Wpis z mikrobloga

#fotografia #fotografiaanalogowa #lustrzanka #aparat #pytanie #analogi

Jak to możliwe że kręcąc tym "focus ringiem" (picrel) widze skracanie i wydłużanie sie obiektywu ale nie zmienia to focusa? Możliwe że brakuje tu jakiejś soczewki?

Myślałem, że będzie to bardzo fajny eksperyment, wydrukowałem przejściówke z tego Lomo T-22 na M42, i korzystając z M42-NEX podpiąłem do a6000 ale nadaje się to tylko na stałe makro (czyli do niczego).
Pobierz glupiekonto - #fotografia #fotografiaanalogowa #lustrzanka #aparat #pytanie #analogi
...
źródło: comment_1598379363Y4wd0VCzm5msl3fTS71lCu.jpg
  • 21
@Dzidaloo: Myślałem o tym, ale kompletnie sie nie znam na tych wartościach. Od tyłu obiektywu do body jest około 35mm (długość dwóch przejściówek).
Po przyłożeniu samego obiektywu do matrycy świat zaczyna nabierać jako takiego kształtu, ale bez regulacji ostrości to i tak nie ma znaczenia.

Problem w tym, że po przyłożeniu obiektywu do oka też nie widze zmian kręcąc tym pokrętłem.
Są na nim zaznaczone podziałki: 1,3; 1,5; 2; 2,5; 3;
Pobierz glupiekonto - @Dzidaloo: Myślałem o tym, ale kompletnie sie nie znam na tych wartości...
źródło: comment_15983879742AY1FovFFTZbjNM6xno6pf.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@glupiekonto: Sprawdziłem u siebie i jest tak jak piszesz, a obiektyw mam w pełni sprawny. Więc to zdecydowanie odległość od matrycy. Sprawdź w jakiej odległości znajduje się tył obiektywu od filmu w Smenie i spróbuj to odwzorować na Sonym, wtedy będzie działać.
Rozumiem, że na oko też nie widzisz zmian, ale poprawnie z poprawnie podpiętym obiektywem wszystko działa jak trzeba? Też masz GOMZ / LOMO T-22?

Teraz wygląda to tak jak picrel. Jeżeli rzeczywiście obiektyw jest w pełni sprawny to moge wydrukować bezpośrednią przejściówke. Ciężko tylko o model 3d E-Mount w internecie, ale na pewno ktoś już to robił
Pobierz glupiekonto - Rozumiem, że na oko też nie widzisz zmian, ale poprawnie z poprawnie po...
źródło: comment_1598389414DsGJV7mU2WWBl0Rhdq1LFI.jpg
@glupiekonto: Mistrzu, IIRC smena używa jakiegoś wariantu L39, a nie M42, dlatego potrzebujesz adaptera L39. Ten, który masz, jest zbyt długi, a jeszcze dodatkowo go wydłużasz drukowaną przejściówką, czyli w skrócie: zrobiłeś sobie makro. I to takie, że nie da się już wyostrzyć, bo ognisko wypada gdzieś wewnątrz pierwszej soczewki.

Wydrukuj sobie bezpośrednie przejście z E-mount na L39 (czy jaki tam gwint jest), który ma grubość 10,8 mm. Powinno ruszyć, a
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dobrze zrozumiałeś. Nie mam, ale sprawdziłem na starym obiektywie Canona do którego potrzebuje przejściówki z soczewką, żeby ostrzył na nieskończoność :)
@teh_m: @Dzidaloo:

Wydrukuj sobie bezpośrednie przejście z E-mount na L39 (czy jaki tam gwint jest)


Niestety ale w tym obiektywie gwintu brak ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Przedłużka ma teraz 10,8mm długości, a mocowanie E zrobiłem wysokie na 5mm. Ostrzy teraz na odległości około 40cm. Wydaje mi się, że pierścien teraz przesuwa fokus o jakieś setne milimetra.
Nie potrafiłem znaleźć rysunków technicznych od Sony, dlatego musiałem przerobić
Pobierz glupiekonto - @teh_m: @Dzidaloo: 

 Wydrukuj sobie bezpośrednie przejście z E-mount ...
źródło: comment_1598471174fso0M9olez67wQmhRL1J1A.jpg
Ostrzy teraz na odległości około 40cm


@glupiekonto: Ustaw na nieskończoność (i nie ruszaj) i zacznij podkładać cienkie blaszki, albo papier, sprawdzając, jak się zmienia odległość ostrzenia. Jak rośnie (wątpię), podkładaj więcej. Jak maleje, zacznij szlifować adapter. Podejrzewam, że milimetr-dwa wystarczą, żeby złapać nieskończoność, bo już niewiele brakuje.
A jak będziesz mieć ustawioną nieskończoność, możesz kręcić obiektywem i sprawdzić, czy ostrzy poprawnie na bliższy dystans (od ~30 cm do 1 m -
@Dzidaloo: @teh_m:
Możecie zapytać: "czemu trójkąt?". Miała to być suwnica na śrubach żeby odmierzyć odpowiednią odległość. Już pierwsza wersja dawała zbyt duży dystans nawet po skręceniu dwóch elementów do siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Rozstaw śrub jest tak duży, żeby uzyskać jak największy margines dla wkręcania śrub (co ostatecznie nie miało żadnego znaczenia). Stąd powstał taki potwór.
Pobierz glupiekonto - @Dzidaloo: @teh_m: 
Możecie zapytać: "czemu trójkąt?". Miała to być su...
źródło: comment_1600364453JA6U55crJlb4cBlSNpC1Mc.jpg
Miała to być suwnica na śrubach


@glupiekonto: Właśnie zajarzyłem, że przecież są mieszki do makro w Sieci do kupienia. Ewentualnie, przy dukarce 3D, prowadnica z CD-ROMu (albo dowolny kawałek prostego drutu) spokojnie by się nadała do czegoś takiego. Szkoda, że mi to wcześniej do głowy nie przyszło.