Wpis z mikrobloga

Miraski z #emigracja #uk byłby ktoś w stanie doradzic jak to jest z rezydencja podatkowa i rozliczaniem się w PL?

Mam dwie kwestie których nie jestem pewny. Pierwsze to ze rok temu, w kwietni wyjechałem do #uk i siedziałem tam do kocna roku pomijając jakieś krótkie wyjazdy. Znajoma księgowa która rozliczała mi PIT (do marca pracowałem w PL) twierdziła ze dowiedziała się bezposrednio w Urzędzie Skarbowym ze nie musiałem podawać ile dochodu miałem za granica. I tu nie jest pewny czy ktoś cos nie #!$%@? i czy nie pasowało jednak dac znac.

Druga rozterka to to ze w tym roku od marca siedze w Polsce a pracuje z domu dla pracy w Szkocji. Minęło mi 133 dni jak jestem tutaj. Z tego co wyczytałem dopiero powyżej 183 dni dochodzi sprawa podwójnego opodatkowania. Ale zastanawiam jakby to miało wyglądać i przebiegać. W UK na lotnisku odbijałem tylko kartę pokładowa, w Polsce była kontrola celna. Czy oni wiedza ze jestem tutaj? Podatki płace tam, płace tam tez za mieszkanie, za rachunki, hajs trzymam na koncie tam ewentualnie złotówki używam na revolucie. Czy jest szansa ze urząd skarbowy się upomni tylko dlatego ze przebywam tu? Mimo ze całe podatki reguluje w UK?

Wielkie dzięki jeśli komuś się uda dotrzeć aż tu i będzie miał chęć doradzic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#finanse #prawo #kiciochpyta
  • 4
@Buntro: W pierwszym przypadku mogą uznać, iż centrum życia miałeś w Polsce i chcieć abyś się rozliczył. W drugim chyba powinieneś nie płacić podatku w Szkocji tylko w Polsce. Najbezpieczniej jest zawsze założyć, iż podatek płacisz w każdym kraju, a potem szukać wyjątków od tej zasady.
@Buntro: w podatkach międzypaństwowych sprawa jest dosyć prosta i wszystko rozbija się o tzw. rezydencję podatkową (nie mylić z rezydencją "zwykłą"):

- jeśli jesteś w danym kraju uznawany za rezydenta podatkowego, to w rozliczeniu podatkowym musisz podać dochody ze wszystkich krajów
- jeśli nie jesteś uznawany za rezydenta podatkowego, w rozliczeniu podajesz tylko dochody z tego konkretnego kraju

Czyli np. jak pracowałeś 2 miesiące w kraju X i 10 miesięcy w