Wpis z mikrobloga

32+1=33

Tytuł: Więzy Zony
Autor: Roman Kulikow
Gatunek: post-apo

★★★★★★★

Najnowsza książka z uniwersum Stalkera na polskim rynku. Tym razem nie od rodzimego autora ale importowana ze wschodu.

Jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Znacznie lepiej niż w kilku ostatnich książkach z tego uniwersum.
Schemat jest ten sam co zawsze: łazimy po Zonie by znaleźć coś lub kogoś. Zona bardziej przypomina tę od Noczkina (detektory, technika itp) niż Gołkowskiego (filozofowanie i bzdurne działania by nie urazić Zony).

Cała historia po prostu trzyma się kupy, powiela schematy na tyle ile powinna i nie stosuje tanich zagrywek jak mieszanie chronologii czy deux-ex machina jako rozwiązanie wszelkich problemów.
Nawet bohaterowie są trochę mniej standardowi niż zazwyczaj. Jak zawsze mamy stalkera wymiatacza i wkurzającego młodzika ale jest jeszcze grubas i pełnoetatowy bandzior. Czyta się szybko i przyjemnie, sporo się dzieje, motywacje i działania bohaterów może nie są najmądrzejsze ale mają sens.

Trochę irytuje polskie tłumaczenie - Gołkowski uparł się na nazywanie pijawek juchociągami a spełniacza życzeń - życzeniospełniaczem ale może to tylko mnie irytuje.

Dobra lekka lektura na leniwy weekend lub przejazd pociągiem.

Ten autor ma jeszcze kilka książek o tej tematyce, nie ma ich w zapowiedziach ale moim zdaniem warto zaczekać.

**Spoiler alert


#bookmeter #stalker
BBxx - 32+1=33

Tytuł: Więzy Zony
Autor: Roman Kulikow
Gatunek: post-apo

★★★★★...

źródło: comment_15965723459AQESNeBpOpiHWt9zc6RGV.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@BBxx: uświadomiłeś mi że poza grami istnieje jakieś uniwersum stalkera xd. Co poleciłbyś najlepszego? Najbardziej interesowałoby mnie coś z mocnymi nawiązaniami do gier
  • Odpowiedz
@Policjant997: Po polsku jest tylko 17
@DJtomex: Książki z grą dzielą tylko uniwersum - jest Zona, Kordon, Stalkerzy, mutanty, artefakty, anomalie, Powinność, Wolność, śrubki i wódka.
Bohaterowie są inni i lokacje są inne. Chyba tylko Prypeć i Agroprom się powtarza.

Tu masz listę wszystkiego co jest po polsku:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabryczna_Zona nie dopisali tego tytułu bo wyszedł całkiem niedawno

Polecam zacząć o opisywanej książki. Jak się nie spodoba to niewiele stracisz.
Jak
  • Odpowiedz