Wpis z mikrobloga

@yeloneck: to zależy jaka jest ściana sama w sobie i jaki styropian się zastosuje, wszystko zależy od obliczeń przenikalności cieplnej + ekonomia. Ja u siebie w nowym mam 15cm grafitowego bo mieścił się w normie z WT
@zibizz1: dlatego to trzeba w #!$%@? dokładnie policzyć i zrobić symulacje różnych wariantów żeby wiedzieć jakie będą różnice w koszcie i czasie amortyzacji. Dokładnie tzn. z uwzględnieniem mostków, okien, otworów wentylacyjnych, jakichś wygibów na elewacji i punktów rosy na kiju.
Potem jeszcze wziąć pod uwagę np. zagłębienie otworów okiennych, bo właśnie zrobi się "zamek" i ograniczy dopływ światła jak da się za grubo styropianu.

W starym budownictwie jeszcze może wyjść "x"
@fukken: no ja miałem podczas budowy swojego excela:) w którym podejmowałem decyzje. Najgorsze że jak zmienisz np żródło ciepła z pompy ciepła na prąd to potem inne decyzje trzeba by znow ponownie podjąć bo jedno wpływa na drugie. Taki najważniejszy wpływ to właśnie koszt źródło ciepła vs szczelność i grubość ocieplenia. Przy drogiej pompie ciepła można oszczędzić na ociepleniu troszkę a przy tanich kablach/matach należałoby dołożyć PLN do ocieplenia.
@zibizz1: u nas podobno jak w lesie, to powinna być rozkminka architekta na etapie projektu, są programy do symulacji i dokładnego liczenia tego. Rzecz w tym że prosty kalkulator może nie oddać rzeczywistości, bo np. przez błędy są mostki i ściana traci ciepło 2x bardziej niż powinna.

Dokładnie, tu jedno wpływa na drugie. Ludzie np. wybierają kocioł na paliwo stałe, bo koszty grzania niewiele większe niż przy pompie, ale amortyzacja 3x
@Lorenzo_von_Matterhorn: @Papasanbaba: @pokey: @Kaiborr: @zibizz1:

Panowie, widzę wszyscy specjaliści z fizyki budowli. Z dociepleniem jest jak z normami spalin Euro. pomiędzy Euro 1, a 4 jest duża, ale 4 i 6 już nie. Są co prawda nowe Warunki Techniczne, które nakazują daną ilość energii, którą dom ma wypuszczać, ale styropian sam z siebie, jest tak ciepłym materiałem, że przepaść pomiędzy 0, a 10 jest gigantyczna, ale pomiędzy