Wpis z mikrobloga

Szukam jakiegoś programu do odtwarzania muzyki, który analizowałby ile dB wynosi dźwięk najgłośniejszy w danym pliku dźwiękowym i regulowałby jego głośność do danej, podanej przeze mnie wartości w dB, jednocześnie zachowując naturalne proporcje w utworze. Czyli w skrócie, każdy peak z danego utworu wynosiłby tyle samo dB, nie mniej i nie więcej.
Istnieje w ogóle coś takiego?
#audio #audioboners #audiofile #foobar #muzyka #pytanie
  • 15
@progressive: nie wiem za bardzo o czym mówisz, ale jeśli miałoby to być jakoś zaprogramowane w foobarze, to wydaje mi się, że schemat powinien wyglądać mniej więcej tak:
limit = np. 89dB
max = peak utworu w dB
reszta = wartosci dB całego utworu oprócz jego peaku
if (max != limit) {
roznica = max - limit
max = max - roznica
reszta = reszta - roznica
}
@progressive: no i git, będzie na tyle głośny, na ile pozwoli "limit", ja innego rozwiązania nie widzę. Lubię słuchać muzyki w nocy na 5.1, a męczy mnie już to ciągłe ściszanie i pogłaśnianie poszczególnych utworów.
/btw. tutaj chyba w grę wchodzi właśnie ten replay gain, jeśli się nie mylę
@Brzuchol00: Będzie długo, ale rzeczowo.

Jeśli chcesz wyrównać "głośność" poszczególnych utworów podczas ich odtwarzania, to w ogóle nie powinieneś się interesować peakiem, czy tam wartością maksymalną. Po pierwsze, wartość maksymalna (peak) nie wpływa na odczucie głośności utworu muzycznego. Po drugie, o ile nie słuchasz muzyki klasycznej bądź jazzu, to w 99% utworów wartość maksymalna będzie 0 dB FS. Takie uroki dzisiejszych standardów masteringu. To czym powinieneś się zainteresować, to wartość równoważna,