Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich na tagu #fotowoltaika , potrzebuję rady.
Rodzice chcą wejść w fotowoltaikę jednak nie wiadomo czy warto. Ostatnio przyjechał jakiś typ z firmy, która to zakłada i zaproponował wstępne instalację o mocy 7kWp, cena to okolice 31k zł. Przyznam szczerze, nie mam pojęcia czy to dużo czy mało, ale po wejściu w dowolny kalkulator proponowany przez google otrzymuję rekomendowaną moc instalacji na poziomie 4-5 kWp co wprowadziło drobne wątpliwości. Rozumiem, że może to wynikać z kąta nachylenia dachu, w jakim kierunku dach jest skierowanych, ale różnica wydaje się dość duża między propozycją od firmy a propozycjami kalkulatorów. Pozwolę sobie zostawić nieco więcej informacji, może ktoś będzie mi w stanie doradzić, czy w ogóle się opłaca stawiać taką instalację, z usług jakiej firmy w #slask skorzystać. Z góry dziękuję za pomoc.

Suma roczna opłat za prąd: 2260zł (189zł miesięcznie)
Kierunek dachu: SW
Kąt nachylenia dachu: nie znam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Rozmiar dachu: dokładnego nie znam, ale gość z firmy proponując instalację mówił o dwóch rzędach paneli 10m długości.

#fotowoltaika #fotowoltaikastaty #energetyka #energiaodnawialna #kiciochpyta
  • 17
  • Odpowiedz
@Leniuszek: 7 kWp to na bank za dużo. Takie najprostsze szacunki mówią, że 1kWp na dachu=1000 kWh energii rocznie. Przy rachunku 2200zł przy obecnych cenach zużywacie pewnie około 3000kWh rocznie. Więc instalacja 7kWh będzie po prostu przewymiarowana. Optimum to będzie w okolicach 4 kW.

Czy warto? No to już każdy musi przemyśleć sobie sam. Przy założeniu, że ceny prądu się nie zmienią to zwroci im się to za jakieś 10-12 lat.
  • Odpowiedz
@Leniuszek: Po pierwsze to nigdy nie kupować nic od obwoźnych sprzedawców. Nieważne czy to okna, garnki czy fotowoltaika - nigdy nie kupować od nich.
Chcesz panele to wyszukaj kilka firm z okolicy, u nich zapytaj o instalację, szacunkowe koszty. Dodatkowy płus jak mogą pokazać zrealizowane instalacje i będziesz mógł pogadać z klientami.
  • Odpowiedz
  • 1
@Leniuszek instalacja musi być przewymiarowana z kilku powodów. 1. Pamiętaj że 20% zabiera energetyka jeśli odbierasz moc z sieci. 2. Moc zainstalowana to nie jest równa moc generowana stale. Popytaj ludzi ile średnio rocznie jest z jednego 1kW panela ale bez ściemy. 3. Miejsce instalacji i kąt położenia może mieć też tutaj duży udział 4. Panele tracą ok 0.5-1% efektywności rocznie. 5. Świadomość posiadania "darmowej energii" powoduje zwiększenie konsumowanej energii. 6. Pomyśl
  • Odpowiedz
@Leniuszek: Jeśli zaproponował instalacje 7kW na chwilę obecną to coś nie gra. Inaczej sprawa wygląda, jeśli rodzice powiedzieli, że chcą zamontować jakieś dodatkowe urządzenia np. klimatyzację. Pamiętaj, że jeśli zamontujemy zbyt duży zestaw i wyprodukowanych nadwyżek nie wykorzystamy w ciągu roku to one przepadają i nikt nam za nie nie płaci.

Jakie panele i inwenter zaproponował?
Jak możesz to zrób zdjęcie obliczeń/oferty.
  • Odpowiedz
@ppiasq @ZaQ_1 @marmod @Sune bardzo Wam dziękuję za komentarze. Nie znam dokładnych informacji o sprzęcie, jutro mamy dostać dokładną wycenę, myślę, że takie informacje powinny się tam pojawić. Z pewnością warto jakiś haczyk energetyczny doliczyć przy planowaniu instalacji, ale jakoś wątpię, żeby miał to być aż taki wzrost.
Możecie polecić jakiś konkretny sprzęt? Może faktycznie między 5 a 6 kWp?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Leniuszek: wez z całego roku z rachunków zlicz kWh dodaj 20-25% dzielisz przez 1000 i masz ile kWp potrzeba. Optymalnie jest południe i 30% dach ale 15 stopni w każdą stronę różnica jest bardzo mała do 3%. SW to można dodać z 15% jeszcze i będzie ok
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Leniuszek: Miras, tych domokrążców to kop po dupie, to zwykły koleś za minimalną z procentem od sprzedaży który musi sprzedać ileś miesięcznie. Mi taki przyszedł do domu i wciskał, że czemu taka wielka połać dachu stoi pusta, że on z doświadczenia wie, że by tam weszło z 5 kWp, to się go zapytałem jak często panele od północy montują, to mu chyba przewinąłem taśmę.

Mam na dachu 8 kWp, 24 panele,
  • Odpowiedz
@ppiasq @ZaQ_1 @marmod @Sune @SmokeProspector @1988BaZyL @zibizz1 kurde Mireczki, lipa jest. Właśnie się dowiedziałem, ze te 2260zl za prąd za rok to jest stare, a w tym roku koszty miesięczne są już na poziomie 320zl... to jest spora różnica o której rodzice nie uznali mi wspomnieć ( _) Nagle te 7kWp okazuje się całkiem sensowną wartością. Orientujecie się jak szybko się taka instalacja zwraca, jeśli jej koszt to około
  • Odpowiedz
  • 0
@Leniuszek ceny energii na czas wyborów są sztucznie trzymane, generalnie rząd nie może wiecznie dotować tych kosztów. Czas zwrotu jest uzależniony od ceny energii. Na dzień dzisiejszy ok 7 lat. Każda podwyżka cen energii skraca ten okres. Moim zdaniem teraz możesz mieć lepszą możliwość bycia prosumentem niż później. Jak ludzie zaczną masowo stawiać fotowoltaike to rząd może zmienić ilość energii która odzyskujesz i to nie musi być już np. 80% a 70%
  • Odpowiedz
  • 0
@marmod mając energię za free możesz kupić całej rodzinie elektryczne hulajnogi czy skutery i dojdzie ci oszczędność na paliwie. Jak jesteś w mieście to możesz ładować miejskie hulajnogi za kasę. Perspektywy się dopiero tworzą warto być jednym z pierwszych
  • Odpowiedz