Wpis z mikrobloga

Mirki, jest problem:
Dysk sieciowy zniknał z otoczenia sieciowego. Router B525-S, Dysk Zyxel NAS540 polaczony kablem lan, nie jest widizalny ani w win 10,win8, ani w linuxie i na androidze, więc to nie kwestia windy (w windzie samba1 wymuszona). Nie jest widzialny ani po kablu ani po wifi w sieci.
Stało się to w zasadzie na przestrzeni tygodnia. Czasem pomagało resetowanie routera i dysku sieciowego, obecnie nie pomaga. Nic w kablach,ustawieniach nie zmieniałem. Dysk działal latami bez problemu.

Jakieś pomysły co to jest i jak naprawić?

#pc #hardware #siecikomputerowe
  • 7
@mesjasz22: Wyciągnij dysk/dyski, podepnij pod innego kompa i zrób kopie posektorową jeśli masz tam wrażliwe dane.
Wejdź w ustawienia routera i zobacz czy Zyxel widnieje w liscie klientów.
Podepnij nasa bezpośrednio do kompa. Muszisz tylko ustawić sobie własne IP. np 192.168.1.100
kopii nie mam jak zrobić bo jest tego za dużo,ale nic mega istotnego. zresztą tych dysków nie przeczyta w kompie bo nas je formatuje po swojemu.
w routerze niestety nie mam listy klientów LAN (tylko wifi). nas ma nadany staly numer 192.168.1.124 i nie konfliktuje on z niczym innym w sieci.
nas mogę włączać i załączać przyciskiem ale w sieci się już nie pojawia
Pewnie zyxel chyba padł. Wyciagnik dysk i zobacz czy sa widoczne w kompie. Jesli sa sprawdz smart. Nie musisz nawet montowac partycji zeby to sprawdzic. Jakims diskinfo czy innym programem do sprawdzania dysku. Mozesz zrobic test powierzcjniowy hdtune.