Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika
Foto-fachowcy Mirki,
Jak to jest z tym zwiększonym napięciem po włączeniu do sieci fotowoltaiki?
Słyszałem, ze po przekroczeniu 253V falownik się wyłączy/zresetuje i ileśtam kWh nam przepadnie.
Czy to realny problem czy tylko rzadkie bajki?
Jak można temu przeciwdziałać?
Są jakieś ustrojstwa które dominowane do instalacji zmniejszą Voltarz?
  • 7
@Edmu: a to nie jest tak ze falownik w sieci podnosi napięcie, i jeżeli masz duzo sąsiadów którzy mają panele to wam się szybciej woda w czajniku elektrycznym może gotować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Edmu: a teraz skacze ci napięcie? Jak włączysz czajnik to spada mocno? Wyobraź sobie że płynie do ciebie rzeczka i ty albo bierzesz z niej wodę albo wylewasz. Jak koryto jest szerokie to możesz pobierac/wrzucać dużo a poziom wody zmienia się nieznacznie a jak korytko wąskie to jak bierzesz dużo wody to poziom wody w domu szybko spada.

Poziom wody to napięcie a ilość wody to prąd (natężenie)

Tak, jak za
@Edmu słyszałem, ja na szczęście mam własne trafo ( ͡ ͜ʖ ͡) przeciwdziałać można, umieszczanie jak najbliżej głównej rozdzielni falownika (chodzi o spadki), ewentualnie można zmienić w ustawieniach na normę niemiecką, choć to nie do końca jest zgodne z normami, włączyć duże obciążenie w domu, zmienić odczepy na trafo, choć dystrybucja może się nje zgodzić...
@Edmu: problem wystepuje, ale nie ma co zapobiegac problemowi ktory u Ciebie nie wystapil.
nidgy nie mialem problemu z napieciem >253V mimo ze sasiedzi maja calkiem sporo paneli.
Jak wystapi to poprosze zaklad energetyki o poprawke

Oczywiscie zalozeniem jest ze masz POPRAWNIE zalozona instalacje PV co niestety nie jest takie oczywiste w dzisiejszych czasach
Przekroczenie dopuszczalnego napięcia przeważnie następuje koło południa kiedy produkcja jest duża a zużucie małe. Można przed montażem sprawdzić ile możwmy w sieć wepchnąć robiąc pomiar impedancji pętli zwarcia tylko pomiar musi być wykonany najlepiej w najmnij korzystnych warunkach dla PV czyli samo południe
@Edmu: Falownik podnosi napiecie, bo musi "przepchnac" to co wysyla do sieci ponad napiecie z trafo. Jesli przekroj przewodu od falownika do miejsca wpiecia jest za maly, to falownik podniesie je ponad napiecie z normy (253V) i wtedy musi wylaczyc sie.