Wpis z mikrobloga

Chwała i cześć bohaterom, gdyby nie oni to by dzisiaj Polski mogło nie być!

by @zartos: A co tak naprawdę osiągnęli?
- ok. 10 tys. zabitych żołnierzy,
- ok. 150–200 tys. zabitych cywilów,
- ok. 6 tys. zaginionych żołnierzy,
- ok. 20 tys. rannych żołnierzy,
- ok. 15 tys. wziętych do niewoli żołnierzy,
- ok. 600–650 tys. cywilów wypędzonych z Warszawy i okolic (z czego ok. 150 tys. wywiezionych na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych).
- Warszawa zrównana z ziemią, w tym bezcenne zabytki.
Wpływ na wynik II wojny światowej? Zerowy.

Poza tym autor posta ma urojenia. Dokładnie to wkleiłam...

#iiwojnaswiatowa #powstaniewarszawskie #warszawa #takaprawda
Pobierz xandra - > Chwała i cześć bohaterom, gdyby nie oni to by dzisiaj Polski mogło nie być...
źródło: comment_1596268660mIFklCgYDLbl4JXlS8scy3.jpg
  • 74
@xandra: taki z nas naród. Polecam wywiad Olszanskiego z żołnierzem Kedywu. Powstanie sensu nie miało, dowódcy dali dupy, ale szacunek i pamięć się tym ludziom należy. Taka tragedie nalezy pamiętać i przy różnych okazjach wypominać, bo nasi "przyjaciele" zostawili nas na pożarcie, a teraz próbuje się przypisywać nam różne wątpliwe zasługi czy przez Rosję - ze kolaborowalismy z Niemcami instytucjonalnie czy przez innych typu "polskie obozy" itp. Wiec trochę rozwagi, trudno
@xandra: no powstanie było tragicznym błędem, ale nie obwiniałbym o nie tych dzieci i nastolatków które tam walczyły. Oni zrobili co mogli, to dowódcy #!$%@? że w ogóle zgodzili sie na tą akcje.

Z drugiej strony kiedys czytałem że ludzie m. in. przez komunikaty radia moskwa i radia kosciuszki (oba rosyjskie propagandowe radia) juz byli tak nastawieni na to powstanie że była duża szansa że i bez oficjalnego rozkazu to by
@rtone: Dowódcy powstania, którzy spowodowali krwawy odwet nazistów na ludności okupowanej Warszawy, którzy ich wymordowali, by zmusić powstańców do poddania się. Celowo nie napisałam Niemców, ja np nie utożsamiam się z proPiSowcami.

@Borciuch: To nie są przemyślenia, tylko suche dane historyczne. Także fail.
@Glikol_Propylenowy: tak, jeden nie wiadomo gdzie leży. Dwóch zamordowanych na zamku. Dziadek ni mógł pójść na studia, znaleźć pracy, na szczęście nie z kolchozowali nas wiec sprzed wojny mieli bardzo dużo ziemi, a on sam udzielał korepetycji, kilka lat przyklepali mu w latach 60 za Z perspektywy czasu widzę, ile wyrozumialosci miał do ludzi którzy wyrządzili mu i rodzinie wiele krzywd, nie miał pretensji do świata ale swoje mi wpoił. Pozorne