Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy ktoś zna jakieś sensowne źródło o historii medycyny naturalnej. Głównie mnie interesuje w jaki sposób ludzie i zwierzęta odkrywali działania zdrowotne poszczególnych roślin.

To że raz w jaskini ktoś zjadł jakieś liście i przestał go boleć brzuch to mogę sam sobie wymyślić, ake interesuje mnie jak została odkryta reszta? Nawet jak odkrywają zwierzęta że rośliny mogą im pomóc. Jakie mechanizmy za tym stoją?

#medycyna #ziola #ziololecznictwo #leczenie #nauka #biologia
  • 7
  • Odpowiedz
To że raz w jaskini ktoś zjadł jakieś liście i przestał go boleć brzuch to mogę sam sobie wymyślić, ake interesuje mnie jak została odkryta reszta? Nawet jak odkrywają zwierzęta że rośliny mogą im pomóc. Jakie mechanizmy za tym stoją?


@Mikser_wieczorny: dokładnie tak, przy czym do wytworzenia medycyny naturalnej potrzebna jest szczątkowa kultura (rozumiana jako przekazywanie wiedzy między osobnikami). Cała medycyna naturalna bazuje na występowaniu korelacji - dlatego nie jest tak
  • Odpowiedz
@Mikser_wieczorny: W kontakcie z rośliną przeżyli lub zginęli, trochę korzystali z informacji gorszego samopoczucia. Kiedy poznali i zaczęli przekazywać sobie informację o tym, że niektóre rośliny są szkodliwe zakładam, że próbowali mniejsze ilości. Z czasem powstała specjalizacja lekarska wtedy to były szamanki, znamy ją z określenia wiedźma i takie babki uczyły swoje następczynie o konkretnych roślinach. Wiedźma to pozytywne określenie dla tej, która ma wiedzę.
  • Odpowiedz