Wpis z mikrobloga

Od kilku dni Dominik Panek z blogu Piłkarska Mafia robi na Twitterze listę najbardziej skorumpowanych klubów. Postanowiłem zebrać to do kupy. Wiem, że każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie ale rozbieżności są olbrzymie.

Arka Gdynia - ustawiła lub próbowała ustawić 40 spotkań
Kara: degradacja, 200 tysięcy złotych grzywny, -5 punktów.

Górnik Polkowice - ustawił lub próbował ustawić 38 meczów (wiele przegrał)
Kara: degradacja o 2 klasy, 70 tys. zł grzywny, -6 punktów

Kujawiak Włocławek- ustawił lub próbował ustawić 38 meczów
Kara: Nie poniósł kary dyscyplinarnej z powodu zmian właścicielskich - został przejęty przez Zawiszę Bydgoszcz

Pogoń Szczecin- ustawiła lub próbowała ustawić 38 meczów w latach 2003-05.Dawid P, mocno współpracował z Fryzjerem
Kara: Nie poniosła kary dyscyplinarnej po wycofaniu klubu Aleksandra Ptaka z rozgrywek

Motor Lublin - ustawił lub próbował ustawić 34 mecze
Kara: Klub nie został ukarany za korupcję

GKS Bełchatów - ustawili lub próbowali ustawić 33 mecze
Kara: 500 tys. zł

Podbeskidzie Bielsko-Biała - ustawili lub próbowali ustawić 31 meczów
Kara: -6 punktów i 50 tys. zł grzywny

Zagłębie Sosnowiec ustawiło lub próbowało ustawić 30 meczów (część osób została uniewinniona)
Kara: degradacja, -4 pkt, 50 tys. kary finansowej

Kmita Zabierzów - ustawiła lub próbowała ustawić 27 meczów
Klub nie został ukarany za ustawianie meczów

Górnik Łęczna - ustawił lub próbował ustawić 26 meczów
Kara: degradacja o dwie klasy, 70 tys. zł kary finansowej i -6 pkt

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski- ustawił lub próbował ustawić 25 meczów
Kara: degradacja i 70 tys. zł kary finansowej

Korona Kielce -ustawiła lub próbowała ustawić 23 mecze
Kara: degradacja, 70 tys. zł kary finansowej i -7 pkt

Odra Opole- ustawiła lub próbowała ustawić 22 mecze
W pierwszej instancji sąd umorzył postępowanie w tej sprawie

Cracovia - ustawiła lub próbowała ustawić 19 meczów
Kara: 100 tys. zł plus milion złotych i -5 pkt.

Piast Gliwice - ustawił lub próbował ustawić 19 meczów
Kara: -10 pkt i 100 tys. kary finansowej

Jagiellonia Białystok - ustawił lub próbował ustawić 16 meczów
Kara: -10 pkt

Widzew Łódź - ustawił lub próbował ustawić 14 meczów
Kara: degradacja i minusowe punkty

Jak na tym tle wygląda Cracovia? Uwzględniając okoliczności łagodzące:
-czas jaki upłynął
-nowego właściciela
-udowodnienie tylko 2 meczów
-dobrowolne poddanie się karze (większość klubów szła w zaparte)

Wygląda to w miarę rozsądnie.
Kara w okolicach -10 punktów byłaby bardzo surowa. Kara finansowa bez ujemnych punktów byłaby zbyt łagodna.Oczywiście w porównaniu z Widzewem ta konsekwencja wygląda śmiesznie ale mam wrażenie, że w przypadku Łodzian doszło do egzekucji a nie sprawiedliwej kary.
Mam nadzieję, że sprawa Cracovii jest ostatnim aktem afery korupcyjnej. Zamknijmy ten rozdział raz na zawsze. Mówi się o procesach m.in Śląska i Miedzi. Oby zakończyło się tylko na symbolicznych karach finansowych. Ścigajmy ludzi umoczonych w tamtych latach ale nie niszczmy klubów.

#ekstraklasa #pilkanozna
  • 6
@Aquamen Masz 100% racji. Gdyby ktoś teraz sprzedał mecz to trzeba go ukarać najbardziej jak to tylko możliwe. Musisz pamiętać, że rozmawiamy o lidze z przed prawie 20lat. Lidze gdzie praktycznie każdy miał coś na sumieniu. Z jednej strony jest Widzew który został zmasakrowany przez komisję dyscypliny. Z drugiej Lech który miał swoje grzechy i połączył się z Amicą. Amicą dla której korupcja była głównym filarem funkcjonowania. Lech nigdy nie poniesie kary
@dzerald: No tak, po tylu latach i tak nie dojdziemy kto jest winien.Jednak ta cała akcja z Cracovią mocno śmierdzi mi i teraz.Zobacz Cracovia przyznaje się w sezonie gdzie będzie tylko jeden spadkowicz, przez te lata wypracowała sobie budżet, zaplecze i drużynę która z łatwością wyprzedzi chociaż jedną z drużyn beniaminków które są pretendentami do spadku nawet z tymi -5 cracovii.Zupełnie jakby ktoś powiedział, ej Cracovia pssst macie okazję odciąć się
@dzerald: mam mieszane uczucia bo korupcja powinna być karana bardzo surowo, z drugiej strony takie dzikie czasy pewnie w eklapie nie wrócą i być może nie ma co niszczyć klubów... natomiast.... spadkobiercy - dokladnie wiedzieli w co inwestują i robili to świadomie bo byli przekonani że nic bardzo poważnego się nie stanie - i to jest też chore.