Wpis z mikrobloga

Zmiany lokatorskie - o czym warto pomyśleć i pamiętać? Na razie na liście mam:
- kable głośnikowe do kina domowego
- kable sieci ethernet
- gniazdko w szafie na router i ładowanie odkurzacza
- oświetlenie w szafach
- wyłączniki światła główne w sypialni i przy wyjściu
- instalację w ścianach do klimatyzacji (przyszłościowo)
- rurka peszel w ścianie na kable między dekoderem i TV
- puszki z kablami zasilaniem przy oknie - do ewentualnych rolet

Jakieś instalacje pod inteligentny dom? Może jakieś inne pomysły?

#urzadzajzwykopem #budujzwykopem #mieszkaniedeweloperskie
  • 11
  • Odpowiedz
@trzy_razy_rzezucha: Jasne, wszystko ustalam z architektem i na bieżąco liczymy co się bardziej opłaci, dzieki za wskazówki. Niestety garaż i komórka nie podlegają zmianom a chciałem mieć gniazdko przy miejscu parkingowym na odkurzacz albo ładowanie auta kiedyś
  • Odpowiedz
- gniazdko w szafie na router

- rurka peszel w ścianie na kable między dekoderem i TV


@Mithrindil: i potem zonk, bo przychodzi provider co daje dekoder-router-skrzynkę, co masz sobie postawić koło TV, by mieć kablówkę i internet ;) W dodatku podłączaną od zewnątrz mieszkania koncentrykiem, albo światłowodem, a z wyjściem eth...
Albo router z światłowodu do eth + kabel eth do dekodera przy TV.

więc realnie potrzebujesz mieć możliwość okablowania
  • Odpowiedz
@Mithrindil:
1) ja sobie cenię porobienie sporej ilości gniazd prawie wszędzie, tak by nie mieć rozgałęziaczy. Przy kinie domowym mam 5 i przydałyby się jeszcze 1-2 dodatkowo. I to wszędzie tak (tj nie po 5 tylko w potrzebnych liczebnościach) - schowki, sypialnia itp.
2) oświetlenie "schodowe" w korytarzach z kilkoma wejściami
2a) jak miałbym wybrać tylko jedną zmianę lokatorską - wybrałbym oświetlenie "schodowe" w sypialni - tj włacznik tego samego światła
  • Odpowiedz
Jakieś instalacje pod inteligentny dom? Może jakieś inne pomysły?


@Mithrindil: pomysły takie, żebyś miał dla każdego odbiorniku typu "lampa" osobne zasilanie (L + N) i osobny przewód sterujący włączaniem "z wlącznika" prowadzony. Albo inaczej - od puszki łącznika do lampy - nadmiarowa ilość przewodów, nie tylko 2/3szt
I cała instalacja robiona w 'głębokich" puszkach elektrycznych, im głębsze tym lepsze.

Tak byś mógł sobie w przyszłości powkładać jakieś sonoff-y albo inne suple
  • Odpowiedz
@trzy_razy_rzezucha: Dzięki, oświetlenie i gniazdko balkonowe wpisane :)

@hrumque: wow, dzięki za rozbudowaną wypowiedź :) no to tak:
Co do providera - jasne, to zawsze jest wielka niewiadoma. Nienawidzę tych skrzynek od dostawców więc jak tylko jest okazja to biorę telewizję z kartą CI i zwykly modem bo mam swój router.

Co do reszty:
1) To mamy uwzględnione i przekazane architektowi
2) Zupełnie o tym zapomniałem, dzięki, dopisane do listy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Mithrindil: aaa Alarm! I kabelki do niego
Przewody choćby do czujników otwarcia dzwi balkonowych i okien, oraz dzrwi wejściowych. Nie wszystko i nie zawsze ogarnie się czujkami ruchu, a klasyczny kontaktron za 3pln przy ramie okiennej załatwia dużo i dobrze. (o czujniku zbicia szyby nie wspominając)
  • Odpowiedz