Wpis z mikrobloga

Chciałam się z Wami podzielić patentem na ogrzewanie basenu. Łącznie rozłożyliśmy 500m rurki plastikowej. W 2 okręgach. Przy basenie jest pompka z ustawieniem czasowym 15min grzania, 10min pompowania wrzątku:) jednorazowo system 500mb podgrzewa 200L wody. Przy upalnych dniach temperatura wody z rurek to ok 40st. Koszt-za 500m rurki ok 700zl, pompka 150zl. Do tego kostka Wifi z czasowym włączaniem i apką na telefon. #ciekawostki #chwalesie #basen #hydraulika
monalisssa - Chciałam się z Wami podzielić patentem na ogrzewanie basenu. Łącznie roz...

źródło: comment_1597041609xAM7lcUmPDYGikf32ayxdN.jpg

Pobierz
  • 64
  • Odpowiedz
@monalisssa: To ja mam swoje dwa słowa do wtrącenia.
Większą efektywność uzyskasz jak pompka będzie cały czas tłoczyła wodę. Im większa różnica temperatur między rurką a wodą tym większa moc grzewcza.
Mierzyłem to w sobotę. Po 100mb rurki było 1,6kW, po 200mb 2,6kW, a po 300mb było 3,2kW. Czyli 3x więcej rurki a tylko 2x więcej energii.
Mam zdjęcia na potwierdzenie mojej wypowiedzi.
Najlepiej by było rozdzielić te 700mb na 3
  • Odpowiedz
@bambus94: mam zbyt wydajną pompkę. Za szybko tłoczy wodę. Musiałabym dobrać wolniejszą. Próbowaliśmy przelewać ciągle, ale różnica między wodą w basenie, a tą z instalacji była minimalna.
  • Odpowiedz
dla mnie bezsens. Ile tego basenu będziesz używać ? Jeszcze miesiąc ?


@Megasuper: Super argument. Lato trwa dwa miesiące, nie warto mieć basenu. Nart też nie warto mieć, bo pojeździsz raptem tydzień urlopu w górach. Ja bym nawet rakiety do tenisa nie kupował, bo pograsz raz w tygodniu godzinę to nie warto.
  • Odpowiedz
@monalisssa: bardzo ładnie bardzo sprawnie ;)
W wersji supercebula z kolegą zrobiliśmy podobnie - ale bez użycia tak długiej rurki ;> Pompka pompująca wodę na brązowy metalowy dach garażu+wiaty (wąż ogrodowy z dziurami gwoździem zrobionymi by równomiernie wodę rozlać po powierzchni dachu), i powrót rynną spowrotem do basenu. Jako że dach nowiutki czyściutki (miejmy nadzieję że nic nie nasrało w trakcie) to woda leciała czysta. Po jednym ciepłym dniu trzeba było
  • Odpowiedz