Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu w jednym komentarzu odpowiadałem na "jaką whisky kupić ziomkowi na prezent do 200zł?". Wrzucam jako wątek ogólny, bo co rusz pojawia się podobne pytanie:

TO ZALEŻY CO LUBI

Jeśli lubi, gdy Jezusek bosymi stópkami mu po gardziołku przechodzi to można się skusić na Glenfiddich 15, Glenlivet 15, Balvenie 12 Double Wood, Aberlour 12 - ciężko o bardziej łagodne whisky.

No chyba, że lubi nie czuć nic (w dobrym znaczeniu tego słowa), wtedy whiskey irlandzka, jakiś Bushmills 16 powinna być dobrym wyborem.

A może kolega to marynista i lubi czuć sól na podniebieniu? Zapraszam: Old Pulteney 12, Talisker 10, Highland Park 12.

Chyba że kolega jest zniewieściały to może kwiatowe Glenkinchie 12 lub Cardhu 12 przypadną mu do gustu.

Jeśli jest miłośnikiem konfitur, dżemów i owoców, warto tu pochylić się nad Glendronach 12, Glenfarclas 15, Glenmorangie 14 Quinta Ruban.

Co jeśli Twój kolega lubi, gdy mu zieje ogniem i podlaski bimber nie robi na nim wrażenia? W takim razie dobrym wyborem będzie coś w mocy beczki jak Glenfarclas 105, albo bourbon Wild Turkey Rare Breed.

A co do bourbonów, warto skusić się na Woodford Reserve Distiller's Select, ciężko o bardziej elegancki bourbon do 150zł.

No i na koniec to, co prawdziwe dziki lubią najbardziej, czyli #!$%@?ęcie dymem. Tej kategorii przedstawiać raczej nie trzeba, bo Twój kolega albo ją kocha, albo nienawidzi. Ale jeśli kocha, warto do 200zł sprawdzić Ardbeg TEN, Laphroaig 10. Jeśli woli dymek ze słodyczą, dobrze sprawdzi się Bunnahabhain 12.

Co jeśli Twój kolega to prawdziwy obieżyświat? Wtedy trzeba poszukać czegoś poza "starym światem" whisky i skierować swoje radary w kierunku np. Azji. Tutaj godnymi polecenia są Kavalan Concertmaster Port Wood (Tajwan), Amrut Fusion (Indie) czy Nikka From The Barrel (Japonia).

Powodzenia!

#whisky
sortris - Jakiś czas temu w jednym komentarzu odpowiadałem na "jaką whisky kupić ziom...

źródło: comment_1598001406gLcrdgx7YmN2agzhMZW1RU.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@sortris:
Do 200? Bogaczu ( ͜͡ʖ ͡€).
Mnie pytają co kupić do 100 xD. Odpowiadam, że za 100 to może kupić drugą stówę do tej pierwszej. A tak na marginesie to polecam Bulleita. Szczególnie żytniego.
  • Odpowiedz
@sortris Największy problem jest taki, że osoba pytająco o to co kupić, najczęściej albo sama nie jest zainteresowana whisky, albo też zupełnie nie wie, co lubi osoba obdarowywana. Dlatego właśnie ja uważam, że nie znając preferencji odbiorcy najlepiej jest zatrzymać się w tym pierwszym akapicie :-)
  • Odpowiedz