Wpis z mikrobloga

Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu informatyka na PK była uważana za jedną z lepszych w Polsce i Krakowie (obok #agh i #uj). Zauważyłem, że gdzieś od 2-3 lat jest na nią dosyć duża nagonka i ludzie bardziej polecają infę na jakimś pomniejszym wydziale AGHu niż studia na #pk. Może znajdzie się jakiś student stamtąd, który opisze swoje przemyślenia o informatyce na tej uczelni (wydział obojętny)? :)

(Nie, nie jestem studentem PK)

#studia #studbaza #informatyka #rekrutacja #krakow
  • 24
  • Odpowiedz
@tagtak: Podpinam się, też mam taką zagwozdkę, czy i czemu PK jest uważana/postrzegana przez wielu za tą „gorszą” i wolą iść nawet na gorszy/nie interesujący ich kierunek ale na AGH jeżeli mówimy o Krakowie, lub gdziekolwiek indziej w Polsce.
  • Odpowiedz
@tagtak: @Tomek_MVP: a to nie jest dlatego, że AGH jest w top najlepszych uczelni w Polsce wg rankingów, a PK gdzieś nisko?
nie wiem jak z konkretnym kierunkiem (jak informatyka), więc w sumie też się podpinam bo mnie to ciekawi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Moroder: @Tomek_MVP: to, że jest gorsza to AGH to fakt, ale dziwi mnie podejście niektórych, którzy wolą iść np. na KUL/UP/PRz, na jedną ze stosowanych AGH (które tylko jadą na renomie chyba) lub na stosowaną na UJ (na FAIS). Jeszcze kilka lat temu na PK był dużo większy napływ i chyba też trudniej było się dostać. Teraz, wśród uczelni w Krakowie i okolic to wydaje mi się, że
  • Odpowiedz
@Moroder: Tak jest to dlatego, ale właśnie chcemy się dowiedzieć czemu jest nisko, może ktoś ze studentów się wypowie, czy leży merytoryka, budynki, kadra, organizacja czy cokolwiek innego, równie dobrze uczelnia może być świetna a wyniki/osiągnięcia studentów słabe i dlatego jest dość nisko uczelnia. Bo po AGH dużo prezesów i koła naukowe mają sukcesy, i duże progi na kierunki, i to wszystko na to wpływa a na PK tak chyba
  • Odpowiedz
@tagtak: Chyba jako top3, bo co byś dał innego? 1. UJ/AGH 2. UJ/AGH 3.PK , dlatego UJ/AGH 1 lub 2, bo zależy dla kogo dla prawnika i lekarza UJ 1, dla informatyka teoretyka TCS UJ 1, a dla reszty osób technicznych AGH 1
  • Odpowiedz
@Tomek_MVP: przyjmijmy, że obracamy się tylko wokół kierunku 'informatyka'. Hmm, może i racja, że wśród krakowskich uczelni PK będzie jednak na 3 miejscu (kierunek 'informatyka', niektórzy może przychyliliby się ku UEKowi). Ale gdyby podzielić jeszcze informatyki na poszczególne wydziały, to wyglądałoby to mniej więcej tak: TCS UJ > WIET AGH >= WMII UJ > AGH stosowane >= UJ stosowane > PK (wszystkie wydziały) > cała reszta.

Według takiego 'rankingu' (który
  • Odpowiedz
@tagtak: A to tak, teraz się w 100% zgadzam, tym myśleniem tak, bo podchodząc moim tropem PK weszło z musu na top 3, bo jednak jest raczej lepsze niż UeK, jednak to politechnika czyli uczelnia techniczna, ale znacznie odstaje od AGH i UJ w tym rankingu top 1 - top3
  • Odpowiedz
@tagtak: @Tomek_MVP: @Moroder: też dałem się w to złapać po technikum: nieinteresujący kierunek byle agh i potem tego żałowałem - ja bym rozpatrywał pk z jeszcze innej strony przecież historycznie to uczelnia wydzielona właśnie z aghu są tam takie kierunki jakich nie ma agh: architektura, transport itp. wiec idąc ta droga można by pk określić mocno uproszczając jako kolejny wydział agh z wiodąca specjalizacja i infami
  • Odpowiedz
@jaczemir: tym tokiem myślenia można uznać Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Papieski jako odnogi UJ :)
Też dawno temu odłączyły się od UJ. stały się niezależnymi placówkami. A zdajemy sobie chyba sprawę, że z poziomu Jagiellońskiego nic nie zostało.

Ale tak, masz sporo racji. Jednak chodzi mi głównie o to, że nie tak dawno temu informatyka na PK była postrzegana zdecydowanie lepiej (elitarniej?) niż teraz.
  • Odpowiedz
@tagtak: była tak postrzegana - pamietam jak 30 letniemu kuzynowi powiedziałem ze idę na agh zamiast pk to zdziwil się mocno aż sprawdził na perspektywach bo sam nie wierzył
  • Odpowiedz
@jaczemir: sporo się pozmieniało :) ten wątek założyłem właśnie, by dowiedzieć się co takiego się tam wydarzyło, że PK teraz, a PK 4-8 lat temu to dwie inne uczelnie.
  • Odpowiedz
@tagtak: PK od przynajmniej 15 lat jest tą 3.

Na PK chodzi się na architekturę i stricte inżynieryjne kierunku, np budownictwo.

AGH to miszmasz z bardzo dobrą informatyką i
  • Odpowiedz
@tagtak: informatyka na WIEIKU to dno kompletne nawet w porównaniu do FMI czy Mechanicznego. Jedynym plusem studiowania na Wieiku był dosyć fajny plan bo sami go układaliśmy więc po drugim roku można było pracować. Oprócz jednostkowych przedmiotów, a w sumie bardziej prowadzących gdzie można było wiele się nauczyć to reszta jest kompletna porażka. W tym momencie jest dużo roszad w kadrach i każdy rocznik ma z różnymi prowadzącymi, często są
  • Odpowiedz
@Greviz: dzięki za opinię od wewnątrz. No to rzeczywiście słabiutko. Jak myślałem o studiach w zeszłym roku, to wydawało mi się, że na WIEIKu jest najsensowniej, jak dobrze, że nie #!$%@? matury bo bym tam się wybrał :)
  • Odpowiedz
@tagtak: znaczy no jest do przeżycia ale patrząc względem innych uczelni to już lepiej iść na UEK i zdać luźniej niż tutaj się miotać z warunkami. Wśród znajomych jednak byliśmy opinii że informatyka na mechanicznym była najsensowniej prowadzona w czasie moich studiów.
  • Odpowiedz
@tagtak: Ja teraz będę zaczynał 5 rok w tym cyrku, czyli dokładniej drugi stopień, Informatyka, specjalizacja Cyberbezpieczeństwo, Wydział Informatyki i Telekomunikacji.
Może zaczynając co to jest wydział Informtyki i Telekomunikacji? W związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym Wydział Fizyki, Matemtatyki i Informatyki został podzielony, Fizyka i Inżynieria Materiałowa połączyła się w jeden wydział, a Informatyka i Matematyka stworzyła wydział Informatyki i Telekomunikacji.
Jak ja zaczynałem to było się tu zadecydowanie łatwiej dostać, potrzebne były 104 punkty, te 156 punktów tegorocznej rekrutacji to jest dla mnie jakiś szok.
Wielu moich kolegów ma zdanie że nic ich te studnia nie nauczyły, jakby poszli do pracy do razu po szkole to by lepiej na tym wyszli itd, itp. Ja osobiście uważam, nie do końca mają rację, poza tym ponad połowa z nich robi drugi stopień.
Najwięszym problemem informatyki tutaj jest ogólny bałagan, brak organizacji, brak sztywnych reguł, dat określających różne terminy, ogólnie administracjnie jest słabo, mało spraw da się załatwić do ręki bez proszenia i #!$%@? jeśli przyjdziesz z jakimś wnioskiem już po rozpoczęciu semestru. Czasem próbują #!$%@?ć coś grubego, nam próbowali zlikwidować drugi termin obron w sesji zimowej i poinformowali o tym jakoś w listopadzie, nie obyło się bez interwencji władz
  • Odpowiedz
@1danio1: dzięki za tak obszerną odpowiedź! Czyli jednak szczególnie organizacja ma się źle na PK.

Rzeczywiście, masz rację, że zazwyczaj słuszna jest zasada 'im młodszy prowadzący, tym lepiej prowadzony przedmiot', tak chyba jest wszędzie :)
  • Odpowiedz