dla wygody szukania odpowiedzi w google i robienia screenshootów wszystko, włącznie z systemem operacyjnym, po angielsku) dziwnie koresponduje z polskimi treściami, c) pytanie czy takie ogólne miejsce dyskusyjne dla osób o pewnym spektrum poglądów by się utrzymało i nie wyjałowiło; sam najchętniej czytam na reddicie miejsca typu r/askhistorians, r/askphilosophy, r/askanthropology, itd., które popularyzują wiedzę akademicką z określonych obszarów, moja działalność i pewien sukces tutaj też są poniekąd wertykalne, tzn. oczywiście dyskutuję i sam się uczę od wielu ludzi, ale głównie ludzie obserwują mnie zapewne, bo popularyzuję źródła i wiedzę z wyższej półki.

Pomysł więc na razie zawieszam, ale mimo wszystko chciałbym ew. "original content", który być może wyprodukuję w najbliższym czasie (a może nie, zależy od wolnego czasu), spróbować umieszczać w jakimś innym miejscu. Mam już 3 kandydatury:

* r/ksiazki - ruch jest umiarkowanie duży, ale jest już 214 subredditowiczów, a założyciel codziennie coś publikuje, więc mu zależy i może wystarczy mu pomóc, żeby to się rozkręciło.
* może też r/filozofia, którego nawet dzięki uprzejmości założyciela zostałem moderatorem.

Czytam teraz parę książek z serii Nie-fikcja, więc może wrzucę na r/ksiazki parę recenzji (moje konto tutaj), crosspostując je na "lubimy czytać" (też założyłem w miarę publiczny profil) i być może za jakiś czas Wykop.

Jeśli któryś z tych projektów się uda, to będzie to przyczynek do budowy jakiejś sieci polskojęzycznych treści zgodnie z architekturą reddita (bo nowe "ogólne" miejsce byłoby chyba niezgodne). No ale do tego też parę osób stąd musiałoby się zaangażować, choćby crosspostując. W każdym razie, wydaje mi się, że jeśli coś budować, to raczej na początku od tej strony.

PS: https://www.wykop.pl/wpis/51428079/hej-postkomunistycznepanstwomafijne-anatomiapopuli/
PS2: Może to dobra okazja, żeby wymienić się ulubionymi subredditami? U mnie bezapelacyjnie dominują wymienione wyżej r/ask*

#ksiazki #filozofia #reddit | CC #postkomunistycznepanstwomafijne #anatomiapopulizmu #historiapolitycznaiiirp
eoneon - Follow up do wpisu o hipotetycznych przenosinach na Reddit.

Po przemyślen...

źródło: comment_1599037787wPCsJclx9ij27OwctjgYgn.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • 11
@eoneon Ja zawsze chciałem stworzyć takie kulturalne miejsce do dyskusji z ludźmi o różnych poglądach, ale wzajemnym do siebie szacunku.
Byłbym chętny, ale rozważam stworzenie swojego serwisu. Być może z własnym kodem lub na bazie gotowego rozwiązania, ale na własnym serwerze.
Chciałbym też, aby funkcjonował system zaproszeń, a nie rejestracja "z ulicy".
Co myślisz?
  • Odpowiedz
@mathmed: Myślę, że w przypadku serwisu społecznościowego problemem jest nie kod, tylko ludzkie zaangażowanie i zaufanie, że ktoś cię przeczyta i że miejsce nie wyparuje (temu BTW rozważałem mocno reddita - wiadomo, że na domenie reddit.com nie znajdziesz za dwa lata reklamy kasyna, bo ktoś porzucił projekt).

Własna strona wymagałaby jakiegoś kapitału na rozruch i raczej autorskich treści, a nie wyłącznie płaskich dyskusji. Taki Wykop jest jaki jest, ale są tu
  • Odpowiedz
@eoneon Mam Antistorm, a tym roku uderzę w 10 milionów odsłon rocznie. Jeśli się zdecydujemy, gwarantuję tam reklamę naszego serwisu do dyskusji. Chciałbym też za zgodą autorów prowadzić bloga podsumowującego omawiane tematy, żeby poprawić odsłony typowo czytelnicze. Tam na blogu komentarze mogą już być otwarte i trzebaby liczyć się z głębszym szambem. Także, byłbym chętny. Z moim czasem jest trochę gorzej. No i własne doświadczenie programistyczne nie obejmuje współpracy. Umiem tylko pisać
  • Odpowiedz
Boję się oddawać treści w ręce innych - np. FB, reddita itp.


@mathmed: Rozumiem, ale inni mogą bardziej bać się, że swój kontent za rok będą mogli obejrzeć tylko na archive.org i mimo wszystko bardziej zawierzyć gigantom.

Ponownie - nie zniechęcam, trzymam kciuki za różne inicjatywy, może w końcu coś zaskoczy, ale też wiem, dlaczego będzie o to trudno i wolę ostrzegać ludzi, żeby wiedzieli, że to trudne przedsięwzięcie.
  • Odpowiedz
@eoneon A byłbyś chętny współtworzyć taki serwis ze mną i być może z innymi użytkownikami z wykopu? Współtworzyć, tzn. że każdy z nas miałby równe prawa. Mam też kilka osób o których myślę tu z wykopu. Chciałbym też zdemokratyzować dostęp do całości serwisu - np. mógłbyś mieć kopie całości danych i kodu u siebie, na wypadek gdybym odpadł z dowolnych przyczyn.
  • Odpowiedz
@mathmed: Nie umiem Ci odpowiedzieć, na pewno nie przez najbliższe 3 miesiące. Ale jakaś forma demokratyzacji (nie mówię, że akurat taka) mogłaby pomóc. Taki projekt potrzebuje "energii" z kilku źródeł naraz, żeby miał szanse.
  • Odpowiedz
@eoneon Cieszę się, że przyszłościowo nie mówisz "nie". Jeśli u mnie nic się nie zmieni, to chętnie za 3 miesiące wrócę do tej rozmowy. Wielokrotnie myślałem dokładnie o tym samym i Twój wpis "z nieba mi spadł".
  • Odpowiedz
Chciałbym też, aby funkcjonował system zaproszeń, a nie rejestracja "z ulicy".


@mathmed: System zaproszeń to zły pomysł, bo powstanie coś w stylu bańki społecznej, w której głos zabiera tylko kilka osób, a reszta sobie gdzieś po cichu przemyka i tylko czyta co ciekawsze treści. To co było by fajne to coś w stylu internetowego środowiska intelektualnego, gdzie będą wbijać ludzie z ulicy (nie mam nic przeciwko jednorazowej płatnej rejestracji, co by
  • Odpowiedz
@eoneon: @mathmed: Nie chciałbym podcinać skrzydeł, ale powtórzę myśl którą napisałem na reddicie - już wiele grubych miśków próbowało stworzyć alternatywę dla Wykopu i każdy z nich poległ. Agora, o2 czy Onet startowały z podobnymi projektami i wszystko się zawinęło, nie wspominając o projektach pomniejszych typu Strims (z którego sieroty powędrowały w niemałej części na Reddit).

Plusem Reddita jest niewątpliwie to, że to najłatwiejsze miejsce do pozyskiwania użytkowników. Nowy portal
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@eoneon: nie wiem dokładnie jaki thread chciałeś prowadzić na reddicie, ale myślę, że jest dużo ludzi zmęczonych wykopem które siedzą cicho i mają dość, a za bardzo nie mają gdzie się przenieść. Sama już praktycznie czytam głównie reddita, chociaż faktycznie brakuje tam fajnego miejsca na wyważoną dyskusję po polsku.

Poziom wykopu strasznie spadł w ostatnich latach i mam wrażenie, że wielu wartościowych użytkowników po prostu odeszło, nie wiadomo nawet gdzie.

A
  • Odpowiedz
powtórzę myśl którą napisałem na reddicie


@mq1: Tak przy okazji dzięki za Twoje i innych uwagi, wszystkie uważnie przeczytałem.

instytut im. Pieca z Rievaulx


@Turysta_Onanista: Wspaniała idea.

Powodzenia i daj znać jak będziesz coś jednak organizował :)


@nika_blue: Na razie może uda się w mikroskali pokazać że to możliwe zwiększając udział wykopowiczów w istniejących redditach. Ja nie piszę, że subreddita nigdy nie będzie, ale że trzeba raczej po prostu
  • Odpowiedz
Celowo nigdy tego nie używałem, bo ja po kilku miesiącach zgłębiania jakiegoś tematu zwykle idę już trochę w inną stronę.


@eoneon: Ale ten tag autorski nie musi być na jeden temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) to może być Twój tag; proponuję, żeby się nazywał #podneonem
  • Odpowiedz