Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija 28 lat od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, jednego z największych po II wojnie światowej pożarów lasów w zachodniej i środkowej Europie.

Pożar objął tereny o obwodzie 120 km i rozciągał się na przestrzeni 36 km w linii prostej. W działaniach gaśniczych udział brało 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.
Prawdopodobną przyczyną pożaru były iskry z zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu, a jego gwałtownemu rozprzestrzenianiu się sprzyjały panująca susza i temperatura dochodząca do 40° C.

Podczas gaszenia pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej zginęło tragicznie dwóch strażaków : młodszy kapitan Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski. #robertt1969 #strazpozarna #historia #ciekawostki
Pobierz r.....9 - Dzisiaj mija 28 lat od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, jednego z najwięks...
źródło: comment_1598454350SiAKBmHJ6TYchARhaywlLA.jpg
  • 26
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 68
@robertt1969: w okolicach kuźni las jest bardzo ciezki do gaszenia. Jest wręcz zasiany niewybuchami. To tutaj niedawno polegli saperzy. W czasie wojny to były tereny niemieckie i alianci latali tedy bombardować zakłady chemiczne w Koźlu. Mapy były jakie były i gdy nie znajdowali celu zrzucali bomby w las żeby starczało paliwa na powrót. Pociski przystosowane do betonu często nie wybuchały w miękkiej ziemi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@xPanicz: ciężko powiedzieć, specjalnie nie szukałem.
Ciekawostka - jak miałem z 5-6 lat to tacie ktoś pożyczył kasetę VHS, tam były pokazane zwłoki, jak to wtedy zobaczyłem to chodziło to za mną praktycznie dzień w dzień, co więcej do dziś raz na kilka tygodni mam przed oczami widok tych zwłok, brrrr, ciężki temat ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Do czego wykorzystali czolgi?


@xcGM: Podejrzewam, że nie były to czołgi bojowe, tylko sprzęt inżynieryjny, na przykład WZT-2 - podwozie z czołgu T-55, dźwig, spychacz, wyciągarka... Wojsko wykorzystuje takie do ewakuacji uszkodzonych czołgów, prac ziemnych itp. tutaj posłużyły pewnie do robienia przecinek w lesie. Taki wóz wszędzie wjedzie, mniejsze drzewa położy swoim ciężarem, zepchnie je na bok, zaora ściółkę i pojedzie dalej.
Pobierz umowionyznaksygnal - > Do czego wykorzystali czolgi?

@xcGM: Podejrzewam, że nie by...
źródło: comment_15984764802ECzC6CLcPIMSq7wJc0Gg8.jpg