Wpis z mikrobloga

Wyobraź sobie ulicę, którą codziennie chodzisz do sklepu, po której spacerujesz z psem, przy której mieszkają twoi znajomi. Zapewne znasz tam wszystkie sklepy, knajpy, graffiti na skrzynkach od gazu. Ale czy wiesz, co rozciąga się pod powierzchnią?

Jeżeli mieszkasz w Poznaniu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że gdzieś w pobliżu znajduje się dawny bunkier/schron/szczelina przeciwlotnicza. Być może mijasz go każdego dnia, myśląc, że to tylko jakieś robocze wejście do studzienki telekomunikacyjnej.

W całym mieście znajduje się kilkaset schronów i fortyfikacji różnej wielkości. Większość z nich jest niedostępna, zaśmiecona, zaspawana. Ale niektóre doczekują się odśmiecenia i zagospodarowania.

Właśnie dobiegły końca Dni Twierdzy Poznań. W sobotę i niedzielę można było odwiedzić nie tylko słynne poznańskie forty, ale i dużo mniejsze schrony, które mija się bezwiednie każdego dnia w drodze do Biedronki. Takie jak ta szczelina przeciwlotnicza przy ulicy Kościelnej, którą od paru lat opiekuje się Poznańska Grupa Eksploracyjna.

#podrozefilipa -> mój tag
#poznan #jezyce #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #polska #historia #wojsko #urbex
ff_91 - Wyobraź sobie ulicę, którą codziennie chodzisz do sklepu, po której spaceruje...

źródło: comment_1598860829pjP6DbPbbsBy6TswtvHDtc.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 133
@ff_91: Nie ma mnie teraz i tak w Poznaniu, ale zawsze irytują mnie takie wiadomości. Wydarzenie było i koniec. Gdzie można się zapisać do jakiegoś newslettera z PRZYSZŁYMI wydarzeniami?
  • Odpowiedz
@Yelonek: irytacja trochę nie w moją stronę, ale pytanie całkiem istotne. Wydarzenie było fajne, a sam o nim nic nie słyszałem i by mi przemknęło, gdybym... tam wczoraj nie przechodził. No cóż, mamy chyba za dużo informacji ze wszystkich stron, żeby panować nad takimi rzeczami. Nie wiem gdzie szukać "newsletterów", ale skoro ciekawi Cię taki klimat, to możesz na przykład polubić stronę Dni Twierdzy Poznań na Fejsie i czekać na edycję
  • Odpowiedz
@ff_91: @Yelonek: przecież epoznan.pl, głos, wyborcza poznań trąbiły o tym od dawna

https://epoznan.pl/news-news-88087-w_weekend_kolejne_dni_twierdzy_poznan_w_miasto_wyrusza_specjalne_autobusy

jak byście chcieli się dowiedzieć? :D ogólnie budżet tej edycji (byłem w forcie VIIa i na spacerze na Cytadeli) był praktycznie zerowy (info od organizatora w VIIa), więc nie mogli dać baneru na Poznań Główny ;)

strona Poznania ma spoko kalendarium, przynajmniej w wakacje było tam dużo wydarzeń
https://www.poznan.pl/mim/events/

dodanie do feedly ePoznania, Głosu i poznańskiej Wyborczej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pasio9: baner na głównym nic by mi nie dał.
Facebooka omijam z daleka.
Używałem kiedyś Feedly zanim nie "unowocześniono" interfejsu. Chyba muszę się jeszcze raz tym zainteresować skoro jest to jakiś sposób.
Żeby nie było, że mam pretensje do organizatorów wydarzenia. Chodziło mi o to, że ciągle widzę wiadomości, że coś się właśnie skończyło. Wolałbym wiedzieć o rzeczach zanim się zaczną.
  • Odpowiedz
@Yelonek:

baner na głównym nic by mi nie dał.

Facebooka omijam z daleka.

Używałem kiedyś Feedly zanim nie "unowocześniono" interfejsu.


no jeżeli się spodziewasz, że ci ktoś zębach przyniesie zaproszenie, to się możesz rozczarować
  • Odpowiedz
@lab_rat: Nie spodziewam się nikogo z czymkolwiek w zębach, ale do tej pory sprawdzałem 5 różnych stron z wydarzeniami, żeby coś wyłowić. Robiłem to tak długo, że mi się odechciało, a teraz zastanawiam się czy nie ma łatwiejszego rozwiązania.
To co podał @pasio9 wygląda jakby mogło się u mnie sprawdzić. Widzę, że jest Feedly Classic i ludzie chwalą go za interfejs. Spróbuję przy najbliższej okazji.
  • Odpowiedz
@Yelonek: dokładnie tak! Ja nie jestem z Poznania, ale inne wojewódzkie i jest to plaga. Czytasz w gazecie albo jakimś periodyku lokalnym opis wydarzenia, prelekcji, wystawy etc. i najlepiej jeszcze z żalami, że frekwencja nie dopisała, a reklam, plakatów czy czegokolwiek absolutny brak ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Mow_do_mnie_mistrz: to nie jest schron tylko bastion. Zasadnicza różnica chociażby jeśli chodzi o czas powstania oraz widoczność - bunkry/schrony/szczeliny są często niewidoczne dla przechodnia, podczas gdy bastionu raczej trudno nie zauważyć.
  • Odpowiedz
przedzielić dyktą na pół i na olx: 'apartamenty dla studentów w centrum Poznania tanio wynajmę, dobra lokalizacja, cisza i spokój'
  • Odpowiedz
irytują mnie takie wiadomości. Wydarzenie było i koniec. Gdzie można się zapisać do jakiegoś newslettera z PRZYSZŁYMI wydarzeniami?


@Yelonek: Jeszcze lepsze są takie newsy o koncertach. BYŁ koncert X. No super. Tylko po co komu ten news teraz? Aby dobić albo #!$%@?ć odbiorcę?
  • Odpowiedz